Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Kurs angielskiego -> Jak skutecznie i przyjemnie podszkolić swój angielski

Jak skutecznie i przyjemnie podszkolić swój angielski

2010-10-31 17:26:30

Przyswajanie angielskiego dla wielu nie przychodzi łatwo, utrudniając komunikację, szukanie pracy oraz załatwianie formalności w Wielkiej Brytanii. A jednak istnieją sposoby nauki, które są nie tylko przyjemne, ale także wyjątkowo skuteczne.

Reklama ogólnosieciowa

Filmy, ale z napisami

Czasem nie ma nic przyjemniejszego niż wieczór spędzony przed telewizorem, szczególnie po ciężkim dniu pracy. Chętnie wybieramy wtedy polskie klasyki: “Seksmisję”, “Samych swoich” czy “Kingsajz” (ten ostatni, nawiasem mówiąc, to nieco spolszczony tytuł angielski…) Jest to, niewątpliwie, szansa na przeniesienie się – choćby na chwilę – w polską rzeczywistość i odnowienie kulturowej więzi z krajem.

A jednak czasem warto odłożyć nasze ulubione filmy na bok, na rzecz tych angielskich. To z nich można nauczyć sie wiele zarówno o tutejszej kulturze, jak i doskonałym poczuciu humoru Brytyjczyków. Wyspy to w końcu ojczyzna Monty Python’a i Jasia Fasoli.

Sięgając po angielskie dzieła, takie jak komediowe produkcje Monty Python’a czy “Johnny English” (ten ostatni z kultowym już panem Fasolą, czyli Rowanem Atckinsonem, w roli głównej), dobrze pamiętać o uruchomieniu funkcji angielskich napisów (subtitles). Nie poprawią one co prawda jakości obrazu, ale mogą wiele nauczyć – od słownictwa i pisowni, po zrozumienie języka mówionego. W ten sposób łączyć można przyjemne z pożytecznym, regularnie powiększając zasób swojej wiedzy językowej.

Książki, nie tylko dla dorosłych

W obliczu najnowszych osiągnięć technologicznych czytanie wydaje się nieco przestarzałe. A jednak nie wychodzi z mody! Nie tylko ćwiczy ono nasz umysł, ale także pomaga w przyswajaniu gramatyki.

W celu poprawy czy rozpoczęcia nauki angielskiego warto zaznajomić się… z lekturami dla dzieci. Mowa tu oczywiście o czymś bardziej zaawansowanym niż “Moje pierwsze słowa” czy “Rzeczowniki w ogrodzie”.

Dla początkujacych i średnio zaawansowanych uczniów, godna polecenia jest cała seria Harry’ego Pottera, autorstwa J.K. Rowling, oczywiście w oryginale. Głównym atutem tych książek jest prostota, z jaką są napisane: w trakcie ich czytania nie trzeba przerywać sobie, aby sprawdzać poszczególne słówka w słowniku. Ponadto wyróżniają się ciekawą treścią – warto zaznajomić się z Harrym osobiście i wraz z nim pograć w Quidditcha czy powalczyć ze straszliwym Wiadomo-Kim. Przygody słynnego czarodzieja są także lekcją na temat angielskiej mentalności i tradycji, przez co spacer po Hogwarcie może nam sporo uświadomić.

Ci, którzy opanowali angielski nieco lepiej, sięgnąć mogą po powieści Terry’ego Pratchetta. Jego Świat Dysku, po raz pierwszy opisany w “Kolorze magii” (“The colour of magic”), gwarantuje dobrą rozrywkę i mnóstwo śmiechu.

Komiksy

Być może jest to jedna z bardziej niekonwencjonalnych metod przyswajania języka, a jednak efektywna. Czytanie komiksów łączy w sobie nie tylko poznawanie nowych wyrazów, ale także ich wizualizację. Dzięki temu łatwiej je zapamiętać, kojarząc nie tylko z sytuacjami, ale także z gotowymi obrazami.

Należy również pamiętać, że słowo “komiks” nie oznacza tu tylko cienkich książeczek z przygodami Kaczora Donalda. Nowele graficzne, manga i takie pozycje jak “Batman” Simon’a Bisley’a kuszą nie tylko bogatą treścią, ale także cennymi walorami artystycznymi.

Język “na żywo”

Ważnym elementem w nauce jakiejkolwiek mowy jest – naturalnie – kontakt z innymi ludźmi. Bez tego nigdy nie będziemy w stanie opanować języka w stopniu, który umożliwi nam normalne funkcjonowanie w danym społeczeństwie.

Dlatego warto nawiązywać nowe znajomości – nie tyko z rodakami, ale też z przedstawicielami tego dziwnego dla nas gatunku, do którego należą Anglicy. Czasem może się okazać, że nasi współpracownicy czy szef chętnie porozmawiają o czymś innym niż praca. Być może kurs w collegu – nie tylko językowy – może zaoferować więcej niż się spodziewamy. I w końcu, korzystnie jest rozszerzyć krąg swoich znajomych, jako że na wyspach spotkać moża osoby z większości krajów na świecie – w tym innych anglojęzycznych państw. Jest to nie tylko świetna metoda uczenia się, ale także wartościowe doświadczenie.

Autor: Monika Szostek

Oceń artykuł
(głosów: 11, średnia ocena: 4,7)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa