Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Nie ma już krzyża przed Pałacem Prezydenckim

Nie ma już krzyża przed Pałacem Prezydenckim

2010-09-16 14:17:43

Obrońcy krzyża zbieraja się przed Pałacem Prezydenckim, fot. B. Zborowski /PAPObrońcy krzyża zbieraja się przed Pałacem Prezydenckim, fot. B. Zborowski /PAP, fot. Obrońcy krzyża zbieraja się przed Pałacem Prezydenckim, fot. B. Zborowski /PAP
Dzisiaj ok. godziny 8 rano krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego został usunięty. Jak poinformował na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, krzyż przeniesiono do kaplicy w Pałacu Prezydenckim.

Reklama ogólnosieciowa


Kancelaria Prezydenta zdecydowała się na przeniesienia krzyża, gdy poczuła, że została "zupełnie sama z tym problemem" - wyjaśnił szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski.

Pytany podczas konferencji prasowej, dlaczego zdecydowano się na to akurat dzisiaj, Michałowski odpowiedział: "nie było specjalnego powodu, żeby to było akurat dzisiaj; zdecydowaliśmy się to zrobić, ponieważ w pewnym sensie, można powiedzieć, że poczuliśmy, że jesteśmy już z tym problemem zupełnie sami". W jego ocenie każdy termin byłby "tak samo zły lub tak samo dobry".

Michałowski podkreślał, że uważa przeniesienie krzyża do kaplicy jako "pewien krok" na drodze do realizacji umowy między kancelarią, harcerzami i stroną kościelną, zakładającej umieszczenie krzyża w kościele św. Anny.

Dodał, że decyzja o przeniesieniu krzyża była "niezależną decyzją" prezydenckiej kancelarii, a o terminie w środę późnym wieczorem zostali poinformowani: premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Trwanie dotychczasowego stanu rzeczy godziło w autorytet państwa i Kościoła i raniło uczucia religijne wielu Polaków. Krzyż stał się zakładnikiem gry politycznej i sporów światopoglądowych pomimo apeli biskupów o przeniesienie go w godne miejsce - oświadczył Michałowski.

Według niego, docelowym miejscem umieszczenia krzyża jest kościół św. Anny. Nie wiadomo jeszcze, kiedy krzyż miałby tam trafić.

Michałowski poinformował też, że zdjęcia m.in. Lecha i Marii Kaczyńskich, które zabrano razem z krzyżem, zostały wystawione w Sali Rycerskiej, sąsiadującej z prezydencką kaplicą i "przez jakiś czas na pewno tam będą".

 

"Będziemy zbierać się przed Pałacem Prezydenckim"

Dariusz Wernicki ze Społecznej Inicjatywy Obrońców Krzyża informował wcześniej, że krzyż zdemontowało kilka osób i zabrało w kierunku Pałacu.

Wernicki powiedział, że członkowie inicjatywy będą zbierać się przed Pałacem Prezydenckim i modlić do czasu, aż powstanie tam pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

-Szokuje nas, że nikt nie rozmawiał ze społeczeństwem; to co się dzieje jest nie tak, jak powinno być. W kraju demokratycznym władza powinna rozmawiać i powinien zostać podpisany dokument, że będzie tutaj pomnik - powiedział Wernicki.

Przed Pałacem są obrońcy krzyża, modlą się.

Kuria warszawska o przeniesieniu krzyża

Przeniesienie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego jest realizacją sugerowanego przez biskupów rozwiązania, by oddzielić sprawę krzyża od sprawy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej - oświadczyła warszawska Kuria Metropolitalna.

W wydanym rano oświadczeniu poinformowano też, że krzyż, zabrany do kaplicy pałacu prezydenckiego, odwiedzi także miejsce katastrofy smoleńskiej, a potem trafi do kościoła św. Anny.

 

W oświadczeniu czytamy, że przeniesienie krzyża sprzed ma swoje odniesienie do komunikatu z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych ogłoszonego na Jasnej Górze z 25 sierpnia.

Podkreślono, że stanowisko Rady Biskupów Diecezjalnych przypomniał także metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas mszy na tamie we Włocławku, upamiętniającej męczeńską śmierć bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i zaapelował tam, by "nie dokonywało się w publicznym miejscu Warszawy zgorszenie wokół Chrystusowego Krzyża".

"Dokonane dziś przeniesienie Krzyża do Kaplicy Pałacu Prezydenckiego stanowi realizację porozumienia zawartego w dniu 21 lipca br. Krzyż, który miał uczestniczyć w pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę i znaleźć swoje miejsce w kościele św. Anny w Warszawie, w obecnej sytuacji nawiedzi Kaplicę Prezydencką oraz miejsce katastrofy smoleńskiej, aby ostatecznie stanąć w Kaplicy Loretańskiej kościoła św. Anny. Obecność Krzyża w tych tak ważnych miejscach ma swoje głębokie uzasadnienie i istotną wymowę" - napisał ks. Rafał Markowski, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.

Ks. Kloch: KEP nie wiedziała o przeniesieniu krzyża

Konferencja Episkopatu Polski nie została poinformowana o przeniesieniu krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego - powiedział na konferencji prasowej rzecznik KEP ks. Józef Kloch.

- Byliśmy zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy zdjęcia sprzed Pałacu Prezydenckiego - powiedział ks. Kloch.

Przypomniał, że w sierpniu biskupi apelowali o upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej "godnym pomnikiem w Warszawie", proponowali powołanie komitetu złożonego z autorytetów społecznych i rodzin ofiar, który zdecydowałby, w jaki sposób to zrobić.

- Przewodniczący KEP abp Józef Michalik skierował wtedy list do najważniejszych osób w państwie, m.in. prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, prezydent Warszawy, w którym załączył ten apel - przypomniał ks. Kloch.

Wyraził przekonanie, że gdyby taki komitet powstał, to zapewne przeniesienie krzyża odbyłoby się w innych warunkach. - Gdyby politycy odpowiedzieli na ten apel, to zapewne odbyłoby się to w innym stylu - dodał podkreślając, że biskupi prosili obie strony o rozwiązanie konfliktu.

zyż został ustawiony w kaplicy Pałacu Prezydenckiego /RMFzyż został ustawiony w kaplicy Pałacu Prezydenckiego /RMF, fot. zyż został ustawiony w kaplicy Pałacu Prezydenckiego /RMF


Tusk o przeniesieniu krzyża

To dobra decyzja i myślę, że przez wielu Polaków i warszawiaków oczekiwana - powiedział w Brukseli premier Donald Tusk, komentując przeniesienie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego.

- To dobra decyzja i myślę, że przez wielu Polaków i warszawiaków oczekiwana, gdyż krzyż i to miejsce stało się pretekstem, by tworzyć konflikt. Lepiej późno niż wcale - powiedział Tusk.

Podkreślił, że był poinformowany o działaniach ws. krzyża przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Policja: Barierki zostają

Policyjne barierki przed Pałacem Prezydenckim na razie zostaną - powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński. Jak wyjaśnił, ma to związek z emocjami, jakie budzi sprawa krzyża i incydentami, do których już wcześniej dochodziło przed pałacem.

- Ustawowym obowiązkiem policji jest dbanie o bezpieczeństwo. Mamy informacje, że 19 września planowana jest demonstracja, której uczestnicy mają zebrać się także przed Pałacem Prezydenckim - dlatego barierki na razie pozostaną, tym bardziej, że w tym miejscu dochodziło już wcześniej do incydentów - powiedział rzecznik.

Policjanci, po przeniesieniu krzyża do kaplicy w Pałacu Prezydenckim, usunęli natomiast barierki stojące po drugiej stronie ulicy, przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - W tej chwili przed pałacem jest bardzo spokojnie - dodał Karczyński.

Tymczasem strażnicy miejscy poprosili stojących tam przeciwników przeniesienia krzyża o zabranie i posprzątanie swoich rzeczy. Część z nich dostosowała się do prośby strażników, zapowiadają jednak, że nadal pozostaną przed pałacem.

Od 15 kwietnia

Krzyż pod Pałacem Prezydenckim został ustawiony w czasie żałoby po ofiarach katastrofy smoleńskiej - 15 kwietnia. Ustawili go harcerze i harcerki, z różnych związków ruchu skautowego, skupieni w ruchu "Inicjatywa Polsce i bliźnim", a przychodzący pod pałac Polacy składali pod nimi kwiaty i zapalali znicze.

Tekst na przybitej do krzyża tablicy głosi: "Ten krzyż to apel harcerzy i harcerek do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika".

10 lipca - wówczas prezydent-elekt Bronisław Komorowski - zapowiedział, że krzyż zostanie przeniesiony w inne miejsce. Kancelaria Prezydenta doszła do porozumienia z harcerzami i Kościołem, że miejscem tym będzie kościół św. Anny.

Krzyż miał być początkowo przeniesiony 3 sierpnia, ale uroczystość zablokowali zgromadzeni pod nim przeciwnicy jego przeniesienia.


źródło: INTERIA.PL/PAP

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (2)
(* (*
Prezydent Komorowski postąpił prawidłowo-jeszcze należy zrobić to samo z Rydzykiem.Tylko jest pytanie,gdzie tego oszołoma przenieść? Uważam,że najlepiej spowrotem do Niemiec,a tam sobie z tym przygłupem poradzą.
  • 2010-09-17 07:49
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
(* napisał(a):
Prezydent Komorowski postąpił prawidłowo-jeszcze należy zrobić to samo z Rydzykiem.Tylko jest pytanie,gdzie tego oszołoma przenieść? Uważam,że najlepiej spowrotem do Niemiec,a tam sobie z tym przygłupem poradzą.

Do piekła, skąd i tak pewnie by został usunięty.
  • 2010-09-17 19:18
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Write captcha code*

Username:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa