Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Prasa Polonijna -> Wrócili, a jednak wciąż pobierają świadczenia socjalne na dzieci.

Wrócili, a jednak wciąż pobierają świadczenia socjalne na dzieci.

2010-09-12 23:50:38

 

Magda i Jarek są jednym z wielu przykładów. Do Zjednoczonego Królestwa przyjechali ponad cztery lata temu z zamiarem osiedlenia się na stale. Po prawie półrocznej pracy przez agencję podpisali wreszcie kontrakt bezpośrednio z firmą. Ściągnęli dzieci i urządzili się. Ale kiedy półtora roku temu fabryka ciastek, w której oboje pracowali, ogłosiła redukcję pracowników, a potem upadłość, zostali bez pracy. Podjęli trudną decyzję o powrocie do kraju.

, fot. skarbonka

Reklama ogólnosieciowa

Załatwienie spraw związanych z powrotem zajęło im kilka miesięcy: szkoła dla dzieci, wynajem mieszkania, rozliczenie sie z odprowadzonego podatku, rejestracja w lokalnym urzędzie pracy. Magda nawet dostała pracę w miejscowym supermarkecie. Wydawałoby się, że wszystkie drzwi w Anglii zostały zamknięte wraz z oddaniem klucza do wynajmowanego domu. Za wyjątkiem jednego - o swoim powrocie „zapomnieli” poinformować HM Revenue, skąd co tydzień na konto wpływały im zasiłki na dzieci.

Recesja 2008 roku pociągnęła za sobą wiele zmian ekonomicznych, w tym bezrobocie i trudności ze znalezieniem nowego pracodawcy. Wielu emigrantów zdecydowało się na powrót do domu. Jednak nie wszyscy postąpili w porządku opuszczając wyspę. Przykład Magdy i Jarka jest kroplą w morzu. Oprócz Polaków, do nasilającej się grupy oszustów finansowych należą również inni mieszkańcy Unii Europejskiej, w tym Litwini i Słowacy. 

Jak informuje pani Madonna Grant z HM Revenue Press Office, świadczenia socjalne na dzieci, typu Working Tax Credit i Child Tax Credit mogą otrzymywać tylko osoby (rodzice/opiekunowie) mieszkający i zatrudnieni na terenie UK. Osoby, które o powrocie do ojczyzny nie poinformowały HM Revenue, a co za tym idzie, wciąż otrzymują zasiłki na dzieci, popełniają przestępstwo finansowe.
Magda dzięki karcie Visa miała dostęp do swojego konta w Anglii, z którego co tydzień wypłacała zasiłki na dzieci z bankomatu w swojej rodzinnej miejscowości. Pewnego dnia pieniądze przestały wpływać, a kilka miesięcy później Magda otrzymała pismo informujące ją, że musi oddać ponad cztery tysiące funtów.

„Udać się” może przez co najwyżej dwanaście miesięcy, ponieważ co roku na przełomie maja i czerwca, HM Revenue wysyła do każdego otrzymującego świadczenia na dzieci tzw. Renew Pack. Jest to forma, dzięki której zatwierdza się swoje dane lub informuje o zmianach (np. zmiana adresu, pracodawcy czy ilości godzin pracy w tygodniu) w ostatnim roku podatkowym. Każdy rodzic/opiekun ma obowiązek wypełnić i odesłać Renew Pack do 31 lipca danego roku. Jeżeli przed upływem tego czasu HM Revenue nie otrzyma podpisanej formy, wypłacanie zasiłków zostaje automatycznie zatrzymane. W przypadku emigrantów, którzy wrócili do swojego kraju, wiadomo jest, że nie zamieszkują oni pod żadnym adresem w UK, co można łatwo ustalić we współpracy z lokalną gminą (local council).
A jak ustalić miejsce pobytu finansowego oszusta w jego ojczyźnie? Procedura jest bardzo prosta, kontynuuje pani Grant. - Mamy bardzo mocną Criminal Record Policy i agencje, które z nami współpracują są w stanie dokładnie zlokalizować miejsce, w którym świadczenia socjalne zostały pobrane. Poza tym jesteśmy w porozumieniu z wysoko postawionymi urzędami w Polsce (jak również w innych krajach Unii Europejskiej), które bardzo szybko odpowiadają i ta współpraca przynosi natychmiastowe efekty, zwłaszcza w ściąganiu długu. Każdy emigrant w momencie opuszczania Wielkiej Brytanii nie ma prawa pobierać świadczeń socjalnych na dzieci. Jeżeli komuś uda się oszukać HM Revenue, to na krótką metę i musi zwrócić wszystkie pieniądze, których nie powinien był otrzymać. Sytuacja wygląda poważniej, jeśli próbuje się wywinąć lub ukryć przed płaceniem długu. Wówczas sprawa wchodzi na drogę prawną, kierowana jest do sądu i grozi dodatkową karą pieniężną (penalty fees).

A co z oszustami, którzy mimo „szczerych chęci” nie są w stanie oddać pieniędzy, których nie powinni otrzymać? - To już nikogo nie obchodzi.


Anna Fojtel

Źródło: Polish Weekly Magazine COOLTURA, www.cooltura.co.uk
Artykuł pochodzi z:
Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa