Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Londyn najlepszy do studiowania

Londyn najlepszy do studiowania

2010-08-19 20:58:34

Według najnowszego raportu NatWest Londyn zajmuje pierwsze miejsce jako miasto oferujące studentom najlepsze warunki finansowe. Zarobki studenckie w tym mieście mogą wynosić ponad 5 tys. funtów rocznie.

Reklama ogólnosieciowa

Coroczny raport o kosztach życia studentów w różnych miastach Wielkiej Brytanii ukazał się na początku sierpnia. Raport ma postać rankingu, w którym ujęto 25 miast uniwersyteckich. Najważniejszym kryterium oceny jest opłacalność podjęcia studiów w poszczególnych miastach.  Przeprowadzona analiza uwzględnia dane o studenckich wydatkach na czynsz, jedzenie, rozrywkę, książki i artykuły gospodarcze w porównaniu z tygodniowymi zarobkami z tytułu pracy na pół etatu. 

Pierwsze miejsce dla Londynu

Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że studenci w Londynie zarabiają średnio 5 024 funtów rocznie, czyli 167,48 tygodniowo, natomiast średnia stawka za godzinę pracy kształtuje się na poziomie 9,91 funtów. Poza dobrym wynagrodzeniem Londyn oferuje studentom szerokie spektrum możliwości podjęcia dobrze opłacanej pracy na pół etatu. W efekcie staje się najbardziej pożądanym miejscem do podjęcia studiów w Zjednoczonym Królestwie. 

Zwycięzcą zeszłorocznej edycji było Brighton, ale w tym roku miasto utraciło pierwszą pozycję i znalazło się dopiero na 19. miejscu. Specjaliści NatWest tłumaczą ten fakt bardzo wysokim poziomem wydatków ze strony respondentów, co obniża czynnik opłacalności. Generalnie studenci z Brighton wydają najwięcej w porównaniu ze studentami z któregokolwiek z pozostałych miast Wielkiej Brytanii. 

Najmniej opłacalnym miastem już po raz drugi został York. Miasto zajmowało ostatnie miejsce na liście również w zeszłym roku. Uzasadnieniem takiego stanu rzeczy są inne dane statystyczne, które wskazują, że studiujący w tym mieście wolą więcej czasu poświęcać studiom i nie spieszą się z podjęciem pracy. Najczęściej sięgają do książek, o czym świadczy 26 godzin czytania na osobę tygodniowo w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą 22 godziny. 

Pierwsza dziesiątka rankingu miast najbardziej opłacalnych dla studentów wygląda następująco ( w nawiasie zaznaczono pozycję miast w roku 2009):

1. Londyn (nie był uwzględniany w zeszłym roku)
2. Dundee (17)
3. Manchester (5)
4. Plymouth (13)
5. Glasgow (3)
6. Birmingham (11)
7. Portsmouth (15)
8. Cambridge (8)
9. Oksford (9)
10. Newcastle (16)
 
Coraz więcej studentów pracuje

Analiza NatWest wskazuje na kilka ogólnych tendencji w sytuacji finansowej młodzieży studiującej. Z badań wynika, że jedna trzecia wszystkich studentów zaczęła otrzymywać mniej pomocy finansowej ze strony rodziców, natomiast połowa nie otrzymuje jej prawie w ogóle. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak podjęcie pracy na pół etatu. Jest to dobra opcja, zwłaszcza na tle wzrostu studenckich zarobków o 4,3% w porównaniu z poprzednim rokiem. 

Innym powodem rozpoczęcia pracy w trakcie studiów jest ryzyko bezrobocia po ukończeniu nauki. Tylko 48% studentów ma pewność, że znajdzie pracę tuż po studiach, nie oczekują jednak, że będzie to praca ich marzeń. W celu zwiększenia swojej atrakcyjności na rynku pracy większość studentów woli poświęcić czas na staże, praktyki zawodowe lub podjęcie pracy zamiast zagranicznych wojaży.

Podjęcie pracy jest również atrakcyjnym rozwiązaniem w obliczu wzrostu długów wynikających z zaciągnięcia kredytów na studia. Jak wskazują najnowsze badania, przeprowadzone przez niezależny portal studencki „Push”, rok studiów na brytyjskiej uczelni kosztuje przeciętnie 5600 funtów. Szacuje się, że koszty studiów dla osób rozpoczynających naukę za miesiąc wyniosą 24 700 funtów. Dla porównania studenci, którzy rozpoczęli studia w zeszłym roku, będą musieli spłacić dług w wysokości 23 200 funtów.
 
Polina Niechwiadowicz
Źródło: Goniec.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa