Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Polonia tłumnie stawi się przy urnach

Polonia tłumnie stawi się przy urnach

2010-06-18 14:27:36

Przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi Polacy w Wielkiej Brytanii mobilizują się do głosowania. Do dzisiaj do godz. 12 do udziału w pierwszej turze wyborów na terenie UK zarejestrowało się już około 40 tys. wyborców.

Reklama ogólnosieciowa

Co prawda jeszcze rano PAP informowała, że zarejestrowało się już prawie 60 tysięcy osób, jednak z informacji, jakie Goniec.com otrzymał od radcy w wydziale konsularnym ambasady RP w Londynie Dariusza Adlera wynika, że do godziny 12 w środę zarejestrowało się nie więcej niż 40 tysięcy mieszkających w Zjednoczonym Królestwie Polaków.

Najwięcej chętnych – 22 tys. osób – zarejestrowało się w komisjach wyborczych podległych wydziałowi konsularnemu w Londynie. Jak można się było spodziewać, najbardziej oblegana będzie komisja działająca na terenie gęsto zasiedlonej przez Polaków dzielnicy Ealing. Głosować chcą tutaj 3124 osoby.

W komisjach wyborczych podległych Konsulatowi Generalnemu w Manchesterze do południa zarejestrowało się ponad 13 tysięcy osób, natomiast z informacji przekazanych przez konsula generalnego RP w Edynburgu Tomasza Trafasa wynika, że w Szkocji i Irlandii Północnej zarejestrowało się ponad 4600 osób.

W sumie na terenie Wielkiej Brytanii do południa zarejestrowało się około 40 tys. osób. Jak jednak powiedzieli Gońcowi.com Dariusz Adler i Tomasz Trafas, sytuacja jest zmienna i cały czas pojawiają się nowe wnioski o rejestrację.

– Jak wiemy, lubimy sprawy załatwiać w ostatniej chwili, więc można się spodziewać, że ta liczba jeszcze wzrośnie – powiedział Tomasz Trafas.

Jeżeli sprawdzą się te przewidywania, to w najbliższą niedzielę może zostać pobity rekord frekwencji z 2007 roku, kiedy to swoje głosy na kandydatów do parlamentu RP oddało ponad 40 tysięcy mieszkających na Wyspach Polaków.

Bez względu na frekwencję, tegoroczne wybory będą i tak rekordowe. Po raz pierwszy w historii na terenie Wielkiej Brytanii zorganizowanych zostało aż 40 punktów wyborczych. Po raz pierwszy też chętni mogli się rejestrować za pośrednictwem internetu. Z tej drogi skorzystało około 80 procent zgłaszających chęć wzięcia w wyborach osób.

Aby zarejestrować się za pośrednictwem internetu, należy odwiedzić stronę internetową https://wybory.msz.gov.pl/WyborKomisji.aspx, następnie wybrać z listy najbliższą naszego miejsca zamieszkania komisję wyborczą. Ostatnim dniem rejestracji jest czwartek, 17 czerwca. W dniu wyborów, w niedzielę, 20 czerwca lokale wyborcze będą otwarte od godz. 6.00 do 20.00.

Źródło: ryk, Goniec.com

  • Sonda
Czy weźmiesz udział w głosowaniu na Prezydenta RP?
Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa