Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Prawo -> Karta CSCS - dlaczego wartą ją mieć?

Karta CSCS - dlaczego wartą ją mieć?

2010-04-28 21:06:47

Mimo tego, że w Wielkiej Brytanii obwieszczono koniec recesji, rynek pracy wydaje się być nadal trudnym terytorium. Sektor budowlany szczególnie ucierpiał na kryzysie, jednak zbliżający się okres letni napawa optymizmem pracujących w tej branży.

Od początku 2007 roku wszyscy chcący legalnie pracować w branży budowlanej muszą posiadać kartę CSCS (Construction Skills Certification Scheme), która jest poprzedzona egzaminem z health and safety – czyli przepisów BHP.


Jest on przepustką na plac budowy, ponieważ jest to pierwsza pozycja w CV kandydata, na którą zwracają uwagę pracodawcy. Posiadanie tego dokumentu jest niezbędne nie tylko wówczas, gdy pracuje się na placu budowy, ale i wtedy, gdy zamierza się znaleźć zatrudnienie jako cieśla, stolarz, ogrodnik czy nawet handlować materiałami dla tego sektora.

Reklama ogólnosieciowa

Karta CSCS, zwana również Safety Pass lub Safety Passport, jest dowodem na to, że kandydat został przeszkolony z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli jest w stanie wykonywać swoją pracę w taki sposób, by nie narażać siebie i swoich współpracowników na ryzyko utraty zdrowia. Konieczność legitymowania się tym dokumentem została wprowadzona w celu zredukowania liczby wypadków w sektorze budowlanym. – Posiadanie tej karty znacznie zwiększa nasze szanse uzyskania zatrudnienia w tym sektorze – przyznaje Anna z Construction-Support.co.uk, organizacji pomagającej uzyskać kwalifikacje konieczne w budownictwie.

Aby uzyskać kartę CSCS należy zdać odpowiedni egzamin, czyli Health and Safety Test. Ma on formę 45-minutowego testu składającego się z 45 pytań jednokrotnego wyboru. Aby zdać ten egzamin, trzeba udzielić poprawnej odpowiedzi na minimum 40 pytań.
– Poprzeczka została ustawiona tutaj dość wysoko, dla przykładu - na większości brytyjskich uniwersytetów egzamin zostaje zaliczony przy wyniku powyżej 30% – wyjaśnia
Anna.

Zakres zagadnień poruszanych na egzaminie jest dostosowany do stanowiska pracy, jakie nas interesuje. Pytania testowe mogą więc dotyczyć na przykład: pracy na wysokościach, ochrony osobistej, zapobiegania pożarom czy znaków stosowanych na placach budowy.

Ci, których językiem ojczystym nie jest angielski, nie muszą się martwić, ponieważ egzamin ten można zdawać po polsku. Dodatkowo, dla tych, którzy czują, że powinni się do niego przygotować, dostępne są specjalne materiały edukacyjne. Wystarczy przeszukać Internet w poszukiwaniu odpowiedniej firmy.

Część osób optymistycznie zakłada, że zda egzamin, nie przygotowawszy się do niego należycie. Sądzą, że skoro znają swój fach, poradzą sobie bez problemów z meandrami brytyjskich zasad BHP. Nic bardziej mylnego!

Z danych udostępnionych przez jedną z firm egzaminacyjnych wynika, że jedynie 39% osób zdaje test na kartę CSCS za pierwszym razem, bez wcześniejszego przygotowania. Odsetek ten wzrasta aż do 98%, jeśli osoba przejdzie specjalistyczne szkolenie na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.
Warto pamiętać, że na egzamin należy koniecznie zabrać dokument ze zdjęciem i potwierdzeniem podpisu.
Zaliczenie testu, które skutkuje otrzymaniem specjalnego certyfikatu, jest tylko pierwszym etapem ubiegania się o kartę. Krok drugi to złożenie aplikacji o ten dokument w odpowiedniej organizacji rządowej.

Od marca zdecydowana większość firm z sektora budowlanego zaczyna rozglądać się za nowymi pracownikami oraz podwykonawcami, przygotowując się na najbardziej gorący okres wiosenno-letni.

Daniel Pimlott, redaktor Financial Times stwierdził, iż pomimo niezbyt zachęcających obrotów w tym sektorze na przełomie grudnia i stycznia, wydajność finansowa w budownictwie rośnie, co może wróżyć wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą, a więc pracę, rzecz jasna.

Wyróżniamy kilka rodzajów karty CSCS:

 1. GREEN CARD - robotnicy
 2. RED CARD - stażyści
 3. BLUE CARD - doświadczeni robotnicy
 4. BLUE CARD - wykwalifikowany pracownik
 5. GOLD CARD - wykwalifikowany pracownik (np superwizor)
 6. GOLD CARD - kierownik
 7. BLUE CARD - doświadczony menadżer
 8. PLATINUM CARD - menadżer
 9. BLACK CARD - starszy menadżer
 10. WHITE CARD - zawód związany z budownictwem


Na karcie znajdują się: zdjęcie i nazwisko jej właściciela, informacje o wykonywanym zawodzie, o poziomie uzyskanych kwalifikacji, a także o tym, że jej właściciel przeszedł szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy (Health and Safety Test) oraz podpis pracodawcy lub kierownika budowy potwierdzający, że dana osoba ma przynajmniej rok doświadczenia w sektorze budowlanym.

artykuł na podstawie danych dostarczonych z QuickStart

 

Oceń artykuł
(głosów: 6, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa