Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Polska -> Polacy we łzach

Polacy we łzach

2010-04-18 12:44:20

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego żona Maria oraz 94 inne, w większości najważniejsze osoby w państwie. Płacze po nich cała Polska. W kraju ogłoszono siedmiodniową żałobę.

We wtorek trumny z ciałem prezydenta Kaczyńskiego oraz jego żony zostały wystawione na widok publiczny w Pałacu Prezydenckim. Tam wszyscy Polacy mieli szansę osobistego pożegnania tragicznie zmarłej głowy Państwa i Pierwszej Damy. Na polecenie kancelarii prezydenta Pałac był w tym celu otwarty nawet w godzinach nocnych.

Reklama ogólnosieciowa

Identyfikacja ofiar


Samolot z ciałem prezydenta Kaczyńskiego wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie w niedzielę po południu. W ceremonii powitania trumny udział wzięła najbliższa rodzina Lecha Kaczyńskiego oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych. W ostatniej podróży ulicami jego rodzinnego miasta zmarłemu prezydentowi towarzyszyły tysiące warszawiaków. Trumnę z lotniska przewieziono do Pałacu Prezydenckiego.

Zwłoki prezydenta zostały odnalezione na miejscu katastrofy jeszcze w sobotę. W niedzielę rano w Moskwie oficjalnej identyfikacji zwłok Lecha Kaczyńskiego dokonał jego brat Jarosław. Nieco więcej kłopotu przysporzyło ratownikom odnalezienie zwłok Pierwszej Damy. Jej ciało wśród dziesiątków innych odnaleziono dopiero w poniedziałek. Identyfikacja zwłok była możliwa dzięki takim detalom jak kolor lakieru do paznokci i ubranie, które tego dnia miała na sobie. Kluczowym dowodem okazała się jednak obrączka ze szczególnym napisem, która zdobiła dłoń Marii Kaczyńskiej. – To dzięki niej mogliśmy być pewni, że to na pewno ona – powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz, która z polskiej strony nadzorowała w Moskwie identyfikację zwłok.

Samolot wiozący trumnę z ciałem Pierwszej Damy wylądował w Warszawie około godz. 10.30 rano we wtorek. Przy dźwiękach hymnu narodowego ciało Pierwszej Damy przeniesiono z pokładu na specjalny katafalk, gdzie Marię Kaczyńską przywitali członkowie jej najbliższej rodziny, na czele z córką Martą i szwagrem Jarosławem Kaczyńskim. Po krótkiej ceremonii uroczysty orszak żałobny wyruszył ulicami stolicy do Pałacu Prezydenckiego, gdzie ciało żony spoczęło obok zwłok prezydenta.

W Moskwie od niedzieli trwał proces identyfikacji zwłok ofiar tragedii. Ciała zaledwie 14 pasażerów tragicznego lotu zachowały się w kondycji pozwalającej na ich wizualną identyfikację. Tożsamość kolejnych 20 ofiar jest ustalana na podstawie znaków szczególnych, koloru ubrań lub biżuterii. W pozostałych wypadkach specjaliści od medycyny sądowej muszą używać DNA ustalenia tożsamości ofiar.

Żałoba całego narodu


Żałobę po śmierci Lecha Kaczyńskiego przeżywają miliony zwykłych Polaków. Atmosferą kraj przypomina kwiecień 2005 i tygodniową żałobę po śmierci Jana Pawła II. Jeszcze w sobotę tłumy warszawiaków spontanicznie zebrały się przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Zapłonęły tysiące zniczy, wśród których ustawiono także zdjęcia prezydenckiej pary. W Krakowie dokładnie w południe na znak narodowej żałoby zabił Dzwon Zygmunta, a w wielu innych miastach, często pod pomnikami ofiar Katynia odbyły się niezliczone msze i uroczystości żałobne poświęcone tragicznie zmarłym rodakom.

Następnego dnia po katastrofie, w niedzielę o godz. 12 w całym kraju rozległ się dźwięk syren i zatrzymały się samochody. Przez cały dzień zamknięte były sklepy, supermarkety i centra handlowe. Odwołano koncerty, spektakle teatralne, seanse kinowe, a nawet zawody sportowe. Dwie minuty po południu dwóch strażaków na wieży bazyliki Mariackiej w Krakowie odegrało pieśń żałobną „Łzy matki”. Pierwszy raz zamiast południowego hejnału zagrano ją pięć lat temu, w niedzielę po śmierci papieża Jana Pawła II, drugi – w dniu jego pogrzebu.

Para prezydencka na Wawelu


W najbliższych dniach Polskę czeka cała seria uroczystości pogrzebowych. Jak zapowiedział prezydencki minister Jackek Sosin, powinny one rozpocząć się w sobotę. – Naszą intencją jest, aby pogrzeby odbyły się dopiero wtedy, gdy ciała wszystkich ofiar katastrofy znajdą się już na polskiej ziemi – powiedział.

Tymczasem w Moskwie wciąż trwa proces identyfikacji zwłok, który jak zapowiadają Rosjanie, powinien zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. – Uroczystości żałobne rozpoczną się w sobotę, a pogrzeb prezydenta i Pierwszej Damy odbędzie się w niedzielę – zapowiada Sosin.

Ich ciała, zgodnie z intencją najbliższych spoczną na Wawelu. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się tam o godzinie 14.

Dominik Waszek

Źródło: Goniec.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa