Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> "Nasz Kontakt" - miesięcznik pol-ang -> Co kraj, to obyczaj.

Co kraj, to obyczaj.

2010-03-16 19:49:04

kolejkakolejka, fot. queue
 

Jednym z „narodowych” hobby Anglików jest stanie w kolejce. Często widzimy uporządkowane kolejki na przystankach, przy kasach, przy wejściach, windach itd. Anglicy ustawiają się w nich wręcz odruchowo, czasem także na pustkowiu, bez wyraźnej przyczyny.  Jak pisze Georg’e Mikes „Anglik, nawet gdy jest sam, ustawia się w porządną jednoosobową kolejkę”. To jest prawda! Anglik staje czekając np. na autobus, pod znakiem, z twarzą w odpowiednim kierunku, nie wałęsa się po całym przystanku, tworzy porządną jednoosobową kolejkę.

Reklama ogólnosieciowa

Anglicy oczekują wzajemnego przestrzegania zasad „kolejkowych”. Kiedy ktoś te zasady łamie, to postrzegane przez Anglików jest jako głęboko niemoralne. W Europie czy w USA reakcja kolejkowiczów jest zazwyczaj głośna i natychmiastowa, a osoba wpychająca się ma małe szanse, by „przeskoczyć” kolejkę. Anglicy zauważając manewr „wpychacza” odgrywają raczej dziwną pantomimę, mającą „odstraszyć” potencjalnego łamacza zasad, czasem wydają jakieś pomruki dezaprobaty, bo brak im umiejętności wyrażania irytacji wprost. Każdy Europejczyk  przyzna, że są to absolutnie nieracjonalne sposoby, ale w Anglii i w wykonaniu Tubylców – zazwyczaj są jednak bardzo skuteczne. Szanując obyczaje, zwyczaje i tradycje Narodu, do którego przyjechaliśmy niekoniecznie tylko „w gości”, nauczmy się szanować ich narodowe „hobby”, dostosujmy się, ustawiajmy się w porządne kolejki wszędzie, gdzie kolejki stają.

Dzięki porządnym, tradycyjnym  kolejkom – oczekiwanie nigdy nie jest zbyt długie, ani nerwowe. Nikt się nie wepchnie, nikt nie będzie chciał nas „przecwanić”. Chyba, że trafi się niedouczony, „dziki” przybysz z Europy. Wtedy reagujmy mimiczną i pomrukująca dezaprobatą, spokojnie, a „obcy” prędzej się wycofa niż narazi na izolację w tej zorganizowanej i spokojnej  społeczności kolejkowej.

Ten zwyczaj bardzo mi się podoba i jako jeden z pierwszych powinien być przeniesiony do Polski w całości. „Porządna jednoosobowa kolejka” – cudne i warte stosowania.

O innych ciekawych obyczajach i zwyczajach – opowiem w kolejnym felietonie.

 

A.Granik

Nasz Kontakt

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa