Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Prasa Polonijna -> Wojna o kiełbasę...

Wojna o kiełbasę...

2010-02-20 15:48:19

Po raz kolejny możemy się przekonać, co oznacza brytyjska wielokulturowość. Muzułmanie nie jedzą wieprzowiny, Polacy tak. No i problem gotowy. Zwłaszcza, jeśli chodzi o jedzenie w szkołach

W jednej ze szkół podstawowych na dalekim wschodzie Londynu od jakiegoś czasu nie serwuje się dzieciom wieprzowiny. Z powodów religijnych. Jedne źródła mówią, że to dlatego, iż kucharz jest muzułmaninem i nie chce jej gotować.

Reklama ogólnosieciowa

Kucharz muzułmanin

Inne, że to ukłon w stronę znacznie reprezentowanej w szkole mniejszości wyznającej islam. Ten drugi argument jest nawet zrozumiały. Gmina Waltham Forest, w której znajduje się szkoła, to miejsce bardzo etniczne. Tutaj jeden na sześciu mieszkańców to muzułmanin. Do szkoły podstawowej, o której mowa, czyli George Tomlinson Primary School, chodzi 509 uczniów. Prawie połowa z nich, bo aż 206 dzieci, określa się jako wyznawcy islamu. Jeśli dodać do tej mieszanki 25 uczniów z Polski, wychodzi problem. Innymi słowy klops, ale niekoniecznie wieprzowy.

No more pork

Rafał Nowak w Anglii mieszka od pięciu lat. Tyle ma też jego syn, Michał, który w szkole George’a Tomlinsona uczy się od niedawna. Rodzice są bardzo zadowoleni - szkoła ma ładny budynek, dobrze wyposażone sale i świetny poziom nauczania. Nauczyciele pomagają w aklimatyzacji, zwłaszcza dzieciom z rodzin emigrantów. Uczniowie z Waltham Forest zawsze lądują wysoko w rankingach dobrze zdanych egzaminów państwowych. Tak naprawdę Polacy nie mieliby na co narzekać, gdyby nie... szkolne menu. - Kilka dni temu dostaliśmy ulotkę, która informowała nas, że w szkole nie będzie już więcej wieprzowiny w daniach dla dzieci, nawet jeśli pojawi się w karcie dań. Po prostu "No more pork", a zamiast tego indyk. Trochę nie mogliśmy tego zrozumieć, bo mimo że rozumiemy powody religijne, dzieci powinny mieć wybór. Czujemy się dyskryminowani - oburza się pan Rafał. Twierdzi, że rozmawiał o tym z wychowawczynią Michała, ale ona nie była w stanie wytłumaczyć, dlaczego akurat to mięso musi zniknąć z uczniowskiej diety. - Czy to nie jest tak, że każdy uczeń powinien mieć wybór: jeść, czy nie jeść takie mięso? - zastanawia się Polak.

Niewinna z pozoru kwestia - czy i dlaczego nie serwować wieprza - wywołała w Waltham Forest burzę w szklance wody. Dyrekcja szkoły przerażona negatywnym wizerunkiem w prasie odesłała dziennikarzy "Polish Express" do lokalnego urzędu. Bo to urzędnicy decydują o tym, co serwuje się w szkolnych stołówkach. I to oni mają prawo, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji, akceptować zmiany proponowane przez szkołę. - Tylko nie piszcie o nas źle. My się naprawdę staramy zaspokoić żądania wszystkich dzieci i rodziców. I bardzo lubimy Polaków - wyszeptała szkolna sekretarka. Z kolei urząd gminy Waltham Forest przyjął na początku ton oburzonej kontestacji. - To co, że nie ma wieprzowiny? Posiłki w szkole George’a Tomlinsona są świetnie zbilansowane. Staramy się podawać tylko zdrową żywność - tłumaczył nam jeden z urzędników gminy. Nie umiał jednak odpowiedzieć na pytanie, czy mięso wieprzowe jest bardziej niezdrowe od wołowiny. Później przyznał, że zupełnie nie wie, dlaczego w szkole nie podaje się np. wieprzowych kiełbasek, mimo że figurują w menu. - Jedno jest pewne: to nie jest nowa decyzja. W tej szkole tak jest od lat. To ukłon w stronę licznej grupy muzułmanów, która tam się uczy - podkreślił urzędnik.

Zastanawiam się, jak jest w innych szkołach. W St. Peter’s na Wapping, też we wschodnim Londynie, dostaję informację, że u nich nie ma jakichś specjalnych dietetycznych rozwiązań. - Gotujemy smacznie i zdrowo. To najważniejsze - mówi pani z sekretariatu. Nic dziwnego, St. Peter’s to szkoła katolicka, nie ma tam pewnie wielu muzułmanów. W jednej ze szkół na Ealingu nie chcą podać informacji. - Wieprzowina? Muzułmanie? Chyba szukacie jakiejś sensacji - słyszę w słuchawce. Okazuje się, że dziecięce menu w londyńskich szkołach to nie jest lekki temat.

Turkey Twizzlers i inne przysmaki

Po kilku dniach do redakcji przychodzi odpowiedź w sprawie szkoły George Tomlinson. Z samorządu lokalnego. - Szkolne posiłki w George Tomlinson przeszły długą drogę od czasów osławionych Turkey Twizzlers (przyp. red. - smażone kawałki indyka, które przez lata serwowano w szkołach; z menu szkoły w Greenwich pierwszy wyrzucił je Jamie Oliver). Wszystkie dania, które są serwowane dzieciom, są teraz zdrowe, tanie i zróżnicowane, a przede wszystkim, kucharze przygotowują je na miejscu - tłumaczy radny Waltham Forest, Liaquat Ali. Poza tym, jak dodaje, akurat szkoła Geroge Tomlinson zdecydowała się nie podawać wieprzowych dań już dawno temu, żeby uszanować uczącą się tam mniejszość. Czyli nie chodzi o kucharza, ale o uczniów. W szkole w Waltham Forest mniejszość muzułmańska tak naprawdę jest większością. Na korytarzach nie sposób jest nie dostrzec uczniów o ciemnej karnacji i w charakterystycznych strojach. Po szkole przychodzą po nich często mamy w hidżabach, muzułmańskich chustach na głowie. Żeby sprawdzić, jak wygląda ten problem dietetyczny, studiuję kartę dań z George’a Tomlinsona. W porównaniu ze stołówkami w Polsce, dzieci tutaj chyba nie mają na co narzekać. Codziennie trzy zestawy dań głównych do wyboru. W poniedziałek: Jesienna Pizza, Cajun Chicken Wrap albo Warzywa Wschodu. Do tego wybór sałatek - groszek, zielone sałaty, pieczona dynia. Wtorek: jagnięcina po marokańsku, tarta z serem i pomidorkami cherry, chilli con carne. Jeszcze lepiej wyglądają desery - wybór między ciastem bananowym i marchewkowym, a szarlotką z cynamonem i lodami pewnie nie jest łatwy. Przypominam sobie smak mielonego kotleta albo wątróbki wieprzowej z tłuczonymi ziemniakami, którymi karmiono nas w szkole. I do tego zimny kompot, bez deseru. I już sama nie wiem, czy jest o co kruszyć kopie. Może rzeczywiście wieprzowina nie jest taka zdrowa?

Artykuł pochodzi z:
Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa