Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Pół miliona funtów kary za utratę danych

Pół miliona funtów kary za utratę danych

2010-01-14 23:51:08

Kary finansowe mają skłonić urzędników i firmy do przywiązywania większej wagi do zagadnień związanych z ochroną danych osobowych.

Nawet pół miliona funtów kary grozić będzie każdemu, kto naruszy postanowienia ustawy o ochronie danych. Brytyjski komisarz ds. informacji – Christopher Graham – poinformował, że zgodę na wprowadzenie sankcji finansowych wyraził już Jack Straw, minister odpowiedzialny za sprawy sprawiedliwości. Zmiany mają wejść w życie 6 kwietnia, ich projekt trafił dzisiaj pod obrady parlamentu w Londynie.

Reklama ogólnosieciowa

 

Propozycja ta jest odpowiedzią rządu na przypadki wycieku danych osobowych z ministerstw i państwowych agend. Urzędnicy brytyjscy znani są także z tego, że często gubią laptopy, pendrive’y oraz służbowe telefony komórkowe. Niejednokrotnie w miejscach publicznych znajdowano również płyty CD z poufnymi informacjami.

Ostateczną wysokość kary ustali komisarz ds. informacji po przeanalizowaniu wszelkich okoliczności: czy wyciek danych miał charakter celowy czy też był skutkiem zaniedbania, jakie zostały wyrządzone szkody, ile osób postronnych mogło wejść w posiadanie danych, jak wiele poufnych informacji dostało się w niepowołane ręce.

Ma to także wpłynąć na przedsiębiorców, by lepiej dbali o bezpieczeństwo gromadzonych przez siebie danych. Banki, firmy telekomunikacyjne czy serwisy internetowe przechowują bowiem bardzo wiele poufnych danych, które na czarnym rynku byłyby bardzo dużo warte.

Komisarz wyraził wolę współpracy z każdym, komu nie są obojętne zasady ochrony danych osobowych. Dodał jednak, że nie zawaha się użyć nowych regulacji, by chronić interesy poszczególnych osób.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: Komisarz ds. informacji
Źródło: Dziennik Internautów

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa