Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Świat -> Próba zamachu w samolocie Delty

Próba zamachu w samolocie Delty

2009-12-26 14:43:53

W samolocie linii Delta Airlines lecącym z Amsterdamu do Detroit, 23-letni terrorysta próbował zdetonować bombę. Nigeryjczyk prawdopodobnie ma powiązania z Al-Kaidą.

Kiedy mężczyzna detonował ładunek bombowy, doznał poparzeń trzeciego stopnia. Jak wynika z relacji pasażerów, w kabinie dało się wyczuć zapach dymu. Część osób wpadła w panikę.

Początkowe informacje mówiły, że pasażer Airbusa z 228 osobami na pokładzie próbował odpalić fajerwerki. Potem jednak okazało się, że był to przygotowany zamach terrorystyczny.

Kiedy odpalał ładunek doznał poparzeń trzeciego stopnia. Wydaje się, że jest to coś z czym nie mieliśmy jeszcze do czynienia.

Reklama ogólnosieciowa

"Wiedzieliśmy, że stało się coś złego"

Incydent wydarzył się ok. godz. 12 w piątek, czasu lokalnego (18.00 czasu polskiego) w momencie podchodzenia maszyny do lądowania. Według telewizji ABC, Nigeryjczyk miał przymocowany do nogi materiał wybuchowy. Aby spowodować eksplozję, musiał użyć strzykawki ze środkiem zapalającym. Według innych źródeł, materiał wybuchowy był mieszaniną proszku i płynu. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób mężczyzna wniósł na pokład samolotu bombę.

Byliśmy z tyłu samolotu, kiedy usłyszeliśmy krzyk. Zdenerwowane stewardessy zaczęły biegać wzdłuż naszych foteli. Patrząc w ich oczy, wiedzieliśmy, że stało się coś złego – relacjonowała pasażerka samolotu. – Poczuliśmy w samolocie dym i nagle zobaczyliśmy z przodu maszyny jakiegoś mężczyznę. Nie wiem, czy sam się podpalił, czy próbował podpalić coś obok siebie. I wtedy ogień przeniósł się na niego – mówiła kobieta.

Ten człowiek był bardzo bojowy. Krzyczał i przeklinał. Mówił coś o Afganistanie – dodała druga pasażerka.

Jest to coś z czym nie mieliśmy jeszcze do czynienia

Deputowany do Izby Reprezentantów Kongresu USA, republikanin Peter King poinformował, że zamachowiec ma 23 lata i jest Nigeryjczykiem studiującym w Londynie. Rozpoczął podróż w Nigerii i przez Amsterdam udawał się do Detroit.

Kiedy odpalał ładunek doznał poparzeń trzeciego stopnia. Wydaje się, że jest to coś z czym nie mieliśmy jeszcze do czynienia – powiedział King telewizji Fox News. Bombę, którą miał przy sobie zamachowiec, King określił jako "stosunkowo nowoczesną".

Pasażerowie zeznawali po wylądowaniu, że usłyszeli głośny trzask, po czym w kabinie pojawił się ogień i dał się poczuć zapach dymu. Część osób wpadła w panikę. Zamachowca natychmiast obezwładniono.

Biały Dom: próba aktu terrorystycznego

Federalny Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego niezwłocznie wprowadził - na polecenie prezydenta Baracka Obamy - dodatkowe środki bezpieczeństwa dla pasażerów na liniach krajowych i międzynarodowych.

Cel: Zniszczenie amerykańskiego samolotu

Zamachowca przesłuchali agenci FBI. Według amerykańskich mediów, miał on zeznać, że działał na zlecenie Al-Kaidy. Niektóre źródła twierdzą, iż ma powiązania z Jemenem. Według amerykańskich organów ścigania, podejrzany nazywa się Umar Faruk Abdul Mutallab. Anonimowe źródła wywiadowcze ujawniły, że Al-Kaida zleciła mu zniszczenie samolotu nad terytorium amerykańskim.

"Jest to coś z czym nie mieliśmy jeszcze do czynienia"

W wywiadzie dla telewizji CNN, deputowany Peter King sprecyzował, że podejrzany "pojawił się w bazie danych jako mający powiązania z terrorystami". - Rozumiem, że ma on powiązania z Al-Kaidą, bez wątpienia z ekstremistami i jego nazwisko pojawiło się bardzo szybko podczas przeszukiwania baz danych wywiadu - dodał kongresman. King poinformował też, że organy ścigania sprawdzają czy incydent nie był fragmentem szerszego spisku. - Trwa stan pogotowia o zasięgu światowym - powiedział kongresman, który jest członkiem komisji ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Izby Reprezentantów.

Dochodzenie prowadzi w tej sprawie prowadzi Federalny Urząd ds. Lotnictwa Cywilnego (FAA). Samolot i wszystkie znajdujące się w nim bagaże zostały dokładnie przeszukane.

źródło: pasazer.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa