Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Wyciekły dane klientów T-Mobile

Wyciekły dane klientów T-Mobile

2009-11-20 13:56:01

Niemiecki telekom znowu znalazł się w centrum zainteresowania w związku z aferą dotyczącą danych osobowych. Tym razem sprzedane zostały dane klientów brytyjskiej spółki-córki.

Reklama ogólnosieciowa

U naszych zachodnich sąsiadów kolejny skandal z udziałem największego telekomu - T-Mobile. Rok temu Dziennik Internautów poinformował o wycieku danych 17 milionów niemieckich klientów z baz danych operatora. W niepowołane ręce dostały się dane osobowe nie tylko zwykłych obywateli, ale także polityków, miliarderów czy gwiazd showbiznesu. Udało się odzyskać jedynie ich część.

Teraz pod ostrzałem znalazł się brytyjski oddział firmy. Jego przedstawiciele powiadomili Christophera Grahama, komisarza ds. informacji, o wycieku milionów rekordów zawierających dane klientów. Graham poinformował opinię publiczną, że przygotowywany jest akt oskarżenia wobec jednego z telekomów, nie wymienił jego nazwy. Gdy jednak O2, Vodafone, Orange, 3 oraz Virgin potwierdziły, że nie wobec nich prowadzone jest postępowanie, T-Mobile przyznał się, że chodzi o niego - podał serwis BBC News.

Dane klientów miały być sprzedawane innym operatorom, którzy dzwonili do nich w momencie, gdy ich umowy dobiegały końca, namawiając do przejścia do konkurencji. Komisarz jest zdeterminowany, by sprawę rozwiązać, a winnych temu procederowi odpowiednio ukarać. Pracownicy jego biura otrzymali już nakazy przeszukania biur telekomu, a także przesłuchali jego pracowników.

Sprawa wzbudziła także zainteresowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości w Londynie. Minister chce wprowadzenia wyższych kar dla osób handlujących danymi osobowymi - obecnie grzywna wynosi 5 tysięcy funtów brytyjskich. Dodał także, że należy poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem kar więzienia dla osób, którym udowodnione zostanie handlowanie danymi osobowymi bez uprzedniego uzyskania zgody zainteresowanych.

Wielka Brytania znana jest z afer związanych z danymi osobowymi. W rolach głównych zazwyczaj występowały jednak urzędy oraz ministerstwa, gubiące komputery, telefony komórkowe czy płyty.

Michał Chudziński
Dziennik Internautów

 

 

Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 2,5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa