Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Polska -> Bezrobocie w Irlandii wyższe niż w Polsce

Bezrobocie w Irlandii wyższe niż w Polsce

2009-11-03 12:12:26

We wrześniu stopa bezrobocia w strefie euro sięgnęła poziomu 9,7% i jest najwyższa od stycznia 1999 roku - wynika z opublikowanych dziś danych Eurostatu. Podobnie jak w poprzednich miesiącach dramatycznie wygląda sytuacja na rynkach pracy państw bałtyckich oraz Hiszpanii.

Reklama ogólnosieciowaWrześniowa stopa bezrobocia zgodnie z prognozami ekonomistów podniosła się z 9,6% do 9,7%. Dla wszystkich 27 państw wchodzących w skład Unii Europejskiej Eurostat oszacował bezrobocie na 9,2%, czyli o 0,1 pkt. proc. wyżej niż w sierpniu. 


Źródło: Eurostat, opracowanie Bankier.pl

Na unijnym tle Polska ze stopą bezrobocia na poziomie 8,2% prezentuje się lepiej od średniej, wyprzedzając m.in. Finlandię (8,6%), Szwecję (8,7%) czy Francję (10%). Wynik mierzony stosowaną przez Eurostat metodą BAEL jest też o 2,7 pkt. proc. niższy od statystyk prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że blisko jedna czwarta „bezrobotnych" zarejestrowanych w polskich urzędach pracy albo pracuje w szarej strefie, albo w ogóle nie jest zainteresowana znalezieniem zatrudnienia. 


Źródło: Eurostat.

Bardzo źle wygląda sytuacja państw bałtyckich. Niechlubną statystykę bezrobocia otwiera Łotwa z wynikiem 19,7%, za nią znalazła się Litwa (13,8%) oraz Estonia (13%), przy czym ostatnie dostępne dane dla tych dwóch ostatnich państw pochodzą z czerwca. Tymczasem jeszcze rok temu bezrobocie na Litwie i Łotwie wynosiło nieco ponad 6%, co pokazuje skalę załamania przekredytowanych gospodarek nadbałtyckich. 

Globalna recesja niemal równie mocno uderzyła w dwie inne do niedawna szybko rosnące gospodarki. W Hiszpanii stopa bezrobocia sięgnęła 19,3% i była o pół punktu procentowego wyższa niż w sierpniu oraz o 6,9 pkt. proc. wyższa niż przed rokiem. Jeszcze szybciej psuła się koniunktura w Irlandii. „Celtycki tygrys" jeszcze rok temu mógł się pochwalić stopą bezrobocia rzędu 6,7%. Obecnie bez pracy pozostaje 13% czynnych zawodowa Irlandczyków. To o 0,5 pkt. procentowego więcej niż we wrześniu oraz 4,8 pkt. więcej niż w Polsce.Krzysztof  Kolany
Analityk Bankier.pl 

Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 3)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (3)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa