Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Nie będzie tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach

Nie będzie tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach

2009-09-18 12:05:17

Prezydent USA Barack Obama oświadczył dziś, że USA rezygnuje z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Jego zdaniem Iran nie stanowi obecnie zagrożenia, stąd budowa tarczy jest zbędna w tej sytuacji.

Nie oznacza to porzucenia przez Obamę dalszej militaryzacji. Zapowiedział on bowiem stworzenie alternatywnego systemu obrony przeciwrakietowej: - Po długim procesie analizy postąpiłem zgodnie z zaleceniami Komitetu Połączonych Sztabów, aby zwiększyć bezpieczeństwo USA przed rakietami balistycznymi. Nowy system zwiększy nasze bezpieczeństwo w stosunku do programu europejskiej tarczy rakietowej, zatwierdzony w 2007 roku - powiedział prezydent USA. - W ramach programu będziemy współdziałać z Rosją, aby obrony przeciwrakietowa odbywała się zgodnie z wspólnymi interesami strategicznymi - zapowiedział.


Reklama ogólnosieciowa

Partnerzy Polski w Unii Europejskiej spodziewali się, że amerykańska administracja zrezygnuje z projektu tarczy antyrakietowej - informował Donald Tusk po szczycie w Brukseli. Według premiera alternatywne projekty są dużo ciekawsze niż tarcza.

- Kwestia tarczy antyrakietowej nie była przedmiotem rozmów ani z moim udziałem, ani z czyimkolwiek, poza moim spotkaniem z premierem Czech. Zresztą mam wrażenie, że nic dziwnego, bo podobnie jak my w Polsce, raczej spodziewano się tego typu zmiany decyzji od administracji amerykańskiej - przekonywał Tusk.

-To doskonała decyzja z każdego punktu widzenia. Mam nadzieję, że nasi rosyjscy przyjaciele przywiążą do niej dużą wagę. To wyjątkowo pozytywne i mądre - skomentował prezydent Francji Nicolas Sarkozy po szczycie UE.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown również ucieszyli się z decyzji USA.

Premier nie podaje szczegółów dotyczących alternatywnych propozycji. Twierdzi, że kwestią ujawnienia konkretów zajmie się strona amerykańska.


Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa