Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> To be a gay or not to be that is the question

To be a gay or not to be that is the question

2009-09-04 01:02:25

Wielka Brytania jest krajem, w którym homoseksualizm przebył bardzo długa drogę od zupełnego potępienia do zrównania go z innymi prawami. W Anglii znajdziemy sławnych przedstawicieli szerokiej grupy LGBT muzyków i piosenkarzy - George’a Michaela i Eltona Johna, pisarzy Oscara Wilde’a i Wystana Hugh Audena czy wokalistę grupy Queen Freddie Mercury’ego, a także aktorów - Johny Gielgude’a czy Gordenie Kay’a ze znanego serialu komediowego „Allo, Allo!”.

Reklama ogólnosieciowa

Kontakty homoseksualne w Wielkiej Brytanii były bardzo długo karane śmiercią. Jeszcze Criminal Law Amendment Act z 1886 roku zakazywał kontaktów seksualnych między mężczyznami (a nie między kobietami, bo jak głosiła jedna z legend, Królowa Wiktoria nie wierzyła, by kobiety mogły robić „takie rzeczy”). Taki stan rzeczy utrzymywał się bez mała kolejne kilkadziesiąt lat, by ulec drobnej poprawie w drugiej połowie XX wieku.

W 1957 powstał oparty na raportach policyjnych i zapisach spraw sądowych raport Wolfendena poruszający sprawy praw mniejszości seksualnych. Rekomendował on parlamentowi m.in. „dekryminalizację męskiego homoseksualizmu pomiędzy dorosłymi powyżej 21 roku życia, jeśli nie dotyczył miejsca publicznego”. Generalnie można powiedzieć, iż od tego czasu zaczęło rosnąć zainteresowanie problematyką LGBT. Choć sam homoseksualizm nie był już traktowany jako choroba, „nienormalnym” było jednak utrzymywanie kontaktów seksualnych między mężczyznami.

Na Wyspach zaczęły powstawać organizacje walczące o prawa gejów. Dochodzi do pierwszych demonstracji. Jedna z pierwszych miała miejsce 27 listopada 1970 roku w Highbury Fields, w północnym Londynie, a wzięło w niej udział 150 członków nowo utworzonego Frontu Wyzwolenia Gejów.

W prawie zaczęto wprowadzać pierwsze zmiany. Od 1967 roku kontakty seksualne zostały uznane za legalne w Anglii i Walii - od tej chwili mogły być one utrzymywane jednak jedynie prywatnie i to jedynie wówczas, gdy partnerzy mieli więcej niż 21 lat. W 1996 roku zalegalizowano konkubinaty par hetero i homoseksualnych. Zwieńczeniem walki gejów o swoje prawa był Akt o Równości z 2005 roku, który ustalał zakaz dyskryminacji osób ze względu na orientację seksualną.

Brytyjczycy przeszli bardzo dużą zmianę w swoim stosunku do homoseksualistów. Potwierdzeniem tej zmiany może być przykład pilotażowego projektu edukacyjnego „No outsiders”, który w marcu ubiegłego roku wprowadzono na Wyspach. W grupie dzieci 4-11 lat rozpowszechniano książeczki, w których książę szukał swej wybranki. Mając do wyboru trzy królewny wybrał jednak księcia.

Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa