Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> 500 funtów za donos na sąsiada

500 funtów za donos na sąsiada

2009-07-27 17:51:42

Do 500 funtów będą mogli otrzymać ci, którzy złożą donos na obywateli, którzy malują graffiti, nie sprzątają po swoim psie lub wyrzucają meble na ulicę.

Każdy, kto sfotografuje choćby telefonem komórkowym lub zanotuje numer rejestracyjny pojazdu "winnego", a później przekaże te dowody odpowiednim władzom lokalnym będzie mógł liczyć na nagrodę. Otrzyma ją, jeśli w oparciu o przekazane dokumenty winowajca zostanie ukarany. Zapłata może wynosić nawet 500 funtów.

Na zapłatę o wysokości 100 funtów można liczyć już wtedy, gdy do sądu trafi pozew wobec oskarżonego. Jeśli winny zostanie skazany donoszący może otrzymać kolejne 150 funtów. 500 funtów otrzyma ten, który przyczyni się do zasądzenia kary w jej maksymalnym wymiarze.

Reklama ogólnosieciowa

Takie rozwiązanie prawne wprowadziły w zeszłym tygodniu lokalne władze samorządowe gminy Waltham Forest w północno-wschodnim Londynie. Ich rzecznik prasowy uzasadnił tę decyzję potrzebą przeciwdziałania sprawcom wykroczeń przeciwko środowisku i społeczeństwu. Do podobnych posunięć namawiał inne rejony na terenie całego kraju.

Organizacja broniąca interesów podatników skrytykowała taką politykę władz lokalnych. Uznała ją za marnotrawienie pieniędzy publicznych, a tym samym nie liczeniem się z interesami obywateli płacących podatki. Susie Squire, rzecznik tej organizacji powiedziała: "Ludzie mają dość i są już zmęczeni byciem śledzonymi. Nie chcą być inwigilowani na każdym kroku przez władze"

W Wielkiej Brytanii od pewnego czasu władze poszerzają swoje uprawnienia w tym zakresie i zwiększają możliwości inwigilacji gospodarstw domowych metodami policyjnymi. Powołują się przy tym na ustawę z roku 2000 uchwaloną po to, aby zwiększyć skuteczność ścigania ciężkich przestępstw. Ten akt prawny został znacznie rozszerzony w 2003 roku.

Doretta Cocks, przedstawicielka kampanii Weekly Waste Collection, zwróciła uwagę na fakt, że metody szpiegostwa i donosicielstwa, do których zachęcają lokalne władze przypominają te z Niemiec Wschodnich, stosowanych tam przez Stasi.

Opracowanie: Michał Cyran
Na podstawie: dailyexpress.co.uk, dailymail.co.uk, 24dash.com
Źródło: Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
(głosów: 7, średnia ocena: 4,4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa