Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Wielka Brytania -> Kariera tylko dla bogatych

Kariera tylko dla bogatych

2009-07-23 12:58:46

W Londynie opublikowano raport, z którego wynika, że w Wielkiej Brytanii tylko dzieci z bogatych domów mają szansę na profesjonalną karierę.

Nad opracowaniem raportu czuwał były premier z ramienia laubrzystów - Alan Milburn. Zwrócił on uwagę na to, że tylko dzieci z pochodzące z bogatych rodzin mają szansę na profesjonalną karierę. Jego zdaniem winna jest “mentalność zamkniętego zakładu”, gdzie wszyscy muszą należeć do tego samego związku zawodowego. Ten problem dotyka wielu sektorów, tym samym wyklucza młodych ludzi pochodzących z rodzin o średnich i niskich dochodach.

Myślę, że jest wiele dzieci, które nie mają bogatych rodziców, ale są inteligentne, zdolne i chciałyby rozpocząć karierę w jednym z głównych, dochodowych zawodów. Nie mają jednak odpowiednich koneksji, być może nie uczęszczały do “właściwej” szkoły, nie mają szans pójść na uniwersytet. Tak dłużej być nie może - powiedział Milburn w stacji radiowej BBC. Na każdym kroku wielu młodych ludzi natrafia na szklany sufit, który wznieśliśmy. Nie sądzę, że uda nam się przez niego przebić - dodał.

 

Reklama ogólnosieciowa

Sporządzony raport udowadnia tezę, że na powodzenie w zawodowej karierze decydujący wpływ ma “urodzenie”, a nie “wartość” danego człowieka. Z dokumentu “Sprawiedliwy dostęp do zawodu” wynika, że 75 % sędziów, 70% dyrektorów finansowych i 45% wyższych urzędników pańśtwowych uczęszczało do niepaństwowych szkół, czyli takich w których kształci się około 8% społeczeńśtwa. Obecni lekarze dorastali w rodzinach bogatszych niż 80% wszystkich rodzin w Wielkiej Brytanii, zaś dziennikarze w rodzinach zamożniejszych niż 75%.

Były premier zwrócił uwagę na fakt, że w bliskiej przyszłości wzrośnie zapotrzebowania na profesjonalistów, wykształconych do wykonywania zawodów, o których mowa w raporcie. Według niego stwarza to szansę na zmianę dotychczasowej polityki i wprowadzenie mobilności społecznej.

Opracowanie: Michał Cyran
Na podstawie: guardian.co.uk, yahoo.com, reuters.com
Źródło: Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa