Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Wielka Brytania -> Jest ustawa o nadużyciach finansowych posłów

Jest ustawa o nadużyciach finansowych posłów

2009-07-23 12:44:02

Brytyjski parlament przegłosował ustawę, która ma zapobiec nadużyciom, do jakich dochodziło przy zwrocie kosztów za poselskie wydatki. Ustawa wprowadza nową kategorię przestępstwa - wyłudzanie refundacji, za co grozić może nawet do 12 lat więzienia.

Reklama ogólnosieciowa

Część opozycji uważa, że rząd przeforsował ustawę zbyt pospiesznie. Ich zdaniem usunięto z niej większość przepisów, które skutecznie zwalczałyby tego typu nadużycia.  


Nowy akt prawny został przyjęty po skandalu, który wstrząsnął brytyjskim parlamentem. Scotland Yard prowadzi dochodzenie w sprawie wyraźnych oszustw podatkowych kilku posłów. Kilkunastu deputowanych zapowiedziało z kolei, że nie stanie ponownie do wyborów, a pozostałych 250 zadeklarowało zwrot ponad 600 tysięcy funtów nieuzasadnionych refundacji. 

Ustawę przyjęto w dniu, w którym parlament udaje się na letnią przerwę. Poselskie wakacje potrwają do października.  
Lider partii Liberalnych Demokratów, Nick Clegg powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że nie może wyjść z podziwu, iż Izba Gmin zafundowała sobie ponad 80 dni roboczych urlopu. Jego zdaniem, należało wciąż debatować nad reformą parlamentu.  

Clegg uważa, że poza sprawą nadużyć finansowych należało omówić możliwość cofnięcia mandatu przez rozczarowanych wyborców, czy kwestię uniezależnienia Izby Gmin od dominacji rządu. Zdaniem Nicka Clegga, posłowie powinni też debatować nad demokratyzacją Izby Lordów, czyli sposobem wyboru przedstawicieli. Przewodniczący Liberalnych Demokratów chce dyskutować nad usunięciem z tej Izby ostatnich dziedzicznych arystokratów.

Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa