Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> O mieście -> Bristolskie tramwaje

Bristolskie tramwaje

2009-06-23 15:30:17

Wygląda na to, że nowoczesny system sieci tramwajowej pomimo wszystkich przeciwności losu powróci "na tory”. Ale nigdy nie będzie mógł się równać z tym, który był w Bristolu i poszedł na złom kilkadziesiąt lat temu.

Przed wybuchem I wojny światowej, Bristol jako pionierskie miasto tramwajów elektrycznych – miał największą flotyllę pojazdów z odkrytym dachem na świecie.

Reklama ogólnosieciowa

Tramwaj bez dachu był tym czym był – Tramwajem bez dachu.

Sieć tramwajowa zaczęła powstawać od 1870 roku. Kiedy nie było jeszcze publicznego transportu w mieście nie licząc „Hackney carriages” które były raczej miejscową rozrywką niż firmą transportową.Spółka zdecydowała się zbudować sieć tramwajową i utworzyć Bristol Tramways która miała zarządzać jej eksploatacją.

 

Pierwsza linia przebiegała z White ladies Road do Perry Road. Przeraziło to społeczność z Clifton, obawiającą się, najazdu klasy robotniczej na ich zielone i zadbane przedmieścia.
Do końca roku linia osiągnęła St Augustine's Parade które stało się Tramway Centre, nazwa wciąż używana przez dużo starszych Bristolian. Kolejne linie zostały dociągnięte do wschodniej części miasta także Horfield i Brislington. Bristol Tramways próbowało eksperymentować z parowymi tramwajami jednak okazały się one zbyt dymiące i czadzące.


W 1895 roku, Bristol stał się jednym z pierwszych miast posiadającym elektryczną linie tramwajową, na linii Old Market i Kingswood. Odbyła się wielka uroczystość z posiłkiem dla 1200 potrzebujących i osób w podeszłym wieku. Linia tramwajowa okazała się ogromnym sukcesem do sierpniowego Bank Holiday przewieziono 30.000 pasażerów.
W roku 1908 ukończono sieć 31 linii tramwajowych w przez Bristol i Gloucestershire.
Był to jeden z najlepiej zorganizowanych systemów transportu publicznego w Wielkiej Brytanii. Był także bardzo elastyczny – w 1913 roku podczas The Royal Show odbywającego się na Downs, przekierowane w tamten rejon 225 tramwajów przewiozło ok 1,5 miliona pasażerów !!!

W czasie trwającej I Wojny Światowej kobiety po raz pierwszy stały się konduktorami, lub jak same siebie nazywały „clippies”. Doprowadziło to jednak do wojny na tle płci kiedy mężczyźni zaczęli powracać z frontów. Jednak „clippies” nie poddały się i nie porzuciły swojej nowej pracy i nowej „wolności”...W kwietniu 1920 roku doszło do incydentu i zamieszek, kiedy to tłum 2000 osób zebrał się aby wesprzeć 13 bezrobotnych ex-żołnierzy... Zniszczonych zostało ok 30 tramwajów... Wszystkie Clippies zostały zwolnione. Otrzymały 5 F „na dowidzenia” i ich etaty zostały przekazane mężczyznom....
W planach rozwoju sieci tramwajowej była także expresowa linia między Portway i Avonmouth. Zarezerwowano miejsce wzdłuż drogi dla przyszłej inwestycji, jednak ze względu na autobusy które w tamtym okresie „brały góre” nad tramwajami inwestycja została w efekcie odrzucona. I w roku 1937 Tramway Company zostało wykupione za cenę 1,5 miliona Funtów.

Tramwaje zaczęto winić za narastające korki w mieście, w związku z czym nowi właściciele rozpoczęli 2 letni plan wymiany wszystkich tramwajów na autobusy.
Niektóre z tramwajów były tak zdemolowane, że wymagały holowania do zajezdni, inne zostały spalone w zajezdni Kingswood na Hill Street.

Likwidacja kilku pozostałych linii została odroczona poprzez wybuch wojny w 1939 roku. Jednakże pantografy łączące tramwaje z linią wysokiego napięcia, dzięki gradowi iskier jakie wytwarzały były jak magnez dla bombowców Luftwaffe.
Linie tramwajowe były wielokrotnie uszkadzane podczas nalotów. Niszczone były słupy, tory a także całe zajezdnie, tak jak miało to miejsce w Styczniu 1941, kiedy zajezdnia (depot) w Bedminster kilkukrotnie została trafiona bombami podczas nalotu, bezpowrotnie zamykając linię łączącą Bedminster i Ashton.

Podczas strasznego nalotu jaki miał miejsce w Wielki Piątek 1941 roku, w czasie którego centrum Bristolu ucierpiało najbardziej zakończyła się 46 letnia historia bristolskich tramwajów.
Bomby trafiły między innymi w Countersip bridge na St.Phillips uszkadzając elektrownie, oraz kilka transformatorów zasilających linie tramwajowe. Ostatni przejazd tramwaju dokonał się dzięki pasażerom, którzy przepchali wagon z Old Market do depot w Kingswood.
Pozostałości po bristolskich tramwajach zostały oddane na złom, żaden z nich nie przetrwał dla następnych pokoleń.

Poza starymi torami widocznymi gdzieniegdzie, nie pozostało nic przypominającego o niesamowitym i bezkonkurencyjnym bristolskim systemie transportu. Jednak prawdziwy pomnik, sentymentalny monument można zobaczyć na terenie kościoła St Mary Redcliffe, są to tory tramwajowe które tam „wylądowały” po wybuchu bomby na sąsiadującej z kościołem ulicy...
Plany nowego systemu sieci tramwajowych w Bristolu.
Nowa linia, naziemnego tramwaju ma zostać zbudowana z centrum do stacji Temple Meads. Między Temple Meads i Filton Abbey Wood (7km). Planuje się że tramwaj ma dojeżdżać do będącej w planach zajezdni w Almondsbury , nieopodal autostrady.
Trasa ma mieć 16,7 km długości z 16 przystankami oraz 30-to minutowy czas przejazdu ( co 6 minut w dni powszednie i 15 w niedziele). Całkowity kosz inwestycji szacuje się na ok. 105 milionów. Prawdopodobnie powstanie także linia łącząca Parkway Station z UWE (University West of England).


Tłumaczenie B. Na podstawie Bristol History

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa