Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Różne -> Wells - najmniejsze miasto Anglii.

Wells - najmniejsze miasto Anglii.

2009-06-23 14:40:37

Wells uważane jest za najmniejsze miasto Anglii. Położone jest 33 km na południe od Bristolu (20.5 mil). Jest to typowe miasteczko katedralne, którego wygląd prawie nie zmienił się od stuleci.

Reklama ogólnosieciowa

Głównym zabytkiem Wells jest imponująca katedra, której budowę rozpoczęto w 1180. Świątynia jest doskonałym przykładem wczesnego angielskiego gotyku.
 Fasada katedry (west front) ukończona została około 1230 roku i jest obecnie głównym motywem na pocztówkach z Wells. Fasada ozdobiona jest ponad trzystoma figurami. Warto stanąć na chwilę przed katedrą i z bliska przyjrzeć się postaciom wyrzeźbionym w kamieniu. Najniżej dostrzeżemy motywy biblijne, nieco wyżej postacie królów, trzeci rząd to biskupi, czwarty aniołowie i, najwyżej, dwunastu apostołów.
 Wnętrze katedry to przede wszystkim długa nawa, po środku której wyrastają wewnętrznie krzyżujące się łuki (Scissors Arches). Ich kształt przypomina rozwarte nożyce i jest to jedyny, o jakim słyszałem, kościół, w którym zastosowano tego typu rozwiązanie konstrukcyjne. Scissors Arches dodano w 1338, aby zapobiec obniżaniu się wieży wznoszącej się nad nawą.
 W północnym transepcie znajduje się drugi najstarszy w Anglii zegar mechaniczny z 1390 roku. Naprzeciw zegara odnaleźć można drzwi prowadzące do ośmiobocznego kapitularza (Chapter House), słynnego przede wszystkim ze sklepienia palmowego.
 W samej katedrze trzeba jeszcze zwrócić uwagę na witraże, grobowce
i pozostałe elementy wystroju. Interesujące są też krużganki katedralne i Camery Garden ( za południowym transpetem).
 Po wyjściu z katedry najlepiej udać się w kierunku północnym, a następne skręcic w prawo, w Cathhedral Green, przejść kilka kroków, a następnie skręcić
w lewo i przez bramę wejść na  Vicars’ Close. Ulice tę wzniesiono w XIV wieku i jest to jedna z najstarszych kompletnych ulic w Europie. Vicars’ Close jest brukowaną, średniowieczną uliczką, otoczoną kościelnymi budynkami. Najlepiej poprzechadzać się chwilkę po dziedzińcu, my mieliśmy szczęście i ktoś właśnie ćwiczył Vivaldiego na skrzypeczkach, tworząc genialny nastrój tego miejsca – polecam.
 Gdy katedra i dziedziniec zostały zwiedzone, proponuję ponownie przejść przed frontonem katedry, dalej przez katedralny sklepik i prościutko do Pałacu Biskupów.
 W Pałacu najbardziej imponujące są mury obronne, fosa i zwodzona brama, całość bardziej przypomina twierdzę niż pałac pokojowo nastawionych do świata duchownych. Mimo wszystko największą atrakcją Pałacu są pływające w fosie łabędzie.
 Z pałacu przez bramę proponuję wyjść na główny plac (Market Place), następnie przejść się główna ulicą miasteczka (oczywiście High Street) i właściwie tu Wells się kończy, co potwierdzałoby tezę o najmniejszym mieście Anglii.


Jak dojechać:
Oczywiście samochodem najłatwiej, z Bristolu najpierw A37 potem A39. W Wells nie ma linii kolejowej, za to jest połączenie autobusowe, nr 375 & 376, średnio co godzinkę, w godzinach szczytu co pół godziny.
Gdzie zjeść:
na to, że w Wells można dobrze zjeść raczej nie liczyłbym.
Od 16 w niedziele wszystko jest zamknięte, więc gdy już burczy w brzuchu pozostają Cornisze  niedaleko High Street i Starbuck na głównej ulicy miasta.
Pozostałe atrakcje:
Większość katedr w Anglii ma swojego kota, który jest Panem i Władcą w promieniu kilkuset yardów, chronionym niemalże przez prawo kościelne, a przynajmniej przez wszystkich duchownych związanych z dana katedrą. Tak też jest z katedrą w Wells. Wielki, rudy kocur, nie zważając na turystów przechadza się krużgankami, wygrzewa w ogrodzie katedralnym lub przechadza się główną nawą katedry.

Damian

Oceń artykuł
(głosów: 5, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (2)
Jest jeszcze jedno male Wells, Wells-next-the-Sea, w polnocnym Norfolku. Tez warte zwiedzenia, choc jest zupelnie inne w charakterze. Malownicze miasteczko portowe, a wokol rezerwat przyrody. Mozna tam tez zobaczyc najwieksze przyplywy i odplywy Morza Polnocnego - ponad 500 metrow.
  • 2011-01-13 19:58
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Elwira napisał(a):
Mozna tam tez zobaczyc najwieksze przyplywy i odplywy Morza Polnocnego - ponad 500 metrow.

Chodzi oczywiście o 500 metrów zabieranego lądu?
Oczywiście sam nie omieszkam przy najbliższej okazji zwiedzić tego miejsca.
  • 2011-01-14 15:58
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa