Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Zdecydowane zwycięstwo PO

Zdecydowane zwycięstwo PO

2009-06-07 22:02:37

Państwowa Komisja Wyborcza nad ranem podała wyniki z ponad 98,9 proc. obwodów do głosowania, z których wynika, że PO otrzymało 44,39 proc. głosów, PiS 27,41 proc., SLD-UP 12,33 proc., natomiast na PSL oddano 7,3 proc. Frekwencja wyniosła ponad 24,53 proc.

Przeliczając oddane głosy na mandaty w Parlamencie Europejski sytuacja prezentuje się następująco: PO – 25 mandaty, PiS – 15, SLD-UP – 7, PSL – 3. Wszystkie ugrupowania za wyjątkiem ludowców polepszyły swoje notowania w porównaniu z wyborami sprzed pięciu lat.

Chwilę po ogłoszeniu wstępnych wyników premier Donald Tusk powiedział - "Po pierwsze chciałem podziękować tym, którzy poszli zagłosować na silniejszą Polskę w Europie. Już od jutra Polska będzie odgrywała coraz większą rolę, bo zdecydowaliście się zagłosować. Jako szef PO chcę powiedzieć, że udało nam się poprawić wynik sprzed półtora roku, mimo że rządzimy w warunkach niełatwych, w czasach globalnego kryzysu. Rząd nie dostał żółtej kartki, dostaliśmy nowy kredyt zaufania. Za to zaufanie chciałem podziękować”.

Reklama ogólnosieciowaPrawo i Sprawiedliwość mimo, iż wciąż liczy na poparcie powyżej 30 proc., nie kryje zadowolenia z wyników wyborów do europarlamentu. Jarosław Kaczyński sondażowe wyniki skomentował - "Nie jest źle. Dziękuję tym, którzy mieli odwagę głosować zgodnie ze swoim sumieniem. To nie są łatwe wybory dla PiS".

PSL natomiast liczy na lepszy rezultat w końcowych wynikach, gdyż regułą jest, że sondaże nie przedstawiają precyzyjnie wyników ludowców. Jest to spowodowane trudnościami ankieterów w dotarciu do wyborców zamieszkujących obszary wiejskie. Zdaniem Eugeniusza Kłopotka PSL może uzyskać niemal 10 proc. głosów.

Swoich przedstawicieli w europarlamencie nie będzie miało sześć komitetów: „Porozumienie dla Przyszłości” Centrolewica,
UPR, Libertas, Samoobrona, Prawica Rzeczypospolitej, Polska Partia Pracy, Polska Partia Socjalistyczna, Naprzód Polsko - Piast.

Źródło: e-polityka.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa