Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Kontrola NIK w szpitalach: jest brudno

Kontrola NIK w szpitalach: jest brudno

2009-04-25 16:48:36

W polskich szpitalach jest brudno, a pacjenci są źle odżywiani – wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli został skierowany do sejmu.


Gruntownie skontrolowano 12 polskich szpitali publicznych, a w 125 przeprowadzono kontrole uzupełniające.


- Chociaż posiłki w kontrolowanych szpitalach miały odpowiednią wartość kaloryczną, nie zapewniały odpowiedniej wartości odżywczej - w diecie stwierdzono stosowanie wędlin niskiej jakości, niedobory produktów zbożowych i nabiału, nadużywanie soli, nikłe stosowanie warzyw i owoców - powiedział prezes NIK Jacek Jezierski. Dodał, że żywienie pacjentów miało podobne mankamenty, niezależnie od tego, czy posiłki przygotowywały firmy zewnętrzne, czy pracownicy szpitali. NIK zauważa przy tym, że firmy zewnętrzne oferowały korzystniejsze ceny wyżywienia.

Reklama ogólnosieciowa

 

W czterech szpitalach badania inspekcji sanitarnej wykryły zarówno w posiłkach, jak i na rękach personelu kuchni szczepy bakterii będących zagrożeniem dla zdrowia pacjentów.

Dyrekcje większości placówek nie interesowały się żywieniem pacjentów. W niektórych szpitalach nie kontrolowano w ogóle jakości przygotowania ani rozdzielania posiłków.

Wiele do życzenia pozostawia również stan czystości. W niektórych  szpitalach  nie przeszkoleni pracownicy nie przestrzegali podstawowych zasad higieny właściwych dla specyfiki takich placówek.

- Stan czystości w szpitalach był niezadowalający, a ich dyrektorzy najczęściej nic o tym nie wiedzieli. NIK wykazała, że nie kontrolowali skuteczności opracowanych procedur higienicznych. Były one często niespójne i niedostosowane do realnych warunków panujących w konkretnym szpitalu. Nagminnie zamiast profesjonalnych preparatów (skuteczniejszych i w efekcie tańszych) stosowano środki chemii przeznaczone do gospodarstw domowych. Zaniedbywano też szkolenia personelu w zakresie higieny i czystości. Na pozytywną ocenę zasługuje jedynie jakość prania bielizny szpitalnej - podkreślił Jezierski.

prasowe.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa