Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Nauka -> Skuteczne narzędzie do walki z piratami w sieciach P2P?

Skuteczne narzędzie do walki z piratami w sieciach P2P?

2009-02-21 19:00:56

Amerykańscy naukowcy z ośrodka Air Force Institute of Technology ( AFIT ) stworzyli narzędzie, które pozwoli skutecznie identyfikować nielegalne treści w sieciach P2P. Według autorów nowatorskiego projektu, nowy system dostarczy dowody przeciwko internautom łamiącym prawo.
Jak podaje "Technology Review" w swoim internetowym serwisie, nowy system jest w stanie wykryć wszelkie nielegalne treści jak np. pirackie kopie filmów, plików mp3, albo materiały z dziecięcą pornografią. Szef projektu, Karl Schrader tłumaczy, że jeżeli narzędzie odnajdzie taki nielegalny plik, to automatycznie zarejestruje adres nadawcy i przekaże go do analizy.


W ostatnich latach szczególnie wzrosła liczba użytkowników programów P2P i protokołu BitTorrent. Dla wielu dostawców usług internetowych, zdecydowana większość ruchu w Sieci składa się z transferów peer-to-peer. Według Schradera, istnieje obecnie kilka narzędzi monitorowania sieci, które mogą zidentyfikować konkretne pliki BitTorrent, ale jest to proces bardzo powolny, bo zawartość każdego pliku musi być zbadana.

Reklama ogólnosieciowa"Nasz system różni się tym, że jest całkowicie pasywny, co oznacza, że nie zmienia żadnych informacji wchodzących lub wychodzących z sieci" - dodaje Karl Schrader. System m.in. identyfikuje nielegalne dane po unikatowym kodzie "hash" zawartym w pliku. Aby skorzystać z tego narzędzia usługodawca internetowy musi je zainstalować.

Jednak system ma również swoje wady. Po pierwsze jest w pełni skuteczny, ale dopiero przy transferach 100 Mb/s, a to za mało, aby wykorzystać projekt do celów komercyjnych np. w ściganiu przestępców. Po drugie system nie obsługuje plików szyfrowanych BitTorrent.

Ross Anderson, ekspert bezpieczeństwa komputerowego na Uniwersytecie w Cambridge mówi, że nie jest to nowy pomysł. "Firma Cisco od lat sprzedaje takie zestawy chińskiemu rządowi do projektu: Great Firewall of China" - mówi. Podobnie, australijska firma Brilliant Digital Entertainment sprzedaje narzędzie o nazwie CopyRouter, które analizuje wartości plików w celu zidentyfikowania nielegalnych danych na innych rodzajach sieci P2P.

idg.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa