Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Leicester [zmień miasto]

Leicester -> Szkoła z Wigston uczciła polskich lotników

Szkoła z Wigston uczciła polskich lotników

2009-02-08 14:23:43

Na terenie jednej ze szkół podstawowych w Wigston (Leicestershire), dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej ławki poświęconej polskiej załodze brytyjskiego bombowca Lancaster, który rozbił się na terenie szkoły w 1946 - informuje onet.eu.

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej ławki odbyła się na terenie All Saints Primary School. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie szkoły, dyrekcja, a także przedstawiciele miejscowych władz.

Specjalnie na uroczystość przybyli z Londynu przedstawiciele Polskiego Attache Wojskowego, którzy złożyli w miejscu katastrofy wieńce honorowe. 

 

Avro Lancaster B I PA474 (Battle of Britain Memorial Flight)

Reklama ogólnosieciowa

Należący do Królewskich Sił Powietrznych bombowiec Lancatser rozbił się o drzewo znajdujące się obok szkolnego boiska. Cała sześcioosobowa załoga Polaków zginęła na miejscu. Na szczęście, nie ucierpiał żaden z uczniów szkoły, jedynie paru okolicznych mieszkańców zostało rannych.


Szkoła nadal posiada kilka pamiątek z katastrofy. Jedną z nich jest kawałek drzewa, o które rozbił się samolot, z wbitym kawałkiem obudowy samolotu.

"To ważne, aby nasze dzieci poznawały historię miejsca, w którym żyją. Ta uroczystość pomoże im zrozumieć rozmiar poświęcenia, jakiego dokonali ci lotnicy" – powiedziała dyrektorka szkoły.

Pamiątkową ławkę ufundował Aeroklub hrabstwa Leicestershire oraz brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne.

W związku z uroczystością, w mieście odbył się także pokaz lotniczy w wykonaniu członków Aeroklubu Leicestershire.Samoloty Lancaster weszły na uzbrojenie lotnictwa brytyjskiego począwszy od grudnia 1941 (jako pierwszy otrzymał je 44 Dywizjon RAF). Zgodnie z brytyjską doktryną, Lancaster był przede wszystkim bombowcem nocnym. Pierwszy lot bojowy dwa Lancastery wykonały w nocy 17 kwietnia 1942 podczas nalotu na Essen. Następnie bywały używane masowo w kolejnych nocnych nalotach RAF na niemieckie miasta i zakłady przemysłowe. Słynną i nietypową akcją było uszkodzenie zapór wodnych w Zagłębiu Ruhry bombami Wallisa 19 maja 1943 przez 617 Dywizjon Bombowy (akcja ta została opisana w filmie Dam Busters). Inną słynną akcją Lancasterów było zatopienie niemieckiego pancernika "Tirpitz" bombami 'Tall Boy'. Samoloty Lancaster odbyły w czasie II wojny światowej 156 000 operacji bojowych, podczas których zrzuciły 608 612 ton bomb. 3249 samolotów utracono w akcji, jedynie 35 samolotów zdołało ukończyć ponad 100 udanych operacji bojowych - "rekordzista" odbył 139 operacji.

Na samolotach Lancaster latał od marca 1944 do 1946 roku także polski Dywizjon 300 Ziemi Mazowieckiej.

Rozwinięciem Lancastera był bombowiec Avro Lincoln. Od 1945 budowano także wersję cywilną - pasażersko-transportową Lancastera, o nazwie Avro Lancastrian.

Obecnie dwa Lancastery pozostają w stanie zdolnym do lotu: samolot o numerze PA474 w Battle of Britain Memorial Flight i FM 213 w Canadian Warplane Heritage Museum.

 

źródło:onet.pl/wikipedia.org
fot:wikipedia


Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa