Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Oxford [zmień miasto]

Oxford -> Nie jest za późno - trzeba walczyć o Fawley Court

Nie jest za późno - trzeba walczyć o Fawley Court

2009-02-05 15:38:43

Polonia łączy swoje siły do walki o XVII Fawley Court w Oxfordshire, pomimo decyzji sprzedaży posiadłości wydanej przez kongregację Ojców Marianów. Prezes Polskiej Katolickiej Misji w Londynie, który zaoferował kupno Fawley Court określił rzymsko-katolicki zakon mianem "aroganckiego". Zdradził, że ostateczny termin sprzedaży Fawley Court nie upłynie przed listopadem.

Polacy w zeszłym roku apelowali do władz, aby posiadłości nadano status zabytku narodowego. Dodajmy, że od 1952 roku jest w rękach Księży Marianów. Zakon Marianów wystawił na sprzedaż Fawley Court za 22 miliony funtów, po tym jak negocjacje ze środowiskiem polonijnym nie przyniosły rezultatu.

Reklama ogólnosieciowaOburzenie sięga zenitu

Protestujący przeciwko sprzedaży, podczas debaty w programie London Bridge w ORŁA.fm wyrazili opinię, że sprzedaż majątku jest zdradą środowiska polonijnego.
- Fawley Court jest centralną częścią polskiej kultury w Wielkiej Brytanii a Ojcowie Marianie powinni działać na rzecz całej tutejszej polskiej społeczności - powiedział Janusz Sikora Sikorski, prezes Komitetu Obrony Dziedzictwa Narodowego Fawley Court, który był jednym z licytujących w minionym roku.
- Ich zachowanie nie jest warte klasy jaką winni duchowni prezentować. Ostatnie pięć dekad budzi niesmak. To jest aroganckie zachowanie - dodał.

Jan Zyliński, wpływowy przedsiębiorca z Ealing'u powiedział w programie London Bridge, że jeszcze nie jest za późno na zatrzymanie posiadłości w polskich rękach a kryzys ekonomiczny działa na korzyść, dając możliwość sprzedaży po przystępnej dla zainteresowanego cenie.

Fikcyjna cena

- Z rozmowy z agentem nieruchomości wywnioskowałem, że Fawley Court jest warte dużo poniżej 22 milionów funtów. Stosunek rzeczywistej wartości do sugerowanej jest zabawny. Rzeczywista wartość jeszcze przed kryzysem i zawirowaniami na rynku nieruchomości mogła wynosić ok 12-13 milionów funtów. Nie byłbym zdziwiony, gdyby jej wartość wyniosła mniej niż 10 milionów funtów - uważa Zyliński.

W styczniu Ojcowie Marianie wymienili kontrakty sprzedaży z potencjalnymi nabywcami, jednak do faktycznej sprzedaży nie dojdzie przed listopadem tego roku. Kryzys gospodarczy spowodował także anulowanie części ofert kupna.
Jeśli więc Polacy zdecydowaliby się połączyć siły, istnieje wciąż możliwość zatrzymania Fawley Court. Sprawa nie została wciąż rozstrzygnięta. - Nie przypuszczam, by Polska Misja Katolicka i Zjednoczenie Polaków w Wielkiej Brytanii pracowały osobno w tej kwestii - powiedział Zyliński.

W jedności siła

Oprócz Zylińskiego i Polskiej Misji Katolickiej 1/3 anulowanych ofert należała do Komitetu Obrony Dziedzictwa Narodowego Fawley Court wspartego przez Zjednoczenie Polskie. Spotkanie z przedstawicielami każdej z grup jest realne. Połączenie kilku organizacji polonijnych może przynieść sukces nawet w czasie destabilizacji gospodarczej.

Zyliński powiedział także, że nie był pewien, kto kupił Falwey Court. - Nabywca na pewno nie jest Polakiem, to organizacja, rodzaj charytatywnej lub edukacyjnej fundacji - powiedział.

- Powierzchnia jest tak duża jak londyńskie Mayfair. Jest pomieszczenie przeznaczone na szkołę. Możemy wybudować osobne skrzydło. Wszystko musi funkcjonować jak biznes by miało prawo przetrwać na rynku. Należy także wziąć pod uwagę duże koszty manipulacyjne - dodał.

Wiktr Moszczyński (Zjednoczenie Polskie) powiedział: Postaramy się odwrócić tą sytuację na naszą korzyść. Mamy wiele priorytetów, jednak musimy spojrzeć na tą sprawę ponownie i jeśli są możliwości zatrzymać Fawley Court w naszych rękach.

- Jesteśmy bardzo rozczarowani decyzją Ojców Marianów. Ona nie była w interesie wspólnoty polskiej w Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że nie jest jeszcze za późno na zmianę tej sytuacji. Poddaliśmy propozycję jednak nie zdecydowali się na nią. - powiedział Andrzej Zakrzewski (Komitet Obrony Dziedzictwa Narodowego Fawley Court) w programie London Bridge Georga Matlocka.

- Uniwersytet Łódzki jest zainteresowany wzięciem udziału i mógłby pomóc w odzyskaniu, polski rząd także popiera tą inicjatywę - dodał Zakrzewski

Jest o co walczyć

- Polonia w UK wierzy, że ten ośrodek spełnia ważną funkcję zwłaszcza dla Polaków w UK. Stwierdził również, że jego organizacja zyskała poparcie młodej, prężnie działającej wspólnoty polskiej Poland Street. Jesteśmy to winni naszym przodkom, powinniśmy pielęgnować i chronić nasze dobro przed utratą. Niestety Ojcowie Marianie stworzyli niemożliwe do zaakceptowania przez nas warunki. Nie pokusili się także o to żeby zareklamowali przetarg w polskiej prasie. Wydaje się, że Ojcowie Marianie zamykają drzwi przed polską społecznością zainteresowaną transakcją. Wydaje mi się, że powinno być odwrotnie, Ojcowie Marianie są to winni tutejszej Polonii - powiedział Zakrzewski.

Negocjacje prowadzące do zmiany umowy bądź stworzenia możliwości wynajmu są wciąż realne, usatysfakcjonowanie finansowych potrzeb zakonu i zarazem utrzymanie Fawley Court w polskich rękach.

Artur Skupieński

wp.pl

Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 3)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa