Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Bankowcy: Kryzysu w polskich bankach nie ma, jest tylko problem zaufania

Bankowcy: Kryzysu w polskich bankach nie ma, jest tylko problem zaufania

2009-01-25 19:39:57

 


Według ekspertów, kryzys nie zagraża polskiemu sektorowi bankowemu. Natomiast polskie banki muszą sobie poradzić z problemem braku zaufania, który jest widoczny ze strony klientów, jak i na rynku międzybankowym.


Upadłości największych instytucji finansowych na świecie doprowadziły do wzrostu obaw dotyczących polskiego sektora bankowego. Jednak ekonomiści i bankowcy jednogłośnie deklarują, że kryzys finansowy nie zagrozi żadnemu polskiemu bankowi. - W Polsce nie ma kryzysu, jest tylko kryzys zaufania, z którym banki muszą się uporać – powiedział Remigiusz Kaszubski, dyrektor Związku Banków Polskich.

Reklama ogólnosieciowa

Polskim bankom nie grozi utrata płynności i wypłacalności, podobna do tej, która doprowadziła do bankructwa największych niegdyś światowych banków.
- Żadnemu bankowi w Polsce nie grozi upadłość. Jeśli jakiś bank będzie miał przejściowe trudności to jest deklaracja NBP o udzieleniu natychmiastowej pomocy – powiedział portalowi Inwestycje.pl Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Polskie banki są wypłacalne, co oznacza, że mają wystarczającą ilość kapitału by prowadzić bieżącą działalność i absorbować koszty ryzyka.  Jednak, jak zauważa Krzysztof Broda, zastępca dyrektora pionu nadzoru bankowego KNF, współczynnik wypłacalności, który określa stosunek funduszy własnych banku do jego aktywów ważonych ryzykiem, spadł w ostatnich kwartałach. W 2007 r. współczynnik ten dla sektora bankowego przeciętnie wynosił 12,1 proc. i spadł do poziomu 11 proc. głównie za sprawą nowego wymogu regulacyjnego (wprowadzenie Nowej Umowy Kapitałowej Bazylea II) oraz ze względu na szybki wzrost akcji kredytowej. 
W opinii Macieja Relugi, głównego ekonomisty BZ WBK, do końca roku sytuacja w polskim sektorze bankowym będzie bardzo trudna, co widać już w ofercie bankowości detalicznej. Bowiem banki zwiększyły marże na kredyty mieszkaniowe, jak i ograniczyły ich dostępność.  Kryzys zaufania pojawił się również na rynku międzybankowym. Banki przestały sobie pożyczać pieniądze, więc jego koszt istotnie wzrósł. Jednak eksperci uspokajają, że polskiemu sektorowi bankowemu nie grozi kryzys. 

- Polski sektor bankowy jest stabilny, solidny i posiada istotne bufory, zarówno w postaci wysokiego wyniku finansowego, jak i kapitałów – powiedział Krzysztof Broda.
 Mimo że głębokie załamanie na rynkach akcji negatywnie wpłynęło na dochody banków, sytuacja banków jest stabilna.  Bowiem w I półroczu 2008 r. aktywa sektora bankowego w Polsce wzrosły o 10,8 proc. do 881,5 mld zł.

Dla kwestii bezpieczeństwa sektora bankowego istotny jest wzrost funduszy własnych banków. W minionym roku banki wykazały się konserwatywną polityką dywidendową i wiele instytucji finansowych przeznaczyło wypracowane zyski na wzrost kapitałów własnych. W raporcie NBP na temat stabilności systemu finansowego w Polsce, eksperci napisali, że banki powinny prowadzić ostrożną politykę dywidendową i kredytową, tak by posiadany przez nie bufor kapitałowy pozwolił na zaabsorbowanie niekorzystnych skutków ewentualnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Ewa Chojnacka
Inwestycje.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa