Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Peterborough [zmień miasto]

Peterborough -> Brytyjczycy już tęsknią za Polakami

Brytyjczycy już tęsknią za Polakami

2009-01-23 12:06:54

Wiadomość, że 400 tysięcy Polaków może wrócić do domu, wywołała popłoch na Wyspach. Jeśli wyjadą imigranci, będę musiał zatrudniać leniwych Brytyjczyków – denerwował się brytyjski pracodawca w programie BBC Question Time nadawanym z miasteczka Peterborough, gdzie mieszka liczna polska społeczność - informuje dziennik "Rzeczpospolita".


Bulwarowy dziennik "Daily Mail”, który do niedawna bił rekordy, jeśli idzie o liczbę artykułów szkalujących imigrantów z Polski, teraz ogłosił, że polski hydraulik to symbol dobrego pracownika. "Jest uprzejmy, tani i godny zaufania. Wielka Brytania miała szczęście, że mogła korzystać z talentu Polaków” – pisała gazeta w minionym tygodniu.

Reklama ogólnosieciowaBrytyjskie media nieraz narzekały na polskich imigrantów, ale teraz ten ton się zmienił. Wszyscy przyznają, że Polacy to ciężko pracujący sumienni pracownicy, których będzie w Wielkiej Brytanii brakowało. Niestety, uogólnienie, że brytyjscy robotnicy są leniwi, nie jest dalekie od prawdy – mówi prof. Larry Ray, socjolog z Kent University.

Dziennik “Daily Telegraph” w artykule zatytułowanym “Polacy wyjeżdżają. Co dla nas zrobili?” pociesza jednak swoich czytelników, że nawet jeśli Polacy wyjadą, to pozostawią na Wyspach wartości, które przez ostatnich kilkadziesiąt lat zaczęły zanikać: wysoki etos pracy i przywiązanie do rodziny, a także wzrost religijności.
Z raportu Uniwersytetu w Cambridge wynika, że dzięki obecności Polaków pierwszy raz od czasów Henryka VIII w brytyjskich kościołach było więcej katolików niż anglikanów i w tym sensie katolicyzm stał się religią dominującą.

Ekonomiści ostrzegają, że gdyby rzeczywiście doszło do masowego wyjazdu Polaków, mogłoby to pogłębić recesję w Wielkiej Brytanii. Polacy wpłacali w ciągu roku do brytyjskiego budżetu prawie 2 miliardy funtów i byli znaczącą siłą nabywczą, która napędzała wzrost gospodarczy.
Nie wszyscy analitycy widzą jednak powody do niepokoju. Recesja będzie się pogłębiać, liczba miejsc pracy zacznie szybko maleć. Wtedy nawet brytyjski robotnik przyjmie pracę, której wcześniej nie chciał. A na miejsce Polaków pojawią się inni imigranci – mówi prof. John Fender, ekonomista z Uniwersytetu w Birmingham.

wp.pl/rzeczpospolita

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa