Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Polska -> Ryanair kasuje 14 tras z Polski

Ryanair kasuje 14 tras z Polski

2009-01-21 18:06:29

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair zapowiadają wielkie cięcie w polskiej siatce lotów.

+ nowe opłaty przewoźnika+ nowe opłaty przewoźnika
Pod nóż trafia aż 14 tras. Dlaczego? To wina Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej! - odpowiada Ryanair.

Lista likwidowanych kierunków:

 • z Łodzi do East Midlands, Liverpoolu, Shannon i Sztokholmu (Skavsta);
 • z Gdańska do Bristolu, Brukseli (Charleroi) i Liverpoolu;
 • z Katowic do Bristolu;
 • z Poznania do East Midlands;
 • ze Szczecina do Birmingham, Bristolu, Liverpoolu i Londynu (Luton);
 • z Wrocławia do Bournemouth.

Najwięcej straci Łódź i Szczecin: aż po cztery trasy. Trzy połączenia straci Gdańsk, a po jednym Katowice, Poznań i Wrocław. Jeszcze w ubiegłym miesiącu wszystkie wymienione przez nas połączenia były dostępne w systemie rezerwacji.

Reklama ogólnosieciowa


Przyczyna? W 2008 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zwiększyła o 960% kwotę opłaty terminalowej na lotniskach regionalnych z 93 zł do 985,34 zł, co doprowadziło do znacznego wzrostu kosztów operacji lotniczych. 1 stycznia br. kwota ta została obniżona do ... 888,71 zł.

- Wspomniane trasy nie są dostępne w rozkładzie letnim z powodu wzrostu opłat nawigacyjnych w Polsce, które wzrosły o blisko 1000%. Ryanair nie może zaakceptować tych kosztów, a jednocześnie oferować najniższych cen, jak i braku opłaty paliwowej. Podniesienie opłat przez PAŻP doprowadzi do spadku o pół miliona pasażerów przewożonych przez Ryanair do i z Polski w roku bieżącym oraz utratą około 500 miejsc pracy, jak i stratą 55 mln euro przychodu dla polskiej gospodarki - mówi Daniel de Carvalho, rzecznik linii Ryanair.

Ryanair jest gotowy do wykonywania operacji na wspomnianych trasach pod warunkiem, iż PAŻP obniży opłatę terminalową.

Przykładowo, opłata terminalowa na Łotwie wynosi 29 euro, we Włoszech 53 euro, w Danii i Chorwacji 147 euro, zaś w Polsce ponad 200 euro!

- Wysokość opłaty terminalowej pobierana przez PAŻP jest absurdalna. Proponuję jeszcze nałożenie na każdą linię lotniczą specjalnego podatku na wieczną budowę autostrad, stałą modernizację kolei i załatania dziur w budżetach tych wszystkich firm i instytucji publicznych, które mogą w jakikolwiek sposób ograniczyć rozwój lotnictwa komunikacyjnego w tym kraju. Wówczas do Londynu będziemy znowu jeździć 24 godziny autobusem, a po kraju wyłącznie samochodem po dziurawych drogach albo pociągiem "z rezerwacją bez wskazania miejsca"... minimum 8 godzin - ironizuje Ireneusz Dylczyk z Jet Air.

Szefowie irlandzkiej linii kalkulują bardzo intensywnie, co może najbardziej opłacać się linii w najbliższej przyszłości. Z pewnością zwrócili uwagę na agonię słowackiej taniej linii lotniczej SkyEurope i zwolnienie rynku czeskiego. Ryanair nie wycofuje się także z lotniska Frankfurt-Hahn, po tym, jak operator portu wycofał się z pomysłu wprowadzenia specjalnej opłaty na rozwój lotniska. Ryanair utrzymuje na niemieckim lotnisku aż 11 maszyn.  Jeśli zaś baza linii w Krakowie jest czymś więcej niż tylko kolejną marketingową mrzonką, jaką irlandzki przewoźnik serwuje władzom balickiego portu, to także ta decyzja może zabrać pewną część wolnych lotów. Ewidentnie Ryanair ma w tej chwili za dużo intratnych propozycji, ale liczbą maszyn mogą nie wypełnić wszystkich zobowiązań. Polskie cięcie, z którym mamy właśnie do czynienia, może być zatem dla Ryanair bardziej opłacalne. Bardziej opłacalne w stosunku do korzyści, jakie linia mogłaby zdobyć pozostawiając te kierunki, zamiast przenieść się na inne pola działalności. Decyzja PAŻPu jest doskonałym pretekstem dla Irlandczyków na wyjście z twarzą. Dla pasażerów portów podlegających tej "megarejsotomii" opłacalność tego kroku będzie jednak bardzo nikła.

Od 20 stycznia Ryanair  wprowadził  także nową opłatę bagażową. Kara 30 funtów brytyjskich (lub euro) czeka każdego pasażera, który zostanie przyłapany przy wejściu do samolotu z więcej niż jedną walizką dozwolonego bagażu podręcznego na osobę.

Nowa opłata jest efektem nagminnego pojawiania się pasażerów irlandzkiego przewoźnika obładowanych wieloma pakunkami przy wejściu do samolotu, chociaż linia już od kilku miesięcy informuje o tym, że każdemu z jej klientów przysługuje tylko 1 sztuka bagażu podręcznego, wliczając w to wszelkie torebki (w tym damskie), laptopy, zakupy lotniskowe, itp. Rekordzista chciał ostatnio wnieść na pokład Boeinga z harfą na ogonie aż 5 podręcznych sztuk.

Od wczoraj (20.01) takie numery nie przejdą. Każdemu, kto będzie miał więcej niż jedną sztukę bagażu przy wejściu do samolotu obsługa bramki ma naliczyć 30 euro kary za każdą nadliczbową ilość, którą następnie wstawiać się będzie do luku samolotu, aby pasażer odebrał ją w porcie docelowym. Opłata karna ma wyeliminować proceder, a także zapewnić uczciwym pasażerom znalezienie miejsca na pokładzie samolotu do umieszczenia przysługującego bagażu podręcznego zgodnie z lotniczymi przepisami.

Choć to może dziwić, Ryanair nie jest pionierem tego pomysłu na rynku linii niskokosztowych. Podobną odpłatę stosują już od dawna hiszpańskie tanie linie lotnicze Vueling.

Przypomnijmy, że Ryanair pobiera obecnie 10 euro za pierwszą sztukę bagażu opłaconą przez stronę przewoźnika, lub 20 euro za tę sztukę opłaconą podczas odprawy na lotnisku. Za drugą i trzecią sztukę płacimy już tę samą stawkę 20 euro od walizki.

Paweł Cybulak,Marcin Jędrzejczak
pasazer.com

Oceń artykuł
(głosów: 8, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (1)
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przesadza grubo z tymi oplatami.
Teraz kiedy coraz mniej ludzi lata na wyspy, linie naprawde zaczna zamykac polaczenia - bo tylko o likwidacjach ostatnio slyszymy, zero nowych kierunkow.
Z tego co wiem to wiekszosc portow lotniczych ma w planie rozbudowe, ale zaraz nie bedzie mial kto latac na te lotniska.
 • 2009-01-26 21:05
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa