Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Wielka Brytania -> Coraz więcej antypolskich incydentów

Coraz więcej antypolskich incydentów

2009-01-10 14:36:30Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, które jest parasolem dla społeczności polskiej w UK jest coraz bardziej zaniepokojone wzrastającą liczbą rasistowskich incydentów. Miniony rok zaowocował liczbą takich incydentów o 20% większą niż w roku 2007. Zajścia opisywano w ogólnokrajowych i lokalnych mediach w UK.


Zjednoczenie Polskie w liście do rządu brytyjskiego prezentuje listę 60 incydentów, w których ofiarami na tle rasistowskim padli Polacy.

- Jesteśmy świadomi, że większość tych przypadków zdarzyła się z powodu wzrostu napięć kulturowych oraz rosnącej obawy, przed utratą pracy.

Reklama ogólnosieciowaChociaż polscy pracownicy są elastyczni wobec trudnej sytuacji zawodowej w Wielkiej Brytanii, około 300 tysięcy Polaków powróciło do Polski. Jednak duża liczba naszych emigrantów wciąż ma prace i deklaruje pozostanie w UK także ze względu na rodziny, które są na miejscu. Nacisk recesji gospodarczej dotyka wszystkich, zarówno tradycyjnej białej populacji Zjednoczonego Królestwa jak i mniejszości etnicznych, tych nowo przybyłych i obecnych od wielu lat. Rozdzielamy do pewnego stopnia sprawy podnoszone w minionym roku przez prezesa Komisji Równości i Praw Człowieka, pana Trevora Phillipsa o możliwej zimnej wojnie pomiędzy różnymi społecznościami.

W związku z tym apelujemy i ponaglamy rząd oraz organy podległe by reagowały na wszelkie przejawy rasistowskich zjawisk i wzięły pod uwagę sześć naszych propozycji - czytamy w liście Zjednoczenia Polskiego skierowanym do rządu.

6 sposobów na równość

Zjednoczenie Polskie proponuje sześć rozwiązań, które rząd powinien wprowadzić by zminimalizować ryzyko przyszłych napięć między społecznościami:

- zapewnienie odpowiednich, niezależnych statystyk na temat liczby obywateli z 8 państw, które wstąpiły do UE, statystyki powinny zawierać zapis liczby obywateli w lokalnym okręgu, do którego rząd może mieć największe zaufanie ze względu na wiarygodność i rzetelność przeprowadzonych statystyk

- zapewnienie, że program darmowych lekcji języka angielskiego dla obywateli UE jest powszechnie dostępny, także w miejscach pracy

- prowadzenie rekrutacji personelu mówiącego w języku polskim, także w służbach policji, by ułatwić komunikację z polskimi rodzinami oraz zmniejszyć nadmierne koszty tłumaczeń

- upoważnić władze lokalne do prawidłowego egzekwowania warunków mieszkaniowych i warunków najmu dla polaków i innych pracowników w sektorze prywatnym, zwłaszcza w krajach spoza obszarów metropolitalnych, a także zachęcić przedsiębiorstwa do przyznawania świadczeń mieszkaniowych by bardziej zintegrować ich z rdzenną ludnością

- lokalne placówki zdrowia powinny dotrzeć bezpośrednio do domów obywateli UE, żyjących w zasięgu tych placówek, żeby mięli sposobność rejestracji do miejscowego doktora bądź kliniki zdrowia.

Artur Skupieński Radio Orła

wp.pl

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa