Reklama ogólnosieciowa
Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, które jest parasolem dla społeczności polskiej w UK jest coraz bardziej zaniepokojone wzrastającą liczbą rasistowskich incydentów. Miniony rok zaowocował liczbą takich incydentów o 20% większą niż w roku 2007. Zajścia opisywano w ogólnokrajowych i lokalnych mediach w UK.
Zjednoczenie Polskie w liście do rządu brytyjskiego prezentuje listę 60 incydentów, w których ofiarami na tle rasistowskim padli Polacy.
- Jesteśmy świadomi, że większość tych przypadków zdarzyła się z powodu wzrostu napięć kulturowych oraz rosnącej obawy, przed utratą pracy.
Reklama ogólnosieciowa
Chociaż polscy pracownicy są elastyczni wobec trudnej sytuacji zawodowej w Wielkiej Brytanii, około 300 tysięcy Polaków powróciło do Polski. Jednak duża liczba naszych emigrantów wciąż ma prace i deklaruje pozostanie w UK także ze względu na rodziny, które są na miejscu. Nacisk recesji gospodarczej dotyka wszystkich, zarówno tradycyjnej białej populacji Zjednoczonego Królestwa jak i mniejszości etnicznych, tych nowo przybyłych i obecnych od wielu lat. Rozdzielamy do pewnego stopnia sprawy podnoszone w minionym roku przez prezesa Komisji Równości i Praw Człowieka, pana Trevora Phillipsa o możliwej zimnej wojnie pomiędzy różnymi społecznościami.
W związku z tym apelujemy i ponaglamy rząd oraz organy podległe by reagowały na wszelkie przejawy rasistowskich zjawisk i wzięły pod uwagę sześć naszych propozycji - czytamy w liście Zjednoczenia Polskiego skierowanym do rządu.
6 sposobów na równość
Zjednoczenie Polskie proponuje sześć rozwiązań, które rząd powinien wprowadzić by zminimalizować ryzyko przyszłych napięć między społecznościami:
- zapewnienie odpowiednich, niezależnych statystyk na temat liczby obywateli z 8 państw, które wstąpiły do UE, statystyki powinny zawierać zapis liczby obywateli w lokalnym okręgu, do którego rząd może mieć największe zaufanie ze względu na wiarygodność i rzetelność przeprowadzonych statystyk
- zapewnienie, że program darmowych lekcji języka angielskiego dla obywateli UE jest powszechnie dostępny, także w miejscach pracy
- prowadzenie rekrutacji personelu mówiącego w języku polskim, także w służbach policji, by ułatwić komunikację z polskimi rodzinami oraz zmniejszyć nadmierne koszty tłumaczeń
- upoważnić władze lokalne do prawidłowego egzekwowania warunków mieszkaniowych i warunków najmu dla polaków i innych pracowników w sektorze prywatnym, zwłaszcza w krajach spoza obszarów metropolitalnych, a także zachęcić przedsiębiorstwa do przyznawania świadczeń mieszkaniowych by bardziej zintegrować ich z rdzenną ludnością
- lokalne placówki zdrowia powinny dotrzeć bezpośrednio do domów obywateli UE, żyjących w zasięgu tych placówek, żeby mięli sposobność rejestracji do miejscowego doktora bądź kliniki zdrowia.
Artur Skupieński Radio Orła
wp.pl
Reklama ogólnosieciowa
Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Wybór opcji:
Publikuj bez rejestracji (akceptuje regulamin)
Nowy użytkownik - załóż konto (rejestracja w 20 sekund!)
Zarejestrowany użytkownik - zaloguj się