Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> O mieście -> Kilka słów o mieście

Kilka słów o mieście

2009-01-08 08:48:42

Cambridge – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica okręgu Cambridgeshire położona nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.

Reklama ogólnosieciowa

Cambridge jest siedzibą drugiego po Oksfordzie najstarszego uniwersytetu w Anglii, który został założony w 1209 roku. Klinika uniwersytecka Addenbrookes należy do jednej z największych w Wielkiej Brytanii, a jej charakterystyczny komin na stałe wpisał się w krajobraz miasta. W latach 1990-1998 miasto było siedzibą Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego. Działające od 1584 roku Cambridge University Press jest najstarszym wydawnictwem na świecie. Nazwę miasta wymawia się „kejmbrydż”, w przeciwieństwie do innego Cambridge, położonego w okręgu Gloucestershire w Anglii, które wymawia się „kaembrydż”.

Historia

Osada wzmiankowana we wczesnym średniowieczu, zniszczona w 1068 roku przez Wilhelma Zdobywcę. Prawa miejskie Cambridge otrzymał od 1632 roku.

Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, naukowym i turystycznym. Cambridge posiada rozwinięty przemysł poligraficzny, spożywczy, maszynowy, elektroniczny. Port lotniczy, którego właścicielem jest Marshall Aerospace może wprawdzie przyjąć niezaładowane samoloty typu Boeing 747 czy MD-11, jednak nie obsługuje regularnych połączeń pasażerskich. Ze względu na wyjątkowo dużą koncentrację przemysłu bazującego na zaawansowanych technologiach, Cambridge i okolice określane są jako Silicon Fen(przez analogię do Doliny Krzemowej w Stanach Zjednoczonych). Nazwa Cambridge pochodzi od rzeki Cam, przepływającej przez miasteczko. Stawiano na niej wiele mostów, które oglądać można do dzisiaj [ang. bridge - most]

Zabytki

Zabytki architektoniczne z XIII-XIX wieku (budynki uniwersytetu: Trinity Hall, King's College z późnogotycką kaplicą, Trinity College, pałac senatu); słynne laboratorium fizyki eksperymentalnej (Cavendish Laboratory).

Znani mieszkańcy

  • Stephen Hawking – fizyk teoretyk i kosmolog
  • John Maynard Keynes – angielski ekonomista.
  • David Gilmour – brytyjski progresywny muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor.
  • Christopher Cockerell – inżynier brytyjski, wynalazca poduszkowca.
  • George Thomson – fizyk brytyjski, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
  • Neil Robertson – australijski snookerzysta

źródło: Wikipedia

Oceń artykuł
(głosów: 6, średnia ocena: 2,7)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa