Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Prasa Polonijna -> Obraza, odwet, pojednanie po angielsku

Obraza, odwet, pojednanie po angielsku

2009-01-06 11:57:45

Seria przypadków czy celowe działanie? Radio BBC zrzuca z anteny polskojęzyczną audycję tuż po tym, gdy Polacy obrazili się na jednego z brytyjskich prezenterów stacji. Na szczęście obie strony rzucają się sobie w ramiona, a polski program zostaje w eterze.


Prztyczków nie było końca. Słowa wypowiedziane pod adresem Polaków z ust brytyjskiego prezentera BBC Chrisa Moylesa wywołały nie tylko oburzenie naszych środowisk, ale prawie międzynarodową burzę. Polacy ostro zareagowali na stwierdzenie dziennikarza, gdy ten 19 listopada stwierdził na antenie, że najlepiej sprawdzamy się w prostytucji i naprawianiu samochodów.

- Zawsze uważałem, że prostytutki są bardzo dobrymi sprzątaczkami, a ich prasowanie jest cudowne - mówił przed mikrofonem prezenter. - Właśnie odkryłem, że jeśli jesteś Polakiem, jesteś bardzo dobry w prasowaniu, w prostytucji i w naprawie samochodów - żartował w czasie audycji na żywo. Ale Polakom nie było do śmiechu - w ciągu kilku tygodni do rozgłośni BBC napłynęło ponad 100 protestów.(w tym nasz z prawie 2000 Waszych podpisów - przyp. infolinia.org)

Reklama ogólnosieciowaI choć brytyjska stacja była mocno przyciskana do muru, ciężko było usłyszeć z ust dowcipnego dziennikarza słowo "przepraszam". Dopiero pod koniec grudnia Chris Moyles zdobył się na odrobinę pokory i w obu językach opublikował oświadczenie, w którym przyznał, że żart nie był na miejscu. Podkreślił, że nie zamierzał obrażać Polaków i przeprosił wszystkich, którzy mogli poczuć się jego słowami urażeni.

Oko za oko, ząb za ząb


Polacy z Wielkiej Brytanii przez chwilę mogli poczuć się dumni - polonijne środowiska coraz skuteczniej bronią naszego dobrego imienia i pokazują, że jesteśmy coraz większą siłą. Ale nie w tym przypadku. Kilka dni później gruchnęła kolejna przykra wiadomość - radio BBC z Coventry postanowiło zrzucić z anteny polskojęzyczną audycję "Poles Apart", nadawaną na falach publicznej rozgłośni. Dyrekcja radia uznała, że program powinien być nadawany tylko i wyłącznie w języku angielskim. Prowadzący program - Bożena Wilson i Monika Różańska dowiedziały się o tym fakcie tuż przed wyemitowaniem audycji.

- To zemsta ze strony BBC - padły ostre słowa z ust polonijnych działaczy, którzy przystąpili do kolejnego protestu.
- Program był na antenie emitowany od 17 lat. Dziwi mnie, że ta decyzja została podjęta w kilka dni po naszych protestach na temat wystąpienia Moylesa - uważa Jan Mokrzycki, prezes Zjednoczenia Polskiego. - Wiem, że programu słucha wielu Polaków, których język angielski jest słaby. Będziemy walczyć o zmianę decyzji - zapowiadał.

Mokrzycki wystąpił z oficjalnym pismem do dyrekcji BBC z prośbą o wyjaśnienia. Przedstawiciele stacji zapewniali, że decyzja nie ma nic wspólnego ze sprawą Chrisa Moylesa. - Decyzję podjęliśmy już wcześniej, ale nie chcieliśmy przekazywać tego prowadzącym przez telefon - tłumaczy Duncan Jones, odpowiedzialny za sprawy programowe w brytyjskiej rozgłośni. I dodaje, że jest odpowiedzialny za ramówkę stacji oraz emitowane w niej treści. - Niestety nie rozumiem każdego słowa po polsku i nie jestem w stanie kontrolować tego, co idzie na "polskiej" antenie – wyjaśnia powody swojej decyzji. I podkreśla, że obowiązują go odgórne wytyczne, z którymi nie jest w stanie polemizować.

W końcu się ugięli

Protesty Zjednoczenia Polskiego po raz kolejny przyniosły skutek. Tydzień później władze stacji BBC wycofały się z kontrowersyjnego pomysłu i ocaliły audycję "Poles Apart" w oryginalnej formie.
- Ogromnie się cieszę, że program wraca na antenę już w najbliższą niedzielę - nie kryje radości Jan Mokrzycki. - Po raz kolejny udowodniliśmy, jak wiele możemy wspólnie zdziałać, mówiąc jednym głosem - podsumowuje.

Tomasz Ziemba

Artykuł pochodzi z:
Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa