Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Atak mrozów w Polsce

Atak mrozów w Polsce

2009-01-05 17:19:59

-29 stopni-29 stopni
Z powodu mrozów wielu uczniów nie przyszło do szkół na Mazurach i na Podlasiu. Nie odpaliło wiele szkolnych gimbusów. Jak się jednak dowiedzieliśmy, w wielu szkołach zajęcia odbywają się normalnie i nie ma planów zamykania placówek. Najmroźniej było w Olsztynie, bo aż -29 stopni C, w innych rejonach kraju poniżej 20 stopni. Poinformowano o trzech śmiertelnych ofiarach niskiej temperatury. Według prognoz, mrozy utrzymają się aż do piątku. Z powodu ostrej zimy pękło 30 szyn, możliwe są opóźnienia pociągów, szczególnie w północnej Polsce.

Według prognoz na najbliższe dni, fala mrozów potrwa najdłużej do czwartku, a od piątku będzie ocieplenie - poinformował dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski.


Reklama ogólnosieciowa

Ofiary śmiertelne

W okolicy Klwatki k. Radomia, w lesie znaleziono martwego 48-letniego mężczyznę. W Augustowie na Podlasiu we własnym nieogrzewanym mieszkaniu zamarzł 71-letni mężczyzna.

Rano kolejną ofiarę mrozu znaleziono w Zabłudowie. Zwłoki 50-letniego mężczyzny odkryli przechodnie na sąsiedniej posesji, około stu metrów od domu tego mężczyzny.

Lekarz orzekł, że przyczyną było wychłodzenie organizmu. Według wstępnych informacji policji, mężczyzna szukał na sąsiedniej, opuszczonej działce opału, z domu wyszedł w nocy.

Nie przyszło 30% uczniów

Kłopoty z dotarciem do szkoły mieli uczniowie małych wsi na wschodzie Mazur. Do szkoły w Starych Juchach pod Ełkiem gimbus przyjechał znacznie opóźniony, ponieważ kierowca miał kłopoty z jego uruchomieniem.

Do szkoły w Miłkach k. Giżycka dwa autobusy w ogóle nie dowiozły dzieci, ponieważ pojazdów nie udało się uruchomić. W zespole szkół w Baranowie k. Mrągowa przyszły dzieci tylko z tej wsi, z wiosek okolicznych nie dotarł żaden uczeń, ponieważ zawiódł jedyny gimbus.

Do szkoły podstawowej w Budrach k. Węgorzewa ze względu na duży mróz (-24 stopnie) rodzice sami nie posłali dzieci. - Nie przyszło ok. 30% uczniów. Rodzice nie chcą, żeby dzieci chodziły czy jechały w taką pogodę - powiedziała jedna z pracownic tej szkoły.

Jak się jednak dowiedziała Wirtualna Polska, wiele placówek oświatowych nie planuje jeszcze odwoływania lekcji. – W szkole jest ciepło, więc nie ma potrzeby zamykania szkoły – mówi Lilia Milewska, sekretarz szkoły podstawowej nr 1w Gołdapi w woj. warmińsko-mazurskim. Podobnego zdania jest Ewa Bekas, dyrektor szkoły podstawowej nr 2 w Makowie Podhalańskim w woj. małopolskim. – Na razie nie przewidujemy zawieszania zajęć, bo nie mamy problemu z frekwencją. Nie mieliśmy też sygnałów, że dzieci mają kłopot z dojazdem. Dzisiejszej nocy było u nas w granicach minus 12 stopni, co w naszym regionie jest odbierane jako normalna temperatura w tym okresie. Zaczynamy się obawiać dopiero, kiedy termometr wskazuje minus 20 stopni – przekonuje Ewa Bekas.

Podlaskie - autobusy nie odpalały

Z powodu mrozów sięgających minus 22 stopni w poniedziałek od rana w woj. podlaskim wystąpiły problemy z funkcjonowaniem komunikacji samochodowej, min. PKS i szkolnych gimbusów.

Problemy z uruchomieniem silników samochodów miało wielu mieszkańców północno-wschodniej Polski. Na trasy nie wyjechało kilka autobusów PKS w Suwałkach. Problemy miała także komunikacja miejska. Autobusy albo w ogóle nie odpalały, albo wyruszały z opóźnieniem.

Pękło 30 szyn

Na skutek panującego w całym kraju mrozu pasażerowie mogą spodziewać się opóźnień pociągów. Zwłaszcza mieszkańcy północnej Polski muszą liczyć się z utrudnieniami. Opóźnienia mogą sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Jak tłumaczy rzecznik PKP Krzysztof Łańcucki, powodem zakłóceń w ruchu kolejowym jest pękanie szyn - np. na trasie Warszawa-Gdańsk, jak również na północy województwa mazowieckiego.

Z powodu niskiej temperatury odnotowano 30 pęknięć szyn. Jak zapewnia rzecznik PKP, awarie te nie są groźne dla bezpieczeństwa pasażerów.

źródło wp.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa