Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Polska -> Pierwsze od 300 lat jasełka

Pierwsze od 300 lat jasełka

2009-01-05 12:53:42

Pierwsze od trzystu lat uliczne jasełka odbyły się w Warszawie. Imprezie zorganizowanej z okazji zbliżającego się święta Trzech Króli towarzyszył barwny orszak, który przeszedł staromiejskimi ulicami.

Patronat i przewodnictwo nad Jasełkami przyjął arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Jasełka uliczne należą do starej, polskiej tradycji, które podobnie jak miejskie przedstawienia pasyjne zostały zaniechane w XVIII wieku. Arcybiskup wyraził nadzieję, że od teraz uliczne jasełka staną się stołeczną tradycją i w przyszłości będą organizowane 6 stycznia, czyli wtedy kiedy to święto jest obchodzone. Honorowy patronat nad imprezą objęła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz–Waltz.

Reklama ogólnosieciowa

Ulicami Warszawy przeszedł pochód ponad 250 uczniów przebranych za postacie rycerzy, giermków, dworzan i posłańców. Na czele każdej z trzech grup – afrykańskiej, azjatyckiej i europejskiej stali Trzej Królowie. Oprócz Kacpra i Melchiora na koniach oraz Baltazara na wielbłądzie, symbolizujących Europę, Azję i Afrykę, można było zobaczyć górali prowadzących owce, a przechodniom rozdawano śpiewniki kolędowe oraz maski.

Ważnym elementem imprezy była zorganizowana przez Fundację Świętego Mikołaja, kwesta na rzecz rodzinnych domów dziecka.

Autor: Paulina Klejnowska e-polityka.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa