Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Derby [zmień miasto]

Derby -> Z Anglii prosto do przytułku

Z Anglii prosto do przytułku

2008-12-19 15:04:20

Przyszli do świetlicy dla bezdomnych w Łodzi. Matka, ojciec, a z nimi sześcioro dzieci. Nie mają żadnych środków do życia. Właśnie wrócili z Nottingham, gdzie wcześniej obiecano im lepsze życie w Anglii - pisze goniec.com.

Z relacji pani Elżbiety wynika, że przed wyjazdem jej rodzina w Łodzi żyła bardzo skromnie. Nie wiodło im się najlepiej, ale mieli dach nad głową i niewielki dobytek. Kiedy pojawiła się propozycja wyjazdu do Anglii, nie mogli uwierzyć swojemu szczęściu. Los w końcu się do nich uśmiechnął... Mieli otrzymać legalną pracę w Nottingham, a razem z nią pojawiła się szansa na lepsze życie. Zdali mieszkanie, spakowali najpotrzebniejsze rzeczy i we wrześniu wyjechali na Wyspy.

Reklama ogólnosieciowa

- Tam rzeczywiście czekała praca w gospodarstwie rolnym i mieszkanie. Najstarsze dzieci miały też zapewnioną szkołę - relacjonuje na łamach Anna Jasińska ze straży miejskiej.

Pośrednik zapewniał, że rodzina otrzyma pieniądze na urządzenie się w nowym miejscu od opieki społecznej. Miały wpłynąć na ich nowe konto. Polka myślała, że nie musi się o nic martwić, przecież wszystko nadzorowała osoba, która pomogła już niejednej polskiej rodzinie.

7 listopada wrócili do Polski zwabieni przez pośrednika wizją pilnego odebrania zasiłku rodzinnego. Miało to być prawie 6 tys. złotych. Twierdził, że do odbioru pieniędzy z banku czy konta wystarczy im adres zameldowania w Anglii. Opłacił im nawet podróż, ale już na Dworcu Fabrycznym po prostu ich zostawił. Wcześniej zabrał im dokumenty. Pozbawieni wszystkiego, nie mając żadnej rodziny w Łodzi, tułali się po mieście. Dni spędzali w hipermarketach. Na noc matka z dziećmi wracała do schroniska. Mąż sypiał kątem u znajomych.

- Ci ludzie zostali dosłownie z niczym, staramy się im pomóc – mówi Anna Jasińska. Dostali u nas schronienie w ciągu dnia i ciepły posiłek. Wspólnie z pomocą społeczną staramy się wyrobić im dokumenty i wysłać do Anglii. Nie wiadomo, czy pośrednik nie przejął już pieniędzy z zasiłku, jaki mieli dostać – dodaje.

Dzięki pomocy straży miejskiej pani Ela i jej dzieci trafią do szpitala w Łagiewnikach. Pozostaną na obserwacji przez kilka dni. Dzieci będą mogły chodzić do szpitalnej szkoły.

Policja informuje, że w takich sytuacjach poszkodowani powinni zawiadomić konsulat, jak tylko zaczną podejrzewać pośrednika o nieuczciwość. Nie należy też wahać się przed zgłoszeniem zajścia na najbliższym posterunku.

- Trudno im będzie przekonać organa ścigania, że ktoś namówił ich do pozbycia się mieszkania i dobytku - obawia się Mirosław Micor, rzecznik łódzkiej policji. Przecież sami podjęli decyzję o wyjeździe.

- Ale tylko w ten sposób będą mieć szansę na odzyskanie pieniędzy i ostrzegą innych przed oszustem - podkreśla Paweł Olczak, łącznik polskiej policji w Wielkiej Brytanii.

Iwona Kadłuczka – Goniec.com

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa