Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Praca -> Job Centre Plus

Job Centre Plus

2008-12-18 14:20:55

Kiedy już znajdziesz się na Wyspach, skorzystaj z usług JobCentre. To odpowiednik polskiego urzędu pracy, jednak różni się od tej instytucji niemal wszystkim. Nie ma tu kolejek, konsultanci są mili i co najważniejsze - pomagają szybko i skutecznie znaleźć pracę. JobCentre to rządowa instytucja, której głównym celem jest wspieranie osób szukających pracy. Polacy mogą korzystać z jej usług zaraz po przyjeździe do Wielkiej Brytanii i nie muszą się w tym celu rejestrować ani okazywać paszportu. Co więcej - warto się tam udać, bo brytyjski urząd pracy posiada oferty zatrudnienia niemal w każdej branży i działa bardzo skutecznie.

Reklama ogólnosieciowa

GRAJ W ZIELONE
Nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem najbliższego JobCentre. Niemal każdy wie, gdzie jest. Dokładny adres znajdziesz w książce telefonicznej albo po wpisaniu swojego kodu pocztowego (mieszkania w Wielkiej Brytanii) do wyszukiwarki na stronie www.jobcentreplus.gov.uk . Można też samemu rozejrzeć się po okolicy: brytyjskie urzędy pracy znajdują się najczęściej w centrum miasta i są rozpoznawalne z daleka dzięki charakterystycznemu jasnozielonemu logo JobCentre Plus czy niebieskiemu JobCentre.
No właśnie, czym właściwie różnią się te dwie instytucje? Zakresem kompetencji. JobCentre Plus ma bogatszą ofertę niż JobCentre. Poszczególne oddziały JobCentre mogą zajmować się określonymi czynnościami, np. nadawaniem NIN (numeru ubezpieczenia społecznego), ale już nie zasiłkami. Natomiast JobCentre Plus oferuje wszystko: dostęp do ofert pracy, szerokie doradztwo, sprawy benefitów, przyznawanie NIN-ów, ewidencję osób ubezpieczonych itd.


DOTKNIJ JOBPOINTA

Kiedy już znajdziesz się w JobCentre, zauważysz ludzi skupionych wokół tzw. jobpointów - monitorów z systemem dotykowym. To niezwykle wygodne urządzenia. Dzięki nim masz dostęp do najbardziej aktualnych ofert pracy w danym rejonie, a interesujące ogłoszenie możesz od razu wydrukować.
Aby jak najszybciej skontaktować się z pracodawcą, JobCentre wyposażono w stanowiska telefoniczne, z których można dzwonić bezpłatnie. Są one stale monitorowane, a rozmowy z nich - rejestrowane. Nie można liczyć na to, że pracownik urzędu zadzwoni z informacją o wolnej posadzie. To w twoim interesie jest najczęstsze sprawdzanie ofert i po prostu "chodzenie za pracą".
Najwygodniejszym sposobem przeglądania ofert pracy urzędu jest internet. Baza jest ciągle aktualizowana i codziennie pojawiają się nowe oferty pracy z całej Wielkiej Brytanii. Po zaznaczeniu branży i miasta, w którym szukasz zatrudnienia, zobaczysz wszystkie dostępne oferty. Dzięki temu możesz sprawdzić np. jakie jest zapotrzebowanie na twoją profesję w całkiem innym zakątku Wyspy. Warto jednak wiedzieć, że w JobCentre nie znajdziesz ofert pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Architekci czy inżynierowie powinni szukać pracy raczej przez wyspecjalizowane agencje.

LINIA SPECJALNA
Każda oferta zawiera wymagania wobec kandydatów, czasu pracy, informację, czy praca będzie wymagać obecności w weekendy, a także wynagrodzenie. Znajdziesz tu też informację, w jaki sposób możesz aplikować. Część ofert zawiera bezpośredni telefon do pracodawcy, inne - adres, pod który należy wysłać CV i list motywacyjny lub kwestionariusz aplikacyjny, który dostaniesz od urzędnika wraz z opłaconą kopertą. Niektóre oferty wymagają kontaktu z Jobseeker Direct (tel. z Anglii 0845 6060 234). To specjalny serwis dostępny dla każdego, kto szuka pracy. Linie są otwarte codziennie od 8 do 18 i w soboty od 9 do 13. Płacisz jak za połączenie lokalne. Konsultant zapyta o imię, nazwisko, a także numer NIN (podasz, jeśli już go posiadasz). Po podaniu numeru referencyjnego danej oferty urzędnik poda szczegóły dotyczące danego stanowiska, a także powie, jak na nią aplikować. Jeśli konieczny jest formularz zgłoszeniowy - zostanie wysłany na domowy adres już następnego dnia.
Wprawdzie nie ma specjalnej linii telefonicznej skierowanej dla osób mówiących po polsku, ale w niektórych urzędach pracy zatrudniani są polscy pracownicy. Jeśli masz kłopot ze znajomością angielskiego, możesz poprosić o połączenie z taką osobą. Również jeśli w biurze JobCentre pracuje polski konsultant, urzędnicy z pewnością ułatwią z nim kontakt.

POMOC, KTÓREJ POTRZEBUJESZ
"Praca, której chcesz, pomoc, której potrzebujesz" - to hasło JobCentre, dobrze oddające charakter tego urzędu. Ta instytucja udzieli wyczerpujących informacji o warunkach pracy, wynagrodzeniach i świadczeniach. Pracownicy JobCentre służą również informacjami przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. A poszukujący pracy mogą liczyć na pomoc w pisaniu listu motywacyjnego, CV czy wypełnieniu niezbędnych formularzy. Doradcy zawodowi powiedzą, jakie kursy mogą zwiększyć szansę na uzyskanie wymarzonej pracy. Oczywiście, aby porozmawiać z doradcą zawodowym czy konsultantem, musisz wcześniej umówić się na spotkanie. Podobnie jak w przypadku rozmowy w sprawie nadania NIN-u (która także odbywa się w JobCentre), możesz poprosić o obecność tłumacza. Przydatną inicjatywą JobCentre są organizowane wspólnie z większymi lokalnymi pracodawcami targi pracy. Informacje o tych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej.

Katarzyna Bielińska

wydanie internetowe www.pracaizycie.pl
 
 

Sheffield Cavendish Court Jobcentre Plus

Cavendish Court
9 Bank Street
Sheffield
South Yorkshire
United Kingdom
S1 2DR
Telephone: 0114 2590000
Textphone: 0114 2419783

Sheffield Eastern Avenue Jobcentre Plus


19 Eastern Avenue
Sheffield
South Yorkshire
United Kingdom
S2 2FZOceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 2)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (6)
mam pytanie. moze ktos z was zna odpowiedz albo skieruje mnie w odpowiednie miejsca. mam 55lat ( skonczone) i slyszalam ze jezeli nie posiadam pracy w polsce ( zostalam zwolniona po 30 latach pracy - likwidacja stanowiska ) to nalezy mi sie zasilek tu w uk. czy to prawda?
 • 2011-05-03 10:32
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
ania909 napisał(a):
mam pytanie. moze ktos z was zna odpowiedz albo skieruje mnie w odpowiednie miejsca. mam 55lat ( skonczone) i slyszalam ze jezeli nie posiadam pracy w polsce ( zostalam zwolniona po 30 latach pracy - likwidacja stanowiska ) to nalezy mi sie zasilek tu w uk. czy to prawda?

Osobiście wątpię, ale aby się upewnić proponuję się zgłosić z tym problemem do Citizen Advice Biuro.
 • 2011-05-03 15:24
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Arek Arek
W Polsce nawet jak masz 20 lat to mozesz byc zwolniona. Co kraj to obyczaj. W Polsce nie ma pracy dla Polakow.
 • 2011-05-04 19:52
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Angela Angela
Witam!Co jobcenter plus nie mam zastrzezeń naprawde jest wporzadku obsługa wszyscy sa mili i pomocni?Instytucja spoko polecam j.angielskim
 • 2011-08-29 09:32
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
monika monika
czy ktos wie moze pod jaki numer trzeba zadzwonic zeby zarejstrowac sie do jobcentre??
 • 2011-12-09 18:11
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Mam nadzieję, że TUTAJ znajdziesz odpowiedź
 • 2011-12-11 03:02
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa