Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Komunikacja -> Bezpiecznie na święta

Bezpiecznie na święta

2009-12-21 15:52:25

Samolotem czy autemSamolotem czy autemZbliża się czas świątecznych wyjazdów do Polski. Tysiące rodaków wsiądzie w auta lub samoloty i popędzi do swoich rodzin aby w tradycyjny sposób spędzić ten jakże ważny dla nas okres.

Poniżej umieściliśmy kilka informacji co do przepisów drogowych obowiązujących w Europie oraz prawa i obowiązki pasażera linii lotniczych.

Mamy nadzieję ,że będą one przydatne dla Was i pomogą w bezpiecznym dotarciu do kraju

Reklama ogólnosieciowa

 


Samochód


Prawo jazdy

Ważne prawo jazdy wydane w jednym kraju unijnym zachowuje ważność we wszystkich pozostałych krajach UE.

W niektórych krajach oprócz ważnego prawa jazdy trzeba mieć ze sobą także dowód rejestracyjny pojazdu.

Nie należy zapominać, że w większości państw samochód można prowadzić po ukończeniu 18 lat. Minimalny wiek osoby wynajmującej samochód nie jest ustalony na jednym poziomie dla wszystkich krajów UE, ale zazwyczaj wymagane jest ukończenie od 20 do 23 lat. Można też spotkać ograniczenie maksymalnego wieku kierowcy – na poziomie od 65 do 75 lat.

 

Ubezpieczenie pojazdu

W dowolnym miejscu Unii, ubezpieczenie samochodu automatycznie zapewnia wymagane prawem ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ma to także zastosowanie w Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Jeżeli masz pełne ubezpieczenie w swoim kraju, upewnij się, czy twoja polisa obejmuje podróże zagraniczne.

Zielona karta nie jest wymagana od podróżujących po UE, jest jednak międzynarodowo uznawanym dowodem posiadania polisy ubezpieczeniowej i może ułatwić otrzymanie odszkodowania w razie wypadku. Jeżeli nie zabierasz zielonej karty, powinieneś mieć ze sobą zaświadczenie o ubezpieczeniu.

Ubezpieczyciel może nam także dostarczyć europejski formularz protokołu z wypadku − standardowy dokument, który ułatwia spisanie oświadczenia na miejscu zdarzenia w razie wypadku za granicą.

Przepisy wspólnotowe mają ułatwić ofiarom wypadków drogowych, do których doszło poza krajem zamieszkania ofiary, szybkie otrzymanie odszkodowania. Przepisy stosuje się nie tylko do wypadków mających miejsce na terenie Unii, ale również do wypadków, których dwie strony pochodzą z UE, ale sam wypadek wydarzył się poza granicami UE. Kraj zdarzenia musi jednak należeć do systemu zielonej karty.

.

 

Bezpieczna jazda

W całej Unii trzeba zapinać pasy w każdym pojeździe – nawet w autokarze czy mikrobusie. Dzieci podróżujące samochodem, autobusem czy innym środkiem lokomocji, gdzie tylko to możliwe muszą korzystać ze stosownych zabezpieczeń.

Należy pamiętać, że na Cyprze, w Irlandii, na Malcie oraz w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny, a w niektórych krajach, takich jak Belgia, Francja i Holandia, zasadą jest ustępowanie pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony.

Rozmawianie przez telefon komórkowy w trakcie jazdy znacznie zwiększa ryzyko wypadku i jako takie jest wprost bądź pośrednio zabronione w większości państw unijnych. W niektórych krajach dozwolone jest używanie zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych.

Chociaż w większości państw UE maksymalny dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 mg/ml, w pozostałych waha się od 0,2 mg/ml do 0,8 mg/ml, a w niektórych kierowcy nie wolno wypić ani kropelki! Zaleceniem Komisji Europejskiej jest przyjęcie przez wszystkie państwa powszechnej normy dozwalającej maksimum 0,5mg/ml.

W Niemczech wprowadzono nowy przepis odnoszący się do korzystania z opon zimowych. Zgodnie z niemiecką ustawą dotyczącą przystosowania samochodów do szczególnych warunków zimowych (StVO §2, 3a) przyjętą 1 maja 2006 roku, kierowcy zobowiązani są do wyposażenia samochodu w opony odpowiadające warunkom zimowym. W przypadku zatrzymania przez policję, kierowcy jeżdżący na letnich oponach po drogach pokrytych śniegiem, mogą zostać ukarani mandatem.

Ograniczenia prędkości

Na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 110, 120 albo 130 km/h, natomiast na terenie zabudowanym dozwolona prędkość wynosi 50, a gdzieniegdzie 60 km/h. Należy uważnie śledzić znaki, aby się upewnić, jakie ograniczenia i szczególne zasady obowiązują w danym miejscu.

Poniżej znajduje się tabela podająca ogólnie maksymalne prędkości jazdy samochodem obowiązujące w styczniu 2008 r. W niektórych krajach dozwolona prędkość jest mniejsza przy złych warunkach atmosferycznych lub dla młodych kierowców.

Ograniczenia prędkości samochodów w km/h:Na obszarze zabudowanym


Poza obszarem zabudowanym


Autostrady


Austria 50 100 130

Belgia 50 90 120

Bułgaria 50 90 130

Cypr 50 80 100

Czechy 50 90 130

Niemcy 50 100 130 (*)

Dania 50 80 110 lub 130

Hiszpania 50 90 lub 100 120

Estonia 50 90 lub 100 lub 110 -

Francja 50 90 lub 110 130

Finlandia 50 80 lub 100 100 lub 120

Wielka Brytania 48
(30 mil/godz)
96 lub 112
(60 lub 70 mil/godz)
112
(70 mil/godz)

Grecja 50 90 lub 110 130

Węgry 50 90 lub 110 130

Włochy 50 90 lub 110 130

Irlandia 50 80 lub 100 120

Luksemburg 50 90 130

Litwa 50 90 110 lub 130

Łotwa 50 90 lub 100 110

Malta 50 80 -

Holandia 50 80 lub 100 120

Portugalia 50 90 lub 100 120

Polska 50 lub 60 90 130

Rumunia 50 90 lub 100 130

Szwecja 50 70 lub 90 110

Słowacja 60 90 130

Słowenia 50 90 lub 100 130

*W Niemczech 130 km/godz. jest zalecaną maksymalną prędkością

 

Płatne drogi

W wielu państwach obowiązują opłaty za poruszanie się po niektórych drogach. Opłaty takie pobierane są np. w Austrii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Polsce, Portugalii, Słowacji, Słowenii, na Węgrzech, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Osoby korzystające z autostrad i dróg kategorii „A” w Austrii muszą posiadać naklejoną na szybie pojazdu winietę świadczącą o uiszczonej opłacie. Można ją kupić na wszystkich większych przejściach granicznych w Austrii oraz większych stacjach benzynowych. Czechy, Słowacja oraz Węgry posiadają podobny system nalepek umieszczanych na przedniej szybie samochodu.

 

Samolot


Stworzenie jednolitego Europejskiego rynku usług transportu lotniczego doprowadziło do obniżenia cen oraz większego wyboru przewoźników i usług. UE ustaliła również szereg reguł zapewniających uczciwe traktowanie pasażerów linii lotniczych.

Prawa pasażera linii lotniczych

Jako pasażerowi linii lotniczych przysługują Ci pewne prawa w odniesieniu do otrzymywania informacji na temat rozkładu lotów i rezerwacji, uszkodzeń lub utraty bagażu, opóźnień i odwołań lotów, przypadków niewpuszczenia na pokład, odszkodowania w razie wypadku lub problemów z wyjazdem zorganizowanym. Przepisy te mają zastosowanie do pasażerów lotów krajowych i zagranicznych ujętych w rozkładzie i czarterowych, odbywających się z lotniska na terytorium UE lub na lotnisko w UE z lotniska poza UE, jeżeli lot jest obsługiwany przez europejskie linie lotnicze.

W UE obowiązuje ponadto lista linii lotniczych, którym nie wolno działać na jej terenie ani korzystać z europejskich lotnisk. Wprowadzono regulacje zapewniające pasażerom niepełnosprawnym i o ograniczonej możliwości poruszania się darmową i skuteczną obsługę na pokładzie samolotów i na unijnych lotniskach, przy uwzględnieniu równego traktowania i ochrony przed dyskryminacją.

 W razie skarg należy zwrócić się do linii lotniczych lub do organizatora wyjazdu zorganizowanego. W przypadku niespełnienia zobowiązań (odmowa przyjęcia na pokład, odwołanie lotu lub duże opóźnienie) pasażer może skierować skargę do właściwego krajowego organu odpowiedzialnego za egzekwowanie przepisów  . Skargi dotyczące naruszenia praw pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się należy kierować do właściwego krajowego organu odpowiedzialnego za egzekwowanie przepisów  . W sprawie innych skarg (utrata bagażu) należy skontaktować się z Siecią Europejskich Centrów Konsumenckich.

 

Nazwę i adres właściwych władz lub szczegółowe informacje o organizacjach udzielających porad lub pomocy w przypadku wszelkich innych skarg (np. dotyczących bagażu, uszkodzenia ciała lub zgonu, wyjazdów zorganizowanych) można uzyskać, dzwoniąc pod bezpłatny numer Europe Direct: 00 800 6 7 8 9 10 11, lub pisząc na adres poczty elektronicznej: .

W Polsce poszkodowani przez linie lotnicze powinni zwracać się ze skargami do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), wynika z komunikatu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Informację o działaniach podjętych w sprawie złożonej skargi można przekazać Komisji Europejskiej, B-1049 Bruksela, faksem (32-2) 299 10 15 lub pocztą elektroniczną: .

  • szczegółowe informacje we wszystkich językach oficjalnych UE

Bezpieczeństwo

Unikniesz opóźnień lub niedogodności związanych z konfiskatą rzeczy przez służby ochrony lotniska, jeśli wcześniej dokładnie sprawdzisz, czy w bagażu podręcznym nie posiadasz żadnych przedmiotów, których nie wolno zabierać na pokład samolotu. .

Wprowadzono również zaostrzone przepisy w odniesieniu do płynów wnoszonych przez pasażerów w bagażu podręcznym przez punkty kontrolne na lotniskach:
Pasażerom zezwala się na posiadanie pojemników zawierających do 100 ml płynów(w tym: kremów, żelów, pasty do zębów, perfum lub aerozoli), pod warunkiem że przewożone są w przezroczystej, zamykanej torebce z tworzywa sztucznego o pojemności nie większej niż 1 litr. Wyjątkowo dopuszcza się lekarstwa i odżywki dla małych dzieci potrzebne na czas lotu. Nie odbiera się pasażerom napojów ani perfum zakupionych w miejscu odlotu.

źródło europa.eu

Zobacz takze przydatne artykuly w naszym poradniku:

  • Sonda
Jak spędzisz tegoroczne Święta ?
Oceń artykuł
(głosów: 5, średnia ocena: 4,8)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa