Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Świat -> Euro-biblioteka dla każdego

Euro-biblioteka dla każdego

2008-12-03 22:40:07

Rękopisy, książki, fotografie, mapy i arcydzieła europejskiego malarstwa znajdą się w internetowej bibliotece Europeana, której uroczysta inauguracja nastąpiła w listopadzie w Brukseli. Na początek Europeana ma pomieścić dwa miliony obiektów świadczących o bogactwie i różnorodności europejskiego dziedzictwa kulturalnego. Znajdą się tam m.in.: kolekcja 500 dzieł Picassa, "Boska komedia" Dantego, angielska "Wielka Karta Swobód", rękopisy Mozarta, Beethovena i Chopina, taśmy filmowe dokumentujące najważniejsze wydarzenia XX wieku: od bitwy pod Verdun po upadek muru berlińskiego... W kolekcji, która ma być stale powiększana, znajdą się także bardziej nieoczekiwane zbiory: np. nagrania 500 języków i dialektów ze zbiorów British Library, ludowe piosenki ze Słowenii z lat 1920-50, czy fińska kolekcja reklam i plakatów - świadectwo narodzin i rozwoju ery masowej konsumpcji.

Reklama ogólnosieciowa

Chodzi o dzieła niechronione prawami autorskimi - by uniknąć płacenia ich właścicielom, w przypadku współczesnych publikacji. W projekt zaangażowało się w sumie tysiąc instytucji: bibliotek, muzeów i archiwów z 27 krajów członkowskich (z Polski - Biblioteka Narodowa). Wszystkie udostępnione przez nie zbiory będą w cyfrowej wersji dostępne za darmo z każdego miejsca na świecie dzięki internetowi. "Czeski student będzie mógł poszperać w dziełach British Library bez konieczności jechania do Londynu, irlandzki miłośnik sztuki będzie mógł podziwiać Mona Lisę, omijając kolejki do Luwru" - powiedziała unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego Viviane Reding, która w czwartek dokona inauguracji strony http://www.europeana.eu/portal/

Przygotowania do startu projektu trwały dwa lata. Komisja Europejska przyznaje, że na razie chodzi raczej o prototyp europejskiej biblioteki cyfrowej. Fundusze wynoszą tylko 2-2,5 mln euro rocznie, a kilkanaście zatrudnionych przy projekcie osób korzysta z gościny Królewskiej Biblioteki Holandii. Europeana ma być w pełni operacyjna w 2010 roku, a celem jest zgromadzenie co najmniej 10 mln dzieł.

W porównaniu z ok. 2,5 mld książek przechowywanych w europejskich bibliotekach to niewiele, ale poważnym ograniczeniem są koszty digitalizacji, która objęła na razie ok. 1 proc. europejskich księgozbiorów. Rozumiejąc problem, na lata 2009-10 KE przeznaczyła 69 mln euro na projekty badawcze nad cyfrowymi bibliotekami, dodatkowe 50 mln będzie przeznaczone na ułatwienie dostępu do europejskiego dziedzictwa kulturowego i narodowego. Zbliżony projekt darmowej internetowej biblioteki od 2004 prowadzi Google. W październiku firma podała, że w zasobach wyszukiwarki "Google Book Search" jest zdigitalizowanych 7 mln książek.


Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa