Reklama ogólnosieciowa
„Masz PLan na powrót?” to program informacyjny, wspierający i ułatwiający Rodakom, którzy zdecydowali się już opuścić kraj emigracji, bądź też rozważają taką możliwość, powrót do Polski i „zadomowienie” się w starym lub nowym miejscu zamieszkania. Jego głównym celem jest dostarczenie precyzyjnych, wiarygodnych i rzetelnych informacji niezbędnych do właściwego zaplanowania procesu przenosin i ponownej organizacji życia w Polsce.
Reklama ogólnosieciowa
Doświadczenia takich krajów jak Włochy, Portugalia, Hiszpania, Irlandia oraz Grecja, czyli państw, które w najnowszej historii notowały masową emigrację, wskazują, że migracje powrotne nasilają się po okresie pięciu lat od rozpoczęcia procesu migracyjnego. Migracje powrotne w ostatnim okresie lat 80-tych objęły około 200 tys. Hiszpanów i około 100 tys. Portugalczyków. Do kraju pochodzenia powróciło także 85% spośród 1 miliona Greków, którzy wyjechali do Niemiec w latach 1960-1984. Powroty z emigracji nie są tylko wewnątrz europejskim fenomenem. Spośród 15,7 miliona imigrantów do USA (w latach 1908-1957) do kraju pochodzenia powróciło około 5 milionów osób, w latach 1970-tych wskaźnik ten osiągał wartość około 20-50% imigrantów (w zależności od kategorii).
Z doświadczeń międzynarodowych wynika, iż proces migracji powrotnych jest szczególnie intensywny w okresie do pięciu lat od momentu wyjazdu. Powrotom sprzyja obecnie zmieniająca się sytuacja gospodarcza państw, do których wyjechało najwięcej Polaków. Notuje się tam najwyższe od kilkunastu lat poziomy bezrobocia. Perspektywy na najbliższy okres też nie są najlepsze. Jednocześnie sytuacja ekonomiczna Polski pozostaje stabilna. Ocenia się, że obecne spowolnienie w mniejszym zakresie wpłynie na polski wzrost gospodarczy, a co za tym idzie na sytuację na rynku pracy. Dlatego też należy założyć, iż pewna grupa Polaków zdecyduje się na powrót do kraju oceniając, iż będzie to dla nich korzystne. Pomimo, że skala powrotów nie wydaje się obecnie zbyt duża, to może ona się zwiększyć już w najbliższych miesiącach, dlatego też z uruchomieniem programu wsparcia nie należy czekać.
Program wsparcia „Masz PLan na powrót?” został stworzony w przekonaniu, iż administracja państwowa winna służyć wszystkim obywatelom w taki sam sposób, bez względu na to czy przebywają w kraju czy też poza jego granicami. Ponadto skoro Polacy tak chętnie korzystają z jednej z podstawowych wolności na jakich ufundowana jest UE tj. ze swobody przepływu osób, administracja musi także sprostać ich nowym oczekiwaniom i potrzebom w tym zakresie.
Pobierz POWROTNIK
Strona oficjalna projektu
Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Wybór opcji:
Publikuj bez rejestracji (akceptuje regulamin)
Nowy użytkownik - załóż konto (rejestracja w 20 sekund!)
Zarejestrowany użytkownik - zaloguj się