Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Polacy są dobrzy w prasowaniu i prostytucji... Tak obraża nas BBC radio 1

Polacy są dobrzy w prasowaniu i prostytucji... Tak obraża nas BBC radio 1

2008-11-24 14:36:16

Chris Moyles Show to poranny program w BBC Radio1. Prowadzony jest przez Chrisa Moylesa, niezwykle popularnego i znanego dj'a radiowego. Jak każdy tego typu program Chris Moyles Show ma bawić i konkurować o słuchaczy z innymi stacjami radiowymi. Program ten różni się jednak od innych. Popularność przynosi mu bowiem kontrowersyjny prezenter, który swoimi wypowiedziami zyskuje sobie wielu wrogów, ale jeszcze więcej słuchaczy, co z pewnością cieszy BBC. Często obraźliwe czy nawet chamskie wypowiedzi okraszone są potężnym beknięciem ku uciesze wszystkich w studiu i oczywiście rzeszy czcicieli charyzmatycznego Chrisa Moylesa. Niewątpliwie wielu ludzi uważa go osobę która wie co mówi i przyjmuje jego opinie za własne. I właśnie dlatego szczególnie niebezpieczne jest to, co coraz wyraźniej zaczyna być widać w jego programie.

Już w kilku jego programach o Polakach mówiło się z wyraźnym lekceważeniem. Widocznie słuchaczom się to podoba ponieważ w programie z 19.11.2008 możemy się dowiedzieć w czym Polacy są dobrzy. Otóż jeśli nie wiedzieliście to przodujemy w prasowaniu, prostytucji i naprawie samochodów. O ile prasowanie i naprawa samochodów uszłaby pewnie bez echa, pomimo że utrwala stereotypy Polaka jako robotnika fizycznego i utrudnia, i tak ciężki proces zmiany pracy, przez co wielu Polaków pracuje poniżej swoich kwalifikacji, to dodatkowo obraźliwie sugeruje, że prostytucja i sutenerstwo to nasza specjalność. Co ciekawe, żadna inna mniejszość nie jest w programie piętnowana i darzona niechęcią. Być może producentom programu wydaje się, że nas można bezkarnie obrażać, czy może przyjmuje się za pewnik, iż Polak i tak nie zrozumie angielskiego, co sprawia, że już nawet w publicznym radiu się nas szkaluje? Czegoś takiego spodziewałbym się po brukowych gazetach, które pod publikę napiszą wszystko, aby sprzedać nakład, ale BBC to coś nowego.

Wyłania się bardzo niepokojący obraz, że rozochocone brakiem reakcji media, mają nieoficjalne przyzwolenie na pisanie i mówienie o nas co im się żywnie podoba. Jako, że znamy siłę środków masowego przekazu możemy być pewni, że wkrótce na coraz więcej będą sobie pozwalać również przeciętni Anglicy. Jakoś na przedstawicieli innych narodowości, ras, orientacji seksualnych czy wyznań nikt w UK nie odważy się złego słowa powiedzieć. No chyba, że mówimy o "polaczkach" (używając terminologii jakiej użył "the times" - małe litery zamierzone...).

Przemysław KawskiCLIP1 - posłuchaj jak nas obrażał Chris Moyles, gdzie mowa o prostytucji CLIP2 - chwilę później, gdy temat zmienił się na piłkę nożną - posłuchaj jak są prezentowane informacje o różnych drużynach, a jak o Polsce.


Naszym celem jest zmiana tego niepokojącego trendu, dlatego napisaliśmy odpowiedni list ze skargą do BBC. Jeśli chcesz, żeby skarga nabrała mocy i żebyśmy mogli skutecznie zainterweniować, to prosimy o twój podpis - zajmie to tylko chwilkę.

Dodatkowo prosimy wysyłać skargi bezpośrednio do BBC: www.bbc.co.uk/complaints

 1. Zazanacz"make a complaint" i kliknij "next".
 2. Zaznacz "Radio programmes" i kliknij "next".
 3. Dla "Radio station", wybierz "Radio 1".
 4. Dla "Programme name", wpisz "Chris Moyles Show".
 5. Dla "Transmission date", wpisz "19-11-08".
 6. Dla "Feedback", wpisz swoją wiadomość np:
  "I hereby complain about the stereotyping of Polish people as being good at ironing and prostitution."
 7. Dla "Reply", zaznacz "Yes".
 8. kliknij "next".
 9. Podaj swoje dane i kliknij "next".
 10. Sprawdź dane i kliknij "Submit".


List ze skargą jest do pobrania w załączniku pod artykułem.

Akcja zainicjowana i prowadzona przez zespół infolinia.org (Dawid Wawrzyniak, Przemysław Kawski i Grzegorz Kulicki)

 

Organizacje wspierające akcję:

, fot. www.polskisomerset.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oxford Student Polish Society

Patroni medialni :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosimy o dalszą pomoc w rozprzestrzenianiu informacji o tej akcji. Jeżeli prowadzisz własną stronę internetową, radio lub gazetę i chcesz do nas dołączyć napisz koniecznie na 

 

Osób popierających petycję: 1984

Podpisz się pod petycją:

Załączone pliki:

skarga__BBC.doc
Oceń artykuł
(głosów: 173, średnia ocena: 4,5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (16)
Zachecam do skladania skargi na ten program zarowno do Ofcom jak i do BBC (szanowny moderatorze -jako ze nie moglem podac tutaj linkow do w/w stron z uwagi na bycie nowym uzytkownikiem prosba o dadanie ich w celu ulatwienia skladania skarg !!)


Niestety tak to juz tutaj w UK jest ze kolor skory nie jest tu naszym przyjacielem - gdyby tylko byla troszke ciemniejsza (choc ja osobiscie nie narzekam podejrzewam ze nasza praca i w ogole zachowaniem wzbudzalibysmy powszechny szacynek i co najwazniejsze obywaloby sie bez zadnych szykan

Im wiecej skarg i miejmy nadzieje kar/nagan/cokolwiek za takie rasistowskie postepowanie tym mozemy liczyc ze ktos 2 razy sie zastanowi zanim cos powie na Polakow nieprzyjemnego !!
 • 2008-11-28 23:52
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Skarga oficjalna zostanie zlozona do oby tych instytucji(i nie tylko). Nic nie stoi na przeszkodzie zeby kazdy napisal cos dodatkowo, oto linki: http://www.bbc.co.uk/complaints/ i http://www.ofcom.org.uk/complain/progs/ .
Jednak najwazniejsze jest zeby zebrac jak najwieksza ilosc podpisow pod nasza skarga bo wtedy nabierze ona mocy i pokaze ze jestesmy solidarni w sprzeciwie. Skladanie podpisu jest bardzo szybkie i latwe. Takze najwieksza przysluge sprawie oddacie powiadamiajac znajomych zeby sie rowniez podpisali.
Ale zaznaczam ze jak dodatkowo ktos chce powiedziec bbc co o nich mysli to moze to zrobic w swoim imieniu.
 • 2008-11-29 08:41
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
A ten klip jak wam sie podoba? http://uk.youtube.../watch?v=CzqA6FEl0sE .
 • 2008-12-02 11:31
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
BES BES
Blagam! poprawcie to "polish" w ostatnim wierszu (list!!)
 • 2008-12-03 11:09
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
saiken
gdzie mozna zlozyc swoj podpis pod ta prosba.
jesli podasz link bede wdzieczna
dzieki
 • 2008-12-03 20:11
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
link jest w pierwszym poscie - "przeczytaj artykul" lub petycja.infolinia.org

podpis mozna zlozyc na samym dole strony.
 • 2008-12-03 23:33
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0


tak, tak idiotow jak ten z BBC nie brakuje w Anglii. Jego niewiedza o Polakach i o naszym kraju przeraza mnie, ale tez nie dziwi. Co taka tepota jak on moze powiedziec jak jego program to komercyjny chlam? Polacy nie dawajcie sie zagluszyc i odzywajcie sie glosno na takie sprawy. Pokazmy ze mamy swoj honor i odwage. To my uczymy ich dobrej pracy i szacunku dla niej, a przy okazji jestesmy dobrze wyksztalceni.

Wytaczam takim kretynom jak on wojne i nie boje sie!!!

Jakub
 • 2008-12-04 13:00
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Dzwoncie skladac skargi do Ofcom 02079813040 koniecznie!!

Niepowinno to ujsc BBC na sucho!
 • 2008-12-04 13:15
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Hello,

Pardon my French but my Polish is rusty. May I start by saying I detested Chris Moyles even before these comments. I think he is somewhere between noise pollution and pond-life. However:

I think prostitution is a very noble and age-old profession. And I reckon we should accept his comments as a compliment. Especially on behalf of all prostitutes. Because no one speaks for them. (I actually think its a strange and funky compliment, even if unintentional) Now, before everyone gets all holier than though and starts accusing people of this that and the other, remember that to take Chris Moyles seriously is to give him a compliment which he doesn't deserve. It will only feed his ego and give him a certain amount of notoriety (he wants to be like 'Woss').

I would call Moyles a 'media whore' but frankly, I don't think he is worthy of the epithet.
 • 2008-12-04 13:40
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
ok ok, so I am british, but I do think that things are going too far!

All we have today are people being sacked and complained about for almost nothing.

Chris Moyles didn't mean to insult anyone, he is open minded and loud mouthed... but so are a lot of other people, and we don;t complain about them!

stop jumping on the band-wagon with everyone else, otherwise we will have no-one left to entertain us as they will all be fired, then the comments will be .... "Britain has no good radio and is boring"

I understand some peoples complaints, but this is starting to get silly now!
 • 2008-12-04 13:44
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
First of all welcome both to the forum.
__________________________________

What some think is funny when talking about Polish is considered to be offensive when it's about English, Indian and so on. We just want to be treated as any other minority.

It happens everywhere and radio clowns like chris moyles just fuel the dislike to us. Lets face the fact that the listeners to the show are not only inteligent people who can tell the difference between bullshit and fact... and these are the ones that are able to hurt somebody just because his Polish. Well we're all just trash (That's what thay say in radio TV and papers so it must be true!) so why should they feel any remorse?

Every minority should be protected against such attacs and most of them are... accept for Polish.
 • 2008-12-04 16:56
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Wypowiedz Chris Moyles'a na temat Polaków nie powinna zostac bez odzewu, gdyz dotyczy ona nie tylko tych, którzy przyjechali do UK w okresie ostatnich 4 lat, ale takze wszystkich innych, którzy czuja sie tu Polakami i mieszkaja tu juz od wielu lat. Osoby publiczne, ktore maja dostep do mediow powinny byc odpowiedzialne za swoje opinie i ponosic za nie konsekwencje. Polonia natomiast powinna walczyc o swoje wartosci oraz o jej dobry wizerunk, gdyz bez ich glosu nikt ich nie uslyszy, a winni nie zostana ukarani.
 • 2008-12-05 12:33
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
[post edytowany - przeklenstwa]

stanowczo protestuje i jestem oburzony, że taki śmieć jak ten CHRIS MOYLES, może nas Polaków tak bezkarnie obrażać! Nigdy nie byłem w Anglii ale pojechałbym choćby po to żeby splunąć w twarz temu (...)!! największymi dziwkami są brytyjki tyle tylko, że są brzydkie, dlatego je nikt nie chce..

Chris Moyles, (...) you, you BASTARD.. Be careful!!!!!!!!!
 • 2008-12-05 13:41
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Eee tam, jezeli jest smiec to nie powinien obrazac. I tez nie powinnismy sie znizac do jego poziomu.
 • 2008-12-05 14:21
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Ten cały Chris Moyles z BBC to głupia gruba świnia i impotent To za Polaków przybłędo i dziennikarzyno ze świata imbecyli. Spójrz w lustro baranie . Pozdrawiam POLAKÓW na całym świecie .

[ Dodano: Pią Gru 05, 2008 9:11 pm ][/size:fd53f93a05]
brońmy POLSKICH kobiet są najpiękniejsze i bardzo mądre . Jeśli by miał ochotę wyjśc na ring chętnie bym mu przypierdolił w ten sagan podobny do świni . Za brak cenzury przepraszam .
 • 2008-12-05 21:54
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by nie upodobniać się do tego samego co zrobił Chris Moyles. Zaczynamy pisać i wyzywać tak samo jak on to zrobił. Nie dajcie się emocją i panujcie nad słowami. To iż powiedział na antenie takie słowa nie muszą odzwierciedlać się tutaj w jego stronę. Musimy pokazać iż chcemy ukarania za to co zrobił ale sami nie róbmy tego samego. W końcu jesteśmy subiektywni.
 • 2008-12-06 11:25
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa