Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Mama na wyspie -> Opieka nad dzieckiem w UK cz 1

Opieka nad dzieckiem w UK cz 1

2008-11-23 19:37:19

Oficjalne sposoby sprawowania opieki nad dziećmi:

 • Zajestrowany/a childminder (opiekun/ka).
 • Day Nursery (Żłobek/przedszkole)
 • Playgroup (Przedszkole)
 • Playgroup Plus
 • Opieka nad 3 i 4-latkami
 • Pozaszkolne kluby opieki
 • Infant School (Przedszkole przyszkolne/Szkoła podstawowa)

Reklama ogólnosieciowa

Zajestrowany/a childminder (opiekun/ka).


To osoba opiekująca się dziećmi w swoim domu w godzinach dziennych, jednocześnie korzystająca z publicznych placów zabaw i świetlic, klubów czy pomocy grup rodzicielskich. Childminder jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, a także rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, powinien w trakcie godzin spędzanych z dzieckiem proponować mu różne rodzaje zabaw i aktywności. Każdy childminder musi być zarejestrowany w CSIW (walijski inspektorat odpowiedzialny za kontrolę przestrzegania standardów w opiece), jest też corocznie sprawdzany pod kątem kompetencji i warunków mieszkaniowych.

 

Childminder powinien posiadać:

 • certyfikat rejestracji wystawiony przez CSIW
 • polisę odpowiedzialności cywilnej

Childminder prowadzi własną działalność gospodarczą i sam wyznacza godziny swojej pracy oraz stawki za pobyt dziecka. Najcześciej opiekunowie pracują między 7 a 18 i żądają od 3 do 5 funtów za godzinę (Cardiff). Childminder może przyjąć do 6 dzieci w różnym wieku, także rodzeństwo. Przy tak małej liczbie podopiecznych nie ma problemu, jeśli dziecko jest obcojęzyczne czy alergiczne. Istnieje opcja porannego odprowadzania do pobliskiej szkoły czy odbierania ucznia i zapewnienia mu dalszej opieki. Aby zdobyć listę childminderów pracujących w najbliższej okolicy, należy zwrócić się do Cardiff Children and Young People's Information Service, 2nd Floor, Aleksander House, Excelsior Rd, Western Ave, Cardiff, CF14 3AT, telefon: 02920 520100, mail: [email protected]. Już następnego dnia przysyłają pocztą oraz mailem obszerny wykaz opiekunów. Ponieważ childminding jest oficjalną formą sprawowania opieki, rodzice mogą ubiegać się o zwrot części kosztów (childcare element of working tax credit).

Day Nursery (Żłobek/przedszkole)*

Ten typ opieki przeznaczony jest dla dzieci od pierwszego miesiąca do piątego roku życia. Przedszkola otwarte są zazwyczaj pięć dni w tygodniu, od rana do późnego popołudnia przez cały rok. Dziecko może przebywać tam cały dzień albo w określonych godzinach. Placówki te oferują niekiedy również opiekę dla dzieci w wieku 4-7 w czasie wakacji albo w godzinach przed szkołą czy po szkole.


Każda taka placówka musi być zajestrowana i kontrolowana przez CSIW, posiadać odpowiedni certyfikat, ubezpieczenie oraz świadectwo stosowania odpowiednich technologii w zakresie higieny żywności. Większość z nich oferuje posiłki odpowiednie dla wieku dziecka.


Przedszkola mogą być prywatne albo prowadzone przez organizacje charytatywne, opłaty różnią się zatem w zależności od właściciela oraz regionu. Wsparciem dla rodziców mogą być ulgi podatkowe oraz możliwość darmowej opieki nad dzieckiem przez kilka godzin w ciągu dnia (dla trzylatków i starszych dzieci).


* W kwestii nazewnictwa - przeszukuję słowniki i w zasadzie te placówki nie są dokładnymi odpowiednikami polskich żłobków czy przedszkoli, jednak day nursery to bardziej żłobek, kolejne playgroups to raczej przedszkola.

Playgroup (Przedszkole)

Przedszkola przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Otwarte są 2-3 godziny rano albo po południu, najczęściej w czasie roku szkolnego. Prowadzone są przez Stowarzyszenie Walijskich Przedszkoli, oficjalną instytucję charytatywną. W wielu z nich dzieci uczą się języka walijskiego, personel i woluntariusze również zachęcani są do nauki i mówienia w języku walijskim. Rodzice dzieci włączają się w działalność przedszkoli, często tworząc zarząd.

Playgroup Plus

W niektórych częściach Walii rozszerzeniem edukacji przedszkolnej są placówki Playgroup Plus. Oferują dłuższe godziny opieki, maksymalnie 20 godzin w tygodniu, dzieci mogą przynosić własne śniadanie. Podobnie jak w przypadku przedszkoli, promowany jest język walijski.

Opieka nad 3 i 4-latkami

Każde dziecko, które ukończyło 3 lata, ma prawo do bezpłatnej opieki przedszkolnej przez kilka godzin w ciągu dnia, nie mniej niż 10 w ciągu tygodnia, w tych tygodniach, w których otwarte są szkoły. Miejsca dostępne są w żłobkach, przeszkolach i szkołach oraz u childminderów zrzeszonych w organizacji Children Come First Network.

Pozaszkolne kluby opieki

Pomagają rodzicom, którzy pracują albo uczą się. W skład pozaszkolnej opieki wchodzą poranne kluby śniadaniowe, kluby popołudniowe, wakacyjne i inne dla dzieci w wieku szkolnym. Znajdują się w szkołach, przedszkolach albo w miejskich ośrodkach dla dzieci i młodzieży. Rodzice muszą zapisać dziecko, a jego obecność jest sprawdzana. Dziecko otrzymuje napoje i przekąski. Zwykle placówki takie kontrolowane są przez CSIW i pracuje w nich wykwalifikowany personel (1 osoba na ośmioro dzieci poniżej 8 roku życia). Dzieci mogą się bawić, wspierane są także różne zainteresowania, można także odrabiać lekcje. Dzieci są pod opieką do czasu, aż nie odbiorą ich rodzice, istnieje też możliwość odprowadzenia dziecka do domu.

Infant School (Przedszkole przyszkolne/Szkoła podstawowa)

Dzieci pięcioletnie obejmuje obowiązkowy program edukacji. Oznacza to, że każdy pięciolatek w GB musi chodzić do szkoły. Infant School przeznaczona jest dla dzieci 5, 6 i 7-letnich, jednak system kwalifikacji według wieku nie odbywa się rocznikami w taki sam sposób jak w Polsce. Jeden rocznik to dzieci urodzone po wrześniu, zatem dziecko urodzone w czerwcu czy lipcu, które dopiero w kolejnym roku skończy pięć lat, już kwalifikuje się do reception czyli pierwszej klasy. Lekcje zwykle rozpoczynają się o 8.55, kończą o 15 lub 15.30, w zależności od szkoły, jednak dziecka nie można odbierać wcześniej. Rok szkolny podzielony jest na 3 semestry, między nimi są krótkie wakacje.

Autorka: Renata Szałupenko

Oceń artykuł
(głosów: 5, średnia ocena: 3,6)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (5)
dagusia dagusia
zaopiekuje sie dzieckiem w godzinach wieczornych oraz w weekendy
 • 2010-06-22 12:06
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
DAMIAN7325 DAMIAN7325
oooooooooooooo
 • 2010-09-02 17:18
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
DAGMARA DAGMARA
ZAOPIEKUJE SIE DZIECMI W IPSWICH!!!!

ZAOPIEKUJE SIE DZIECMI OD GODZINY 16 DO RANA JESLI BEDZIE TRZEBA ORAZ W WEEKENDY OD RANA DO WIECZORA.

PROSZE O KONTAKT : 0754 7221362
2010-09-06 09:03:42
 • 2010-09-06 09:05
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
anairda1 anairda1
Jestem osobą odpowiedzialną,godną zaufania i oczywiście nie palącą.Jeśli
chcesz aby twoje dziecko mile spędziło czas to na pewno go spędzi w
moim towarzystwie ponieważ jestem osobą naprawdę kochającą dzieci gdyz
sama mam dwojke,syn juz chodzi do szkoly a coreczka dopiero za rok wiec
nic nie stoi na przeszkodzie zebym opiekowala sie twoim malenstwem.
zadne z moich dzieci nie choruje wiec nie musisz miec obaw.sa grzeczne i
uwielbiaja sie bawic z dziecmi,Jeśli masz jakieś pytania proszę pisać
na e-mail [email protected] cardiff 3 funty za godzine
 • 2010-09-07 14:30
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
sylwia sylwia
Zaopiekuje sie dzieckiem w godzinach wieczornych oraz w weekendy ; )))
nr tel . 07548000291

plymouth ; )
 • 2011-12-07 23:11
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa