Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Prasa Polonijna -> Hebrydy: Fascynujące i dzikie - warto odwiedzić

Hebrydy: Fascynujące i dzikie - warto odwiedzić

2008-11-18 13:41:01

Wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Szkocji znajduje się słynny archipelag wysp zwany Hebrydami, który stanowi jedne z najciekawszych i najbardziej olśniewających miejsc w Wielkiej Brytanii.

 

Podzielone na dwie grupy: Hebrydy Zewnętrzne (znane także jako wyspy Zachodnie) oraz Hebrydy Wewnętrzne fascynują turystów nie tylko onieśmielającymi widokami, niesamowitym, zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, lecz także tajemniczymi archeologicznymi zabytkami, które na długo pozostają w pamięci.

Reklama ogólnosieciowa

Z całym archipelagiem związanych jest wiele legend i mitów (o morskich potworach, wilkołakach czy przeróżnych zjawiskach paranormalnych), które warto poznać zanim wybierzemy się w podróż, by uczynić ją jeszcze ciekawszą. Hebrydy Zewnętrzne składają się w około dwustu wysp, z czego najbardziej znaną (i najbardziej wysuniętą na północ) jest Lewis. To właśnie tam znaleziono słynną kolekcję średniowiecznych bierek szachowych, której fragment można obecnie zobaczyć między innymi w londyńskim British Museum.

Fascynaci Stonehenge i innych tajemnych kręgów na pewno powinni wybrać się w pobliże miejscowości Callanish, by zobaczyć neolityczne megality znane jako Callanish Stones. Nie dziwi też potoczne określanie wyspy jako wrzosowej, ze względu na przepiękną florę, a fakt, iż znajduje się ona pod specjalną ochroną jest zrozumiały przede wszystkim, dlatego, iż na Lewis można podziwiać przeróżne gatunki ptaków. Największym miastem na Lewis jest port Stornoway, gdzie znajduje się między innymi neogotycki Lews Castle. Południową część wyspy (znaną także jako Harris lub wyspa Harris dlatego, że połączona jest z Lewis tylko wąskim pasmem lądu) warto odwiedzić głównie ze względu na onieśmielające krajobrazy, które na północy mają charakter zdecydowanie górzysty, natomiast przesuwając się w kierunku południowym, potrafią zauroczyć odwiedzających piaszczystymi wybrzeżami. W ramach Hebrydów Zewnętrznych innymi wyspami wartymi uwagi są North Uist (gdzie znajdują się między innymi fascynujące grobowce czy kamienne kręgi, a urok miejsca podkreślają liczne jeziorka) czy South Uist ze wspaniałymi plażami. Największą wyspą Hebrydów Wewnętrznych jest często odwiedzane przez turystów Skye, które stanowi centrum życia gaelickiego. Trzeba wybrać się tam przede wszystkim na wzgórza Cullin, szczyt Blaven, często określany jako najpiękniejsza góra w Wielkiej Brytanii, zobaczyć z bliska symbol wyspy - 700-metrowy masyw góry Storr (Old Man of Storr) czy poczuć czym jest prawdziwa wolność wypoczywając w pobliżu klifów. Warto!

Anna Grzegożek

Artykuł pochodzi z:
Oceń artykuł
(głosów: 4, średnia ocena: 4,3)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa