Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Prawo -> Odszkodowanie

Odszkodowanie

2008-11-12 20:52:20

Przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z praw, jakie im przysługują. Czasem słyszy się opowieści o osobach, które zostały napadnięte lub pobite. Większość z tych osób decyduje się na szybki powrót do Polski. Ale jest również inne wyjście - walka o odszkodowanie.

Jeśli padłeś ofiara przestępstwa - masz prawo do odszkodowania. Criminal Injuries Compensation Authority (CICA) to instytucja powołana przez rząd brytyjski do niesienia pomocy osobom poszkodowanym. Do odszkodowania upoważnione są wszystkie osoby, które padły ofiarami przemocy na terenie Wielkiej Brytanii, w wyniku której doznały fizycznego bądź psychicznego urazu. O odszkodowanie mogą również starać się wszyscy pozostający na utrzymaniu osoby, która zmarła na skutek doznanej przemocy (mąż, żona, stały partner płci przeciwnej, rodzic bądź dziecko osoby zmarłej).

Reklama ogólnosieciowa

Co dokładnie oznacza termin przemoc? Otóż jest to przede wszystkim atak fizyczny. Przemoc może obejmować również groźby lub obrażenia doznane podczas usiłowania schwytania przestępcy. Oprócz odszkodowania za doznany ból i cierpienie można starać się o odszkodowanie za stratę zarobków. Ten rodzaj odszkodowania dotyczy jednak tylko przypadków, gdy okres absencji w pracy wynosi powyżej 28 tygodni.

Suma odszkodowania za doznany ból i cierpienie szacowana jest na podstawie specjalnie opracowanej taryfy. Obejmuje ona 25 poziomów odszkodowania - każdy z nich odpowiada ustalonej kwocie. Przykładowo, złamanie nosa, które wymaga leczenia operacyjnego zaliczane jest do poziomu piątego odszkodowania i wynosi ok. 2000 funtów; złamanie nogi z przemieszczeniem zaliczane jest do poziomu 12 i suma odszkodowania wynosi ok. 8200 funtów; poważne poparzenie twarzy zalicza się do poziomu 18 i kwota odszkodowania wynosi ok. 27000 funtów.

Przy staraniu się o odszkodowanie niezmiernie ważna jest współpraca z policja. Zdarzenie przemocy powinno być zgłoszone w komendzie policji przez ofiarę przemocy. Warunkiem odszkodowania nie jest skazanie napastnika, niemniej jednak konieczna jest współpraca z policja w trakcie prowadzonego dochodzenia.

Ostateczny termin złożenia podania do CICA wynosi do dwóch lat od zaistniałego zdarzenia. Z chwila wpłynięcia podania o odszkodowanie CICA podejmuje decyzje co do zasadności i wysokości odszkodowania. Szczegółowo opracowane zasady rządzące składaniem wniosków do CICA oraz kopia taryfy dostępne są w:

The Criminal Injuries Compensation Authority
Tay House,
300 Bath Street,
Glasgow,
G2 4LN,
Tel: 01413312287
Criminal Injuries Compensation Authority (CICA) 

Kto może starać się o odszkodowanie?
Możesz starać się o odszkodowania jeśli:

  • zostałeś potrącony jako przechodzień np. na przejściu drogowym
  • jechałeś samochodem, na rowerze lub motocyklu i miałeś wypadek (nie z własnej winy)
  • byłeś pasażerem w samochodzie lub w autobusie, który uległ wypadkowi
  • uległeś wypadkowi podczas pracy, np. spadłeś z rusztowania
  • kiedy wykonywałeś prace (nawet nielegalnie) i zostałeś pokaleczony
  • zostałeś ofiarą przemocy i sprawa została zgłoszona na policję.

Może nawet nie wiesz, że masz możliwość ubiegania się o odszkodowanie, nawet jeśli złamałeś imigracyjne prawa brytyjskie przed 1 maja 2004 roku, np. jeśli wykonywałeś zlecenie dla pracodawcy, chociaż twoja wiza uległa przedawnieniu, lub nie upoważniała Cię do tego.

Trzeba również wziąć pod uwagę, że sprawy ulęgają przedawnieniu po trzech latach od czasu wypadku.

Sam fakt, ze ofiara wypadku wróciła do kraju, nie oznacza, ze już nie można starać się o odszkodowania z Polski. Istnieją firmy specjalizujące się właśnie w odzyskiwaniu odszkodowań dla osób, które uległy wypadkowi w Wielkiej Brytanii i wróciły do Polski lub też przebywają w Anglii dobrze nie znając języka angielskiego. Firmy takie współpracują z brytyjskimi adwokatami, którzy specjalizują się w uzyskiwaniu odszkodowań po wypadkach. Prowadzą one wszelkie tłumaczenia i konsultacje, aby ofiara wypadku, być może nieznająca języka lub procedur brytyjskich, mogła uzyskać odszkodowanie. Nawet osoba mieszkająca w Polsce może się skontaktować z taką firmą, ponieważ często jej przedstawiciele jeżdżą do Polski na konsultacje z klientami.

Opłata pobierana jest tylko, jeśli sprawa została pozytywnie rozstrzygnięta i odszkodowania zostały uzyskane.

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa