Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Służba zdrowia -> Przychodnie zdrowia

Przychodnie zdrowia

2008-11-11 15:12:48

Korzystanie z usług medycznych wymaga uprzedniej rejestracji w lokalnej przychodni (GP Surgery). Należy zarejestrowac się jak najszybciej jest to możliwe. W razie kłopotów ze znalezieniem najbliższej przychodni można zadzwonić do NHS Direct (0845-46-47) i podać swój dokładny kod pocztowy i nazwę ulicy. Na początku rozmowy można poprosić o język polski (Polish). Informacji można również poszukać na stronie internetowej NHS są tam również linki do NHS lokalnych: Walii, Szkocji i Północnej Irlandii.

W lokalnej przychodni przyjmuje lekarz rodzinny czyli General Practitioner (GP). GP jest lekarzem pierwszego kontaktu i należy zwracać się do niego ze wszystkimi problemami. GP prowadzi leczenie, przepisuje leki i ewntualnie kieruje na dalsze leczenie specjalistyczne, badania czy do szpitala. Większość gabinetów działa rano i wieczorem w godzinach 9-11 i 17-20. W lokalnych przychodniach również można uzyskać darmowe środki antykoncepcyjne - wystarczy tylko poprosić lekarza.

Receptę od lekarza można zrealizować w aptece (Chemist, Pharmacy) lub sklepach Boots. Przed wykupieniem recepty należy ją wypełnić na odwrocie wypisujac imię, nazwisko, adres i podpisując się. Ryczałtowa opłata za receptę NHS wynosi ok. 6 funtów - niezależnie od tego jaka jest pełna cena leku.

Oprócz przychodni NHS istnieją także specjalistyczne ośrodki zwane family planning , gdzie kobiety mogą otrzymać wszelką pomoc zwiazaną z antykoncepcją, przeprowadzić test ciążowy oraz uzyskać opiekę i porady w przypadku ciąży. Adres najbliższego ośrodka family planning można uzyskać od swojego GP, znaleźć w internecie lub dzwoniąc pod numer NHS Direct.

Reklama ogólnosieciowa

Jest jeszcze jeden rodzaj, tzw. Walk-in Centre - są to przychodnie, gdzie nie ma potrzeby rejestrowania się. Można tutaj zwrócić się o poradę, gdy nasz GP jest nieosiągalny lub są problemy z rejestracją. Oczekiwanie na wizytę może trochę potrwać. Są tylko 43 tego typu ośrodki w całej Anglii. Adres najbliższego Walk-in Centre można znaleźć pod numerem NHS Direct lub na stronie internetowej NHS: www.nhs.uk

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 1)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa