Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Samochód w UK -> Dziecko w samochodzie część 2

Dziecko w samochodzie część 2

2008-11-11 11:08:15

Czy wiecie, że jazda samochodem jest jednym z najniebezpieczniejszych zajęć człowieka, a wypadki najczęstsza przyczyną śmierci dzieci? Warto o tym pamiętać. Coraz więcej z nas nabywa samochody i chociaż teoretycznie wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci oraz jak je zapewnić, dobrze jest zapoznać się z zasadami obowiązującym w Wielkiej Brytanii. Pewne reguły są dla nas oczywiste, ale są i takie, o których nie myślmy od razu, a właśnie małe przeoczenia mogą okazać się fatalne w skutkach.

Wszystkie dzieci muszą mieć zapięte pasy. Dotyczy to zarówno noworodków, jak i nastolatków. Odpowiedzialność za to ponosi kierowca. Ponieważ głowa dzieci jest relatywnie cięższa w stosunku do reszty ciała, są one bardziej narażone na wyrzucenie do przodu podczas wstrząsu.
Jeżeli w samochodzie nie ma wystarczającej liczby pasów bezpieczeństwa, dzieci poniżej trzeciego roku życia muszą zostać zapięte w pierwszej kolejności. Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do tego. że jest zapinane w krzesełku, nie powinno protestować, gdy jest zapinane w samochodzie.
Niemowlęta mogą być zabezpieczone albo w foteliku zaprojektowanym specjalnie do tego celu, tyłem na przednim siedzeniu (ważne: dotyczy to jedynie samochodów, które nie mają poduszek powietrznych lub są one unieruchomione podczas jazdy z dzieckiem) albo w nosidełku. Przednie siedzenie powinno być odsunięte jak najdalej do tyłu. Odległość fotelika od kokpitu auta nie może być mniejsza niż 20 cm. by zabezpieczyć dziecko na wypadek zderzenia czołowego. Jeśli poduszek powietrznych nie da się unieruchomić, fotelik należy umieścić na tylnym siedzeniu. Pamiętajmy, że dzieci nie powinny pozostawać w siedzonku dłużej niż 20 do 30 minut dziennie, ponieważ ich mięśnie kręgosłupa nie są do końca rozwinięte. Jeśli dzieci nie są przewożone każdego dnia, mogą czasami znieść nieco dłuższą podróż, ale z częstymi przerwami.

Reklama ogólnosieciowa

Jeżeli głowa dziecka wystaje ponad oparcie fotelika, oznacza to, że jest on za mały. Dziecko może być też przewożone w nosidełku (tzw carrycot), jeśli jego boki są usztywnione. Należy przymocować nosidełko specjalnymi pasami umieszczonymi w samochodzie. Powinno się również nakryć je siatką zabezpieczającą, by podczas kolizji dziecko nie wypadło. Ponadto główka dziecka powinna być zwrócona do środka samochodu, by zmniejszyć ryzyko urazu podczas zderzenia bocznego. Należy zaznaczyć, że nosidełka me dają tak skutecznego zabezpieczenia jak foteliki.

Dzieci nieco starsze, od 9 miesięcy do ok. 4 lat. ważące od 9 do 18 kg powinny być przypięte w foteliku umieszczonym tyłem na przednim siedzeniu pasażera (należy wówczas unieruchomić poduszki powietrzne), lub na tylnym siedzeniu. Przy wadze od 15 do 2 5 kg (są to dzieci od 3 do 6 lat) w samochodzie umieszcza się specjalne siedzonko na tylnym siedzeniu i przypina trzypunktowym pasem bezpieczeństwa.
Nie zabezpieczy ono jednak kręgosłupa, szyi i głowy tak jak fotelik. Bardzo ważne przy użyciu siedzonka jest. by pasy były zapięte w sposób prawidłowy. Pas skośny powinien przechodzić przez ramię i klatkę piersiową. Jeśli przechodzi przez szyję oznacza to. że siedzonko jest za małe. Można podłożyć poduszkę pod plecy dziecka, by pasy były lepiej dopasowane. Dopiero dzieci, których wzrost przekracza 150 cm mogą używać normalnych pasów bezpieczeństwa.

Dlaczego poduszki powietrzne są niebezpieczne?
Poduszki powietrzne są zaprojektowane by chronić osoby dorosłe o wadze ok. 75 kg. Są one umieszczone dość nisko (na wprost dziecka) i przy szybkim napełnieniu powietrzem silne uderzenie może spowodować uduszenie lub silny uraz dziecka.
Dzieci poniżej 12 roku życia nigdy nie powinny siedzieć na przednim siedzeniu, gdy poduszki powietrzne są aktywne. Jeśli dziecko w tym wieku chce siedzieć na przednim siedzeniu, należy odsunąć siedzenie pasażera jak najdalej i unieruchomić pracę poduszek (w niektórych samochodach można aktywować lub dezaktywować pracę poduszek). Jeśli chodzi o same foteliki, powinny one spełniać wymogi brytyjskie (BS standard), lub europejskie (E standard). Nie powinno się też używać fotelików produkowanych przed rokiem 1981. ponieważ tych standardów nie spełniają. Jeśli kupujemy fotelik używany, powinniśmy się upewnić, że nie przeszedł on wypadku i dokładnie sprawdzić czy nie ma jakichś pęknięć i śladów, a także czy pas jest kompletny. Nie warto ryzykować bezpieczeństwa dzieci używając uszkodzonego siedzonka.

Oto kilka wskazówek bezpieczeństwa które powinniśmy stosować podczas jazdy z dziećmi:

 • Upewnić się przed jazdą, że fotelik i pasy są prawidłowo zapięte.
 • Nie wkładać nic pod dziecko siedzące w foteliku, w przeciwnym razie podczas wypadku nie będzie ono zabezpieczone przez pasy w sposób prawidłowy
 • Sprawdzić, czy pasy są odpowiednio dopasowane. Jeśli są za luźne, można zwinąć dwa ręczniki i włożyć po obu stronach dziecka na foteliku. Można też kupić specjalnie do tego celu przystosowane poduszki.
 • Pamiętajmy, że wszystkie dzieci muszą być zabezpieczone w foteliku, a starsze i dorośli przypięci pasami bezpieczeństwa.
 • Kierowca nie powinien ruszyć zanim się nie upewni, że wszyscy są prawidłowa zabezpieczeni.
 • Wszyscy powinni zachowywać się spokojnie podczas jazdy, w przeciwnym razie hałas może rozpraszać kierowcę, co stanowi niepotrzebne zagrożenie.
 • Tylko dorośli powinni zapinać i odpinać pasy dziecka. Rodzice nie powinni uczyć dzieci jak to się robi. inaczej nigdy nie mogą mieć pewności, czy dziecko jest prawidłowo zapięte.
 • Jeśli dziecko odepnie pasy. należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i zostać tam aż do czasu gdy dziecko będzie odpowiednio zabezpieczone.
 • Jeśli dziecko cały czas odpina pasy, należy zmienić sprzączkę tak, by nie mogło ich odpinać.
 • Nie umieszczać dużych, ciężkich przedmiotów w samochodzie np. na tylnym siedzeniu lub półce, gdyż przy kolizji mogą być zrzucone i zrobić krzywdę pasażerom. Takie przedmioty powinny być umieszczone w bagażniku.

Dziecko nigdy nie powinno być pozostawione samo w foteliku. Może ono niechcący zrobić sobie krzywdę lub włożyć głowę pod pas, co grozi uduszeniem.
Pamiętajmy. że podczas jazdy samochodem możemy mieć zaufanie do siebie, do innych niekoniecznie. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo naszych dzieci, żadne środki ostrożności nie są przesadą.

Monika Mellor

Artykuł pochodzi z:
Goniec Polski

Oceń artykuł
(głosów: 4, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa