Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Samochód w UK -> Excess w ubezpieczeniu auta

Excess w ubezpieczeniu auta

2008-11-11 10:54:36

Czym jest excess w ubezpieczeniach samochodowych i w jakich sytuacjach się go płaci?

Excessem w Wielkiej Brytanii nazywany jest wkład własny, który należy zapłacić w sytuacji, gdy z naszej winy wydarzy się szkoda. W Wielkiej Brytanii jest kilka rodzajów excessu.
Jeżeli posiadamy polisę fully comprehensive, to w razie szkody z naszej winy będziemy musieli zapłacić odpowiedni excess. W różnych przypadkach jego wysokość może być różna. Z reguły może to być od Ł100 do nawet Ł500. Jeśli w ramach tej samej polisy zbije nam się szyba i jej naprawę będziemy chcieli pokryć z ubezpieczenia, również będziemy musieli zapłacić excess - w przypadku szyby może to być kwota od około Ł50.
Jeżeli natomiast posiadamy polisę Third Party, Fire & Theft, to excess. jaki będziemy musieli zapłacić, dotyczy kradzieży lub pożaru samochodu, gdyż tylko takie szkody pokrywa polisa.

Reklama ogólnosieciowa

Różni kierowcy, w zależności od ich wieku lub doświadczenia w prowadzeniu samochodu, mogą być objęci różnymi excessami. Z reguły jest tak, że młodsi lub niedoświadczeni kierowcy w razie szkody będą musieli zapłacić wyższy excess niż ich starsi i bardziej doświadczeni w prowadzeniu samochodu koledzy.

Istnieje również dobrowolny wkład własny (voluntary excess), o czym nie wszyscy wiedzą. Jest to kwota jaką kierowca dobrowolnie decyduje się zapłacić w razie szkody z jego winy, ale jest on płacony dodatkowo, oprócz obowiązkowego excessu. Oznacza to, że jeśli excess w razie wypadku wynosi Ł200, a my dobrowolnie zadeklarowaliśmy voluntary excess w wysokości Ł100, to w razie wypadku należy zsumować te excessy.

Można spytać, co zyskuje kierowca deklarujący dobrowolny excess. Nasze doświadczenie w A-Plan Insurance pokazuje, że w bardzo wielu przypadkach Voluntary Excess może obniżyć cenę rocznej składki ubezpieczenia.

Również z doświadczenia wiemy, że na Voluntary excess decydują się raczej właściciele samochodów dostawczych oraz osoby nie posiadające zniżek za bezwypadkową jazdę.
Zawsze pytaj swoją firmę ubezpieczeniową o dokładne informacje na temat własnej polisy.

 

Wojciech Olejniczak
A-Plan Insurance

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa