Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Zasiłki -> Working tax credit (WTC)

Working tax credit (WTC)

2008-11-10 23:23:02

O ten benefit mogą się starać osoby samotne (ang.single), jak i osoby mieszkające z partnerem lub w związku małżeńskim i pracujące na terenie Wielkiej Brytanii, wykazujące niskie dochody. Jeśli partner przebywa poza granicami UK, nadal można starać się o WTC, występując w roli osoby samotnej.
Wysokość tego dofinansowania jest uzależniona od wysokości zarobków (tak, jak w przypadku Child Tax Credit).

Reklama ogólnosieciowa

Kto może starać się o Working Tax Credit?

 • Osoby samotne: single
  Osoby samotne, nie mające pod swoją opieką dzieci, mogą starać się o WTC, jeśli mają ukończone 25 lat, pracują co najmniej 30 godzin tygodniowo i ich dochód roczny nie przekracza £11.450 brutto. Zasady są inne w przypadku, kiedy osoba ma pod swoją opieką dziecko. Wówczas może już otrzymać dofinansowanie, gdy ma skończone 16 lat oraz pracuje więcej niż 16 godzin tygodniowo.
 • Małżeństwa i osoby mieszkajace z partnerem: couples
  Jedna z osób musi mieć skończone 25 lat i pracować nie mniej niż 30 godzin tygodniowo, a łączny dochód roczny na rodzinę nie może przekraczać £15.900 brutto.
  Jeśli mamy pod opieką dziecko, możemy starać się o dofinansowanie, jeśli mamy ukończone 16 lat i pracujemy 16 godzin tygodniowo. W przypadku związków partnerskich aplikacja musi być złożona wspólnie.

Jakie dokumenty są wymagane do Working Tax Credit?

Przede wszystkim musimy posiadać National Insurance Number (numer identyfikacji podatkowej). Jeśli staramy się o WTC z partnerem, od niego również wymagany jest ten numer, nawet jeśli nie pracuje. Do poprawnego naliczenia benefitu potrzebna będzie ewidencja zarobków: w przypadku osób zatrudnionych na etacie będzie to P60 lub P45, jeśli pracujemy niepełny rok podatkowy, będą potrzebne również pay slipy; w przypadku osób samozatrudnionych – tzw. self- employed, będzie to roczne rozliczenie Tax Return lub invoice’y (rachunki, faktury) za wykonaną pracę. Osoby pracujące na etacie muszą posiadać rejestrację pracowniczą WRS w Home Office. Należy także posiadać konto bankowe, na które będą przelewane pieniądze z Tax Credit.

Elementy Working Tax Credit

Element jest to czynnik wpływający na wysokość przyznawanego zasiłku.
Wyróżnia się 8 takich elementów:

 • Basic element - podstawowy element przyznawany dla każdego, kto spełnia powyższe warunki
 • Lone parent element - element dla somotnych rodziców
 • Couples element - element dla osób mieszkających w związku partnerskim lub w związku małżeńskim
 • 30 hour element - jest to element dla osób pracujących nie mniej niż 30 godzin tygodniowo; małżeństwa opiekujące się dziećmi mogą starać się o ten element, jeśli pracują 30 godzin lub więcej i żaden z partnerów nie pracuje mniej niż 16 godzin tygodniowo
 • Disability element - jest on przyznawany dla wszystkich osób niepełnosprawnych
 • Severe disability element - przyznawany dla osób o wysokim stopniu niepełnosprawności
 • 50 plus element- element przyznawany dla osób powyżej 50. roku życia
 • Child care element - jest to element dla osób korzystających z licencjonowanej opiekunki dla dziecka, maksymalne dofinansowanie może nawet wynosić do 80 procent kosztów tygodniowych związanych z opieką nad dziekiem

Warto pamiętać!

Konieczne jest informowanie urzędu podatkowego o każdej zmianie zachodzącej w życiu, np. o zmianie zarobków, stanu zatrudnienia, zmniejszenia lub zwiększenia ilości godzin pracy, o zamieszkaniu bądź rozstaniu się z partnerem czy wyjeździe z Wielkiej Brytanii. Należy informować o każdej zmianie mającej wpływ na wysokość zasiłku.
Z informacją o przyznanym beneficie przychodzi formularz, w którym są umieszczone wszystkie informacje zawarte wcześniej w aplikacji o WTC oraz kalkulacja, jak benefit został naliczony. Należy sprawdzić, czy dane zgadzają się z danymi w aplikacji, którą wypełniliśmy i wysłaliśmy do urzędu podatkowego . Trzeba również pamiętać o tym, że zasiłek może być przyznany tylko 3 miesiące wstecz.

Sara-Int Ltd

Artykuł pochodzi z:
Cooltura

Oceń artykuł
(głosów: 13, średnia ocena: 4,2)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (1)
gdzie mozna znalesc sposzczenie
 • 2010-09-02 13:47
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa