Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Mama na wyspie -> Jak zapisać siebie i dziecko do lekarza?

Jak zapisać siebie i dziecko do lekarza?

2008-11-10 22:56:59

Polacy pracujacy w Wielkiej Brytanii i ich rodziny oraz partnerzy maja prawo do bezplatnej opieki medycznej. Osoby oplacajace skladki na ubezpieczenie spoleczne w Polsce, oddelegowane do pracy w brytyjskim oddziale firmy, powinny przed wyjazdem pobrac z lokalnego oddzialu NFZ formularz E128. Pracownicy zatrudnieni na Wyspach musza uzyskac National Insurance Number. W tym celu wystarczy umówic sie na rozmowe w lokalnym Jobcentre i przedstawic potwierdzenie zatrudnienia.

Reklama ogólnosieciowa

 Zacznijmy jednak od rzeczy wydawaloby sie trywialnych, niemniej jednak wciaz sprawiajacych klopoty nowoprzybylym na Wyspy rodakom. Co oznacza tajemniczy skrót GP? Nic innego jak General Practitioner, czyli lekarza ogólnego (pierwszego kontaktu). Bardziej znajomo brzmiacy NHS to National Health System, czyli narodowy fundusz zdrowia. Pierwsze kroki po osiedleniu sie w Wielkiej Brytanii trzeba skierowac wlasnie do GP. Najlepiej zarejestrowac sie w przychodni najblizszej miejscu zamieszkania. Jej adres mozna znalezc w Internecie, na stronie: www.nhs.uk lub uzyskac pod numerem telefonu 08 45 46 47. Osoby, które nie mówia po angielsku moga poprosic operatora o polskiego tlumacza („polish, please"). Nastepnie nalezy udac sie do przychodni i poprosic o wpisanie na liste pacjentów. Potrzebne bedzie potwierdzenie adresu - rachunek, albo umowa z landlordem. Niektóre przychodnie moga poprosic o pokazanie paszportu, potwierdzenia rejestracji w Home Office lub potwierdzenia zatrudnienia. Nie masz obowiazku pokazywac tych dokumentów Jesli w wybranej przychodni nie bedzie miejsc dla nowych pacjentów, o pomoc w znalezieniu innej placówki nalezy zwrócic sie do lokalnego NHS Primary Care Trust. Ich adresy znajduja sie na stronie internetowej: www.nhs.uk.

Oceń artykuł
(głosów: 3, średnia ocena: 3,7)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa