Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Różne -> Słowniczek angielskich skrótów

Słowniczek angielskich skrótów

2008-11-10 21:13:36


Przyjechałeś do Wielkiej Brytanii? Masz problemy ze zrozumieniem sprzedawczyni w sklepie na rogu ulicy, urzędnika w biurze czy barmana w pubie? Wszyscy mówią jakimś dziwnym pełnym skrótów -językiem? Wytnij i schowaj w portfelu słowniczek tych najczęściej używanych, a najlepiej naucz się ich na pamięć

ACAS - Adwisory, Conciliation and Arbitration Service, czyli Służba Doradztwa, Pojednania i Arbitrażu. ACAS jest instytucją publiczną, której zadaniem jest promowanie dobrych stosunków w miejscu pracy. Jej linia ratunkowa zapewnia odpowiedzi na pytania dotyczące zatrudnienia i ogólne porady związane z prawami pracowników. Tel. 08457 474 747. Więcej informacji: www.acas.org.uk.

Reklama ogólnosieciowa

BA, BSc, BE - Bachelor degree, tytuł będący odpowiednikiem polskiego licencjatu. W zależności od kierunku skończonych studiów wyróżniamy tytuły: Bachelor of Arts (BA) - nadawany po ukończeniu studiów humanistycznych i artystycznych (np. historii, grafiki), Bachelor of Science (BSc) - nadawany absolwentom kierunków niehumanistycznych (np. fizyki, biologii), Bachelor of Education (BE) - nadawany absolwentom szkół pedagogicznych, Bachelor of Engineering - nadawany absolwentom uczelni technicznych (np. kierunku elektrotechnika, odpowiednik polskiego tytułu inżyniera).

CAB - Citizens Advice Bureau, czyli Biuro Porad Obywatelskich. Można w nim uzyskać bezpłatne porady z każdej dziedziny, włączając kwestie prawne, prawa socjalne, sprawy mieszkaniowe, zatrudnienie i finanse. Więcej informacji: www.citizensadvice.org.uk. Najbliższe twojego miejsca zamieszkania biuro CAB znajdziesz na stronie www.citizensadvice.org.uk/.

CC - Congestion Charge, opłata za wjazd samochodem do centrum Londynu. Płaci się 8 funtów za samą możliwość poruszania się autem po wyznaczonym obszarze w dni robocze, w godzinach od 7 do 18.30. CC należy opłacić przed wjazdem do centrum: na poczcie, przez Internet (www.cclondon.com/), telefonicznie (nr 0845 900 1234), sms-em (nr 81099), w sklepach, kioskach oraz na stacjach benzynowych, a także w automatach zlokalizowanych wewnątrz całego obszaru objętego Congestion Charge. Brak opłaty skutkuje karą 100 funtów. Kara redukowana jest do 50 funtów w przypadku zapłaty w ciągu 14 dni. Niezapłacenie kary w ciągu 28 dni to wydatek 150 funtów. Nie licz na to, że przejedziesz przez strefę CC niezauważony. Gęsto rozmieszczone kamery zapisują numery rejestracyjne wszystkich aut przekraczających jej granicę. Każdego dnia o północy system przeprowadza analizę zdjęć i wykupionych biletów, a następnie drukuje mandaty

CIS - Construction Industry Scheme, system podatkowy obowiązujący w branży budowlanej. Od osób pracujących w budownictwie jako podwykonawcy wymagane jest posiadanie tzw. karty CIS. Aby ją uzyskać, należy wypełnić formularz dostępny na stronie www.hmrc.gov.uk. Kontraktor będzie wpłacać co miesiąc zaliczkę na podatek i ubezpieczenie na twoje konto w urzędzie podatkowym. Co miesiąc ma obowiązek wystawić ci CIS25 Tax Payment Voucher. Dowiesz się z niego, ile zarobiłeś w danym miesiącu i ile podatku odprowadzono.

CSCS - Construction Skills Certification Scheme, karta informująca o kwalifikacjach zawodowych. Wielu pracodawców wymaga już przedstawienia karty CSCS, choć jej posiadanie będzie obowiązkowe dopiero od 2010 r. W tej chwili jest ponad 220 rodzajów kart CSCS. Są wydawane na trzy lub pięć lat, przez 150 ośrodków egzaminacyjnych w Wielkiej Brytanii. Żeby uzyskać kartę CSCS, należy zdać egzamin (jego koszt to 70,5 funta. Do egzaminu można przygotować się samodzielnie, z podręcznikiem za 8,45 funta, lub zapisać się na pięciodniowy kurs za 50-60 funtów. Więcej informacji: www.cscs.uk.com, tel. 01485 578 77.

CTC i WTC - Child Tax Credit i Working Tax Credit, zasiłki przeznaczone dla osób osiągających niskie dochody lub wychowujących dzieci. Polacy mogą ubiegać się o CTC i WTC już od pierwszego dnia pracy na Wyspach. CTC przysługuje rodzinom z przynajmniej jednym dzieckiem o rocznych dochodach nieprzekraczających 58 tys. funtów rocznie lub 66 tys. funtów, jeśli dziecko nie skończyło jeszcze roku. Maksymalnie można otrzymać 545 funtów rocznie na rodzinę i 1,690 funtów rocznie na każde dziecko. Wysokość WTC - zasiłku dla osób o niskich zarobkach - zależy od dochodów i innych czynników. Może on wynosić nawet kilka tysięcy funtów rocznie. Wniosek o oba świadczenia składa się na tym samym formularzu, dostępnym w Home Office i Jobcentre.

DVLA - The Driver and Vehicle Licensing Agency, urząd odpowiedzialny za prawa jazdy i dokumenty rejestracyjne samochodów. Jeśli planujesz wymianę prawa jazdy na angielskie albo kupiłeś samochód i chcesz go zarejestrować, zgłoś się do DVLA Więcej informacji: www.dvla.gov.uk.

ESOL - English for Speakers of Other Languages, czyli język angielski dla mówiących innymi językami. Darmowe kursy angielskiego dla obcokrajowców z Unii Europejskiej, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii, żeby się uczyć lub pracować, są organizowane przez państwowe college'e na różnych poziomach i w raźnym wymiarze godzin. Jak znaleźć szkołę? Najprościej skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.floodli-ght.co.uk. Wyszukiwarka uwzględnia wszystkie Adult Education Colleges, Adult Education Centres i Community Colleges, które prowadzą takie kursy. Można też zapytać o kursy ESOL w lokalnej bibliotece albo Community Centre. Darmowe kursy z założenia nie powinny odbiegać poziomem od płatnych zajęć. Różne godziny, w których są prowadzone, i różna intensywność zajęć pozwalają wpasować lekcje języka w plan dnia wypełniony pracą i innymi obowiązkami. Wiele college'ów za drobną opłatą oferuje opiekę nad dziećmi w czasie zajęć.

GCSE - General Certificate of Secondary Education, egzamin zdawany na zakończenie nauki w szkole średniej w wieku 15-16 lat. Uczniowie mogą wybrać od 6 do 10 przedmiotów, uzyskując stopnie od A do G, przy czym A jest najwyższą oceną. Można również zdawać egzaminy GCSE zaocznie, niezależnie od ukończonej szkoły czy kursów, w instytucjach upoważnionych do przeprowadzania egzaminu i wydawania certyfikatu. Studenci spoza Wielkiej Brytanii mogą zdawać International GCSE (IGCSE) przystosowany do zakresu edukacji międzynarodowej na poziomie szkół średnich. Na tym etapie uczniowie mogą zakończyć edukację lub zdecydować się na dalszą dwuletnią naukę i przystąpienie do egzaminu GCSE „Advanced", który jest odpowiednikiem polskiej matury.

GP - General Practitioner, lekarz pierwszego kontaktu. Korzystanie z pomocy lekarskiej na Wyspach wymaga uprzedniego zarejestrowania się w lokalnej przychodni (Surgery), właśnie u GP. Adres najbliższej twojego miejsca zamieszkania przychodni znajdziesz na stronie www.nhs.uk/england/doctors/localsearch.aspx lub uzyskasz pod numerem telefonu NHS Direct 0845 4647.

HM - Her Majesty, czyli Jej Wysokość lub Jej Królewska Mość.

ICU - intensive Care Unit, oddział intensywnej opieki medycznej.

IR - Inland Revenue, urząd skarbowy Jeśli jesteś samozatrudniony, musisz co roku wysłać do IR rozliczenie podatkowe (Tax Return). Adres najbliższego biura obsługi klienta (HMRC, czyli Her Majesty Revenue & Customs) znajdziesz na stronie www.hmrc.gov.uk.

LGV lub HGV - Largo Goods Vehicle lub Heavy Goods Vehicle, czyli samochód ciężarowy.

MA, MSc, MBA – Master’s degree czyli odpowiednik polskiego magisterium. W zależności od kierunku studiów wyróżnia się: Master of Arts (MA) – tytuł nadawany na kierunkach humanistycznych i wydziałach nauk społecznych, Master of Science (MSc) – tytuł nadawany na kierunkach niehurnanistycznych, Master of Business Administration (MBA) - tytuł magisterski nadawany przez uczelnie specjalizujące się w naukach ekonomicznych i biznesie. Otrzymuje się go po zdaniu egzaminu końcowego. Dwa wcześniejsze tytuły przyznawane są autorom prac magisterskich (dissertation, researchpaper).

MOT - Ministry of Transport test, coroczny przegląd techniczny samochodu, obowiązkowy dla posiadaczy aut starszych niż trzy lata. MOT przeprowadzają stacje diagnostyczne w całym kraju. Maksymalna opłata za przegląd samochodu osobowego wynosi i 44,15 funta. Jeśli badanie wykaże usterki, będziesz miał siedem dni na ich usunięcie - w dowolnie wybranym warsztacie.

MP - Member of Parliameht, członek parlamentu,

NHS - National Health Service, odpowiednik polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia Wszelkie informacje na temat opieki medycznej w Wielkiej Brytanii uzyskasz, dzwoniąc pod nr 0845 4647. Warto również przejrzeć stronę www.nhsdirect.nhs.uk

NIN - National Insurance Number, czyli numer ubezpieczenia społecznego. Obowiązkowo musi go uzyskać każdy, kto podejmuje pracę w Wielkiej Brytanii. NIN jest przyznawany bezpłatnie, raz na całe życie. Aby go uzyskać, należy umówić się telefonicznie na spotkanie w lokalnym biurze Jobcentre, którego adres znajdziesz na stronie www.jobcentreplus.gov.uk. Możesz też wysłać e-mail z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania na adres   Dokumenty, które będą ci potrzebne przy ubieganiu się o NIN, to: paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość, potwierdzenie adresu - rachunek za gaz, prąd lub podatek lokalny (Council Tax) wystawiony na twoje nazwisko, list od pracodawcy, dokument potwierdzający sąmozatrudnienie lub odcinek z wypłatą "(payslip).

NMW - National Minimum Wage, płaca minimalna. Obecnie wynosi 5,35 funta brutto za godzinę. Jeśli otrzymujesz niższe wynagrodzenie, możesz zgłosić to pod numerem National Minimum Wage Helpline: tel, 0845 6000 678,

Ofsted - Office for Standards in Education, inspektorat przeprowadzający kontrole szkół, przedszkoli, żłobków, domowych przedszkoli i opiekunek. Zanim zapiszesz dziecko do szkoły, zajrzyj na stronę www.ofsted.gov.uk i sprawdź, które miejsce wybrana przez ciebie placówka zajmuje w rankingach i jaki poziom edukacji i wychowania oferuje. Jeśli zatrudnisz zarejestrowaną w Ofsted opiekunkę do dziecka, możesz dostać zwrot części wydatków poniesionych na opłacenie jej usług.

OTE - On-Target Earnings, tj. prowizja. Jeśli w ogłoszeniu o pracy podano wynagrodzenie oznaczone symbolem OTE, oznacza to, że taką kwotę można otrzymać dopiero po uzyskaniu najlepszych z możliwych wyników w pracy.

PA - Personal Assistant, skrót często pojawiający się w ogłoszeniach o pracy. „Osobista asystentka" ma trochę szerszy zakres obowiązków niż sekretarka. Zajmuje się prowadzeniem biura, zarządzaniem korespondencją, administracją i organizowaniem służbowych spotkań. Musi dobrze mówić po angielsku i szybko pisać na komputerze. Posady asystentki można szukać, korzystając z portalu prezentującego oferty pracy biurowej pod adresem www.officerecruit.co.uk.

PO - Post Office, urząd pocztowy.

PCT - Primary Care Trust, instytucja odpowiedzialna za zapewnienie podstawowej opieki medycznej. Do PCT można zwrócić się z prośbą o wskazanie najbliższej przychodni lub - jeśli ta nie przyjmuje nowych pacjentów - o znalezienie GP, u którego można się zarejestrować. Najbliższe twojego miejsca zamieszkania PCT znajdziesz, wpisując swój kod pocztowy na stronie www.nhs.uk/. Możesz też uzyskać jego adres i telefon, dzwoniąc pod nr 0845 4647.

SEN - Special Educational Needs, specjalne wymagania edukacyjne, odnoszące się do dzieci, które maja. trudności w osiągnięciu tego samego poziomu w szkole, co ich rówieśnicy- Jeśli dziecko jest upośledzone, opóźnione w rozwoju lub niepełnosprawne, należy to zaznaczyć w sekcji SEN na formularzu aplikacyjnym przy zapisie do szkoły. Do Special Educational Needs zalicza się taż nieznajomość języka angielskiego. Jeśli wybierasz się z dzieckiem w wieku szkolnym do Wielkiej Brytanii, koniecznie zwróć uwagę władz szkoły na jego SEN. Możesz wtedy liczyć na to, że szkolą zapewni dziecku wszelką pomoc.

SO - Standing Order, stałe zlecenie w banku.

Tax - właściwie: Road Tax, czyli podatek drogowy opłacany przez właścicieli samochodów. Wysokość Road Tax jest zależna od pojemności silnika: do 1549 cc roczna składka wynosi 110 funtów, powyżej tej pojemności -175 funtów. Reguła ta nie dotyczy pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy po 1 marca 2001 r. Dla nich wysokość składki jest uzależniona od emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Podatek drogowy można opłacić w urzędzie pocztowym, za okazaniem ważnego MOT oraz certyfikatu ubezpieczenia.

VIN - Vehicle Identification Number, 17-cyfrowy numer identyfikacyjny samochodu podany w dowodzie rejestracyjnym i na metalowej plakietce przytwierdzonej do silnika. Jeśli kupujesz używane auto, sprawdź, czy oba numery się zgadzają.

Walk-in - właściwie: Walk-in Centre, przychodnia, która oferuje szybką poradę medyczną i pierwszą pomoc w niewielkich urazach. Walk-in Centres są otwarte od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora, przez siedem dni w tygodniu. Nie trzeba się umawiać na wizytę. Najbliższe Walk-in Centre znajdziesz na stronie www.nhs.uk/ lub uzyskasz jego adres, dzwoniąc pod nr 0845 4647.

WRS - Workers Registration Scheme, program rejestracji pracowników. Osoby z nowych krajów Unii Europejskiej, które podejmują pracę na Wyspach, mają miesiąc na zarejestrowanie się w programie. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie www.workingintheuk.gov.uk lub uzyskasz, dzwoniąc pod nr 08705 210 224. Razem z wypełnionym formularzem do Workers Registration Team (adres: Worker Registration Team, Home Office, Walsall Road, Cannock, WS11 OWS) należy wysłać paszport, list od pracodawcy potwierdzający zatrudnienie i zarobki, dwa zdjęcia paszportowe i czek lub przekaz pocztowy (Postał Order) na 70 funtów. Dokumenty wyślij listem poleconym (Recorded Delivery) i zachowaj potwierdzenie nadania. Uwaga! Z rejestracji w Home Office zwolnione są tylko osoby samozatrudnione.

Artykuł pochodzi z:
„Praca i życie za granicą”

Oceń artykuł
(głosów: 21, średnia ocena: 4,3)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa