Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Mama na wyspie -> Poród w UK

Poród w UK

2008-11-09 14:13:02

Poród na wyspach może być wyjątkowo stresującym przeżyciem. Wiele matek cierpi z powodu strachu przed nieznanym. Dodatkowym stresem dla wielu młodych mam jest słaba znajomość angielskiego.
Aby zmniejszyć swoje obawy wszystkie przyszłe mamy powinny dowiedzieć się jak najwięcej o metodach i procedurach obowiązujących w tutejszych szpitalach.

Poród naturalny

Po porodzie metodą naturalną kobieta następnego dnia opuszcza oddział. Brytyjskie położne zachęcają do dużej dawki ruchu i rodzenia w innych pozycjach, niż horyzontalna. To pozwala zminimalizować ból, pomagając dziecku właściwie ułożyć się do wyjścia. Na Wyspach jest to dość powszechne. Dlaczego? Bo tak łatwiej urodzić. Zachęca się do rodzenia na ziemi, na boku, na klęczŹkach, również do siadania okrakiem na piłce i kołysania biodrami, co ma pomóc dziecku zsunąć się w dół oraz osłabić ból kręgosłupa.

 

Reklama ogólnosieciowa

Niestety statystycznie większość matek kierowana nieuzasadnionymi oporami wybiera pozycję leżącą. Tutejsze szpitale mają również odmienne od polskich podejście do nacinania krocza. Podczas gdy w Polsce jest to procedura wykonywana prawie standardowo i dotyczy około 57% porodów to na wyspach zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia : „Nie ma wiarygodnych dowodów świadczących o tym, że liberalne lub rutynowe stosowaanie nacięcia krocza ma pozytywne skutki. Badania wyraźnie wykazują, że jest odwrotnie. W pewnej liczbie porodów normalnych nacięcie krocza jest uzasadnione, ale rekomendowane jest ograniczenie stosowania tego zabiegu"(WHO 1997) zabieg taki jest stosowany u 12% pacjentek.

Poród w wodzie

Placówki należące do NHS oferują porody w wodzie. Rodząca znajduje się w wannie z wodą o głębokości 50-60 cm i temp. 36-37 stopni, pomieszczenie ogrzane do min. 26 stopni. Taki poród ma wiele zalet ciepła woda, a nawet sam jej widok zmniejsza napięcie nerwowo- mięśniowe i zmniejsza ból. U zrelaksowanej kobiety szybciej rozszerza się szyjka macicy i mięśnie krocza, dzięki czemu główka noworodka szybciej przesuwa się w kierunku wyjścia. Rzadziej wykonuje się zabieg nacięcia krocza, a sam poród trwa krócej i jest dla dziecka mniej stresujący, bo ujrzenie światła i dźwięku nie jest tak intensywne.

Przeciwwskazaniami są: trudna ciąża, przedwczesne rozwiązanie, duże dziecko, wady wrodzone płodu, choroby matki (nadciśnienie, niedociśnienie, choroby naczyń, poważna niedokrwistość, dolegliwości dermatologiczne). W wodzie należy przestać rodzić, gdy poród zacznie przebiegać nieprawidłowo.

Poród w domu

Z kolei porody w domach, chociaż nadal rzadkie, odbywają się. Bez pośpiechu, bez konieczności pakowania rzeczy w podróż do szpitala. W domu może asystować także lekarz, a na zewnątrz czekać karetka, by zminimalizować ewentualne ryzyko. Podczas rozwiązania doświadczone matki doceniają obecność innych kobiet, a zwłaszcza położnych, które rozumieją cały przebieg akcji niekiedy lepiej niż najlepszy lekarz-mężczyzna. Można w ten sposób rodzić i to na koszt NHS, pod warunkiem, że szpital który o to poprosimy oferuje taką usługę. Należy ich o tym powiadomić jak najwcześniej . Położna dokona wstępnej oceny i jeśli nie będzie przeciwwskazań, szpital wyraża zgodę. Pacjentce podczas porodu towarzyszyć będą dwie położne. Niektóre panie większe poczucie bezpieczeństwa osiągają w szpitalu, inne w domowym zaciszu, to kwestia wyboru, zakładając, że nie ukończyły 35 roku życia, są zdrowe, a najlepiej gdy rodzą po raz drugi.

Cesarskie cięcie

Wykorzystywany wówczas, gdy drogami natury dziecko nie może wyjść na świat. O takim rozwiązaniu ze względu na stan zdrowia matki lub dziecka decyduje lekarz przed lub w trakcie rozwiązania. Anestezjolog stosuje wtedy znieczulenie ogólne (zewnątrz oponowe) lub miejscowe (podpajęczynówkowe). Najczęstszymi wskazaniami są: wady wzroku, choroby serca, nerek, nadciśnienia, cukrzycy, poprzeczne ułożenie płodu, zwężona lub za długa macica, zbyt wczesne od klejenie się łożyska w czasie ciąży lub porodu.

Po porodzie


W Anglii po porodzie metodą naturalną, kobieta następnego dnia opuszcza oddział. W przypadku cesarskiego cięcia, pozostaje przez 3-4 dni.
Przez 10 do 28 dni położna odwiedza nową mamę i jej dzidziusia pomagając w pielęgnacji, udzielając rad i kontrolując stan zdrowia.

ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA


Niezależnie od tego w jakim kraju kobiecie przyjdzie wydać na świat potomka, powinna zapoznać się z uchwalonymi w 1985r. zaleceniami World Health Organization. Oto najistotniejsze z nich. Noworodek powinien pozostać z matką, o ile pozwala na to stan zdrowia obojga. Prowadzenie obserwacji zdrowego noworodka nie uzasadnia oddzielenia dziecka od matki. Karmienie piersią powinno być podjęte natychmiast po porodzie, jeszcze przed opuszczeniem przez matkę sali porodowej. W żadnym rejonie geograficznym odsetek cięć nie powinien przekraczać 10-15%. Nie ma dowodów na to, że rutynowe, elektroniczne monitorowanie płodu podczas porodu ma pozytywny wpływ na jego wynik. Nie ma żadnych wskazań do usuwania owłosienia łonowego i do wykonywania lewatywy przed porodem. Podczas akcji porodowej kobiety nie powinny być układane w pozycji na wznak, ale zachęcane do chodzenia w okresie rozwierania oraz swobodnego decydowania jaką pozycję przyjąć w czasie wyłaniania się części przodującej. Nie ma usprawiedliwienia dla rutynowego nacinania krocza. Nie powinno się wywoływać porodów dla wygody, odsetek porodów indukowanych nie powinien przekraczać 10%. Nie ma naukowego uzasadnienia dla wczesnego przebijania pęcherza płodowego.

Słowniczek:
<!-- BODY,DIV,TABLE,THEAD,TBODY,TFOOT,TR,TH,TD,P { font-family:"Arial"; font-size:x-small } -->

cesarskie cięcie caesarean section / C-section
karmienie butelką bottle feeding
karmienie piersią breast feeding
kleszcze forceps
kroplówka drip
łożysko placenta
macica, łono womb
pępowina umbilical cord
położna midwife
poród labour
prenatalny, przedporodowy antenatal
przyssawka do wyciągania dziecka ventouse
rozszerzać dilate
skurcz contraction
szkoła rodzenia antenatal class
szyjka macicy cervix (of womb)
śluz mucus

 • Sonda
Boję sie porodu:
Oceń artykuł
(głosów: 64, średnia ocena: 4,4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (19)
marta marta
w sumie może to i lepiej ale okaże się w grudniu czy to tak ułatwia poród i czy lepiej niż w Polsce. Mam termin na 14 grudnia i poród w wodzie, cholernie się boję.

mod_przypomnienie

Przypominam o znajomości ortografii.
 • 2010-10-08 16:23
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
KICIA KICIA
Boje sie panicznie porodu ,mam koszmary z tym zwiazane od kiedy dowiedzialam sie ,ze jestem w ciazy ,  zyje w ciaglym stresie .Chcialabym miec cesarskie ciecie ,lecz z tego co tu wyczytalam to w Anglii na zyczenie nie jest to mozliwe tak ?
 • 2010-11-03 15:37
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
dlaczego nie jest możliwe? jeśli są wskazania do cc to zostanie ono wykonane.
 • 2010-11-04 00:33
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
basia basia
ja rodziłam w wielkiej brytani  poród był dość ciężki ale opieka w szpitalu bardzo dobra
 • 2010-11-07 00:20
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
anulka anulka
Ja mam termina na 10 lutego 2011 i też mam cholernego stracha, choc z drugiej strony myśle że jakoś to będzie. Tyle kobiet rodzi na całym świecie więc i ja dam radę Muszę
 • 2010-11-09 21:46
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
MISIA MISIA
ja rodzilam w Anglii i byłam zadowolona z opieki w szpitalu,nie znam dobrze angielskiego,więc tego czego nie wiedziałam to mi pielegniarki tłumaczyły i przynosiły na kartce już po Polsku
 • 2010-11-10 00:07
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
a co z nacięciem krocza??? jesli byl juz nacinany przy pierwszym porodzie??? i co z lewatywa?? czekam na odpowiedz
 • 2010-11-22 15:18
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
gdy rodziłam w Polsce w latach 90-tych to nie było mowy ani o lewatywie, ani nacięciu krocza, no chyba, e podczas akcji porodowej okazało się to konieczne, więc myślę, że tu jest podobnie, chociażby na podstawie doświadczeń koleżanek.
 • 2010-11-22 23:39
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Ewcia Ewcia
Ja mam poród na 15-17 grudnia w Rosie,mam nadzieję,że wszystko będzie dobrze.Jedynie na co mogę narzekac to tragiczinie poprowadzone zajecia dla rodziców,kompletna strata czasu,mialam wrazenie,ze te midwife to mniej wiedzialy od kobiet w ciazy.Bede brala epidural,mam nadzieje,ze nie bedzie za pozno...
a wy co macie zamiar brac
 • 2010-11-25 22:50
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
KASIA30SURFPL KASIA30SURFPL
ciąza i poród
 • 2011-02-06 20:47
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Ania Ania
hej dziewczyny. Ja rodziłam juz i w Polsce i w UK. Teraz w maju bede tu rodzic po raz drugi. Naprawde jestem bardzo zadowolona z porodu w UK. Przestrzegaja zaleceń ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA. Nie nacieli mi rutynowo krocza, a w Polsce tak i mialam przez to bardzo trudny połóg a w UK po dwóch dniach bez przeszkód biegałam po domu. Zaoferowali mi poród w wodzie lub znieczulenie + gaz rozweselajacy - to równiez mi bardzo pomogło. Jak na poród to było naprawde super. Był ze mna maż, połozne przesympatyczne i jeszcze sami zaproponowali mi tłumaczke, która tez byla bardzo pomocna. Rodziłam w dla mnie wygodniej pozycji, polozna jedynie sugerowała. Jednym słowem nie miałam żadnych powodów no narzekania. Pewnie i dlatego przed kolejnym porodem jestem naprawde spokojna. Jednym słowem... polskie położne uczcie sie od brytujek!!! Taka jest moja opinia na temat porodu w UK. Co do samej opieki w ciąży miałabym male zastrzezenia ale jedynie gdy coś nie jest do konca tak jak powinno. Teraz mam ten problem, wolałabym troche wiecej badan, bo ta trzecia ciaza przebiega w wiekszymi trudnosciami niz poprzednie ale jesli wszystko jest w ciazy ok (tak jak w moich poprzednich ciążach) to naprawde uważam, ze to w Polsce przesadzaja z tymi notorycznymi badaniami ginekologicznymi i usg. Podsumowując w UK: Porodówka - Super, opieka w ciąży mogłaby byc troche lepsza, no ale nie ma idealnego świata...
 • 2011-03-08 13:16
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
pati pati
Hej.Ja mam termin na czerwiec...rowniez bede rodzic w uk.Bardzo chcialam rodzic w wodzie...ale narazie moj dzidzius jest w pozycji posladkowej i jesli sie nie obroci to bede miec wyznaczony termin cesarki. Jednak wolalabym rodzic naturalnie...no ale zobaczymy co bedzie
 • 2011-04-27 16:25
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Basieńka Basieńka
Hej dziewczynki.Mam termin na koniec sierpnia,podjęłam decyzje,że urodzę w UK,myślę,że to dobra decyzja.Moja dziołcha jak na ten czas leży jeszcze pośladkowo,mam nadzieję,że sie jeszcze przekręci,wolałabym rodzić jednak naturalnie....
 • 2011-07-04 17:34
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
madddzik28 madddzik28
witamurodzilam synka miesiac temu w szpitalu w UK a dokladnie w Basingstoke.Opieka medyczna bez zarzutow.Trafila mi sie bardzo fajna polozna ktora pomagala mi na kazdym etapie porodu i byla otwarta na wsyztskie moje sugestie.A jak pojawily sie male klopoty potrafila przytulic.Wiem dziewczyny ze bedac w ciazy mysli sie tylko o porodzie ale ja sobie powiedizlam ze bez porodu nie zobacze naszego skarbka i musi on sie po prostu odbyc.
 • 2011-12-13 22:40
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Witajcie mam termin na luty 21 ...mieszkam w ipswich morze ktoś tu rodził ?boje się troche nic niewiem na temat tutejszego znieczulenia prosze o pomoc AGA
 • 2011-12-16 16:22
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Witam...jestem w 4mc ciazy, termin mam na czerwiec,oczywiscie jak tylko dowiedzialam sie ze jestem w ciazy polecialam do polski do swojego lekarza zeby upewnic sie ze wszystko jest wpozadku!Bede rodzic w uk,choc nie da sie ukryc ze bardzo sie boje i mam duzo obaw!Np takich ze to jest moja druga ciaza,pierwsza byla w polsce i mialam cesarskie ciecie,oczywiscie nie z wyboru zaczelam porod normalnie,bole skurcze,meczarnia ale z powodu braku wyczuwalnego tetna dziecka, w ostatniej chwili(bo bylam juz po terminie) zrobiono cesarke.Zreszta rozwarcie mialam dopiero jak wody odeszy i to jedyne 1,5 cm wieksze i przy wypise napisano ze przyczyna operacji byla martwica plodu!Wiec teraz nie wiem co mnie tu czeka!Roznie mowia!W polsce lekarz mi powiedzial ze jak zdecyduje sie na polske napewno bedzie cesarka! Tu nie wiem! I ta ciaza przebiega gozej niz pierwsza!Zle sie czuje nudnosci nie ustepuja,bol plecow,krzyza(pewnie spowodowany jest znieczuleniem przy pierwszym porodzie)bol jajnikow.Kiedy pracowalam caly tydz.bolal mnie czesto brzuch i wogole slabo sie czulam,duzo krwawilam z nosa.Wiec pracuje dorywczo,tylko kilka dni w tyg.Czuje sie troche lepiej ale nadal wieczory sa meczarnia! A i czuje juz ruchy Malenstwa!Napoczatku sie martwilam ze cos nie tak bo z corka dopiero po 20 tyg cos czulam ale czytalam ze przy drugiej ciazy mozna wczesniej wyczuc ruchy dziecka!Maly jest aktywny az nad to jak na ten wiek hehe! pozdrawiam Cieplutko wszystkie mamy oczekujaoce na rozwiazanie! i prosze o odp jesli ktos mial taki czy inny przypadek!
 • 2012-01-04 18:09
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
KASIA KASIA
CZEŚĆ!Ja mam poród na 1 maja,to za nie całe 1,5 m-ca,bardzo sie boję,będę rodzić w UK.nie znam za bardzo języka i chciałabym się dowiedzieć jakie proponujecie znieczulenie,jestem młodą kobietą,mam 22 lata i ze względu na to że się panicznie boję,czy to jest dobry pomysł,żeby mój mąż był przy mnie podczas porodu???Pozdrawiam i czekam na odpowiedź*
 • 2012-03-19 13:57
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
witam 
czy jest ktos z doncaster i wie co i jak sie odbywa prowadzenie ciazy? ja troszke mam specyficzna sytuacje bo to jest moje 3 ciaza i mialam 2 ciecia i chcialabym ,aby ktos z was polecil mi dobra polozna,bo to jest dla mnie nie znane ,nie mam pojecia jak jest to w uk.i czy bedzie 3 ciecie choc wolalabym bo sie boje o zdrowie.prosze o pomoc gdzie szukac dobrej midwife ,ktora bedzie mnie prowadzic.prosze o pomoc
 • 2012-04-17 11:50
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
margarette22 margarette22
witam, jestem w 4 m-cu ciazy. to moja druga ciaza i bede rodzic w uk (pierwsze dziecko urodzilam w polsce). co do tej cesarki to mnie przy pierwszej wizycie polozna pytala jak chce rodzic tzn naturalnie czy cesarka, powiedziala ze moge zadecydowac sama ale namawiaja tu bardzo na porod naturalny (ale decyzja nalezy do mnie). nie boje sie porodu w uk mimo ze tez stres mnie zrzera przez to ze nie jestem u siebie w kraju. boje sie ogolnie porodu bo za pierwszym razem bylo koszmarnie:/ mialam potworne skurcze bol nie do opisania:/ modlilam sie o cesarke ktora mi zrobili (byl to porod przedwczesny o poltora m-ca dziecko bylo zbyt slabe aby rodzic naturalnie). jednak po cesarce nie moglam dojsc do siebie, bol jakos znosilam po cieciu jednak chodzenie, wstawanie chocby z lozka bylo dla mnie mozliwe po 5 dniach i to z przymusu poloznej.. wiec teraz sie boje potwornie bolu.. naturalny boli..cesarka boli... trudna decyzja po moich przejsciach:/ kazda kobieta znosi inaczej porod, inaczej bol... dla mnie byl nie do opisania:/ nie wiem co robic
 • 2013-02-01 16:00
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa