Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Kościół -> Zawarcie związku małżeńskiego w Wielkiej Brytanii

Zawarcie związku małżeńskiego w Wielkiej Brytanii

2008-11-06 21:52:30

Jak przygotować się do zawarcia sakramentu małżeństwa żyjąc i pracując w Wielkiej Brytanii?
W ostatnim czasie w polskich wspólnotach w Anglii i Walii zawieranych jest coraz więcej małżeństw, chociaż większość z nich po przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji decyduje się zawrzeć ślub w rodzinnych stronach w Polsce. Powstaje zatem pytanie jak przygotować się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego i jakie formalności należy sporządzić, by małżeństwo było ważnie zawarte? Niniejsze wskazania mają na celu pomóc narzeczonym w przeprowadzeniu całego procesu badania kanonicznego.

Ktokolwiek pragnie zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinien co najmniej 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu skontaktować się z duszpasterzem w celu rozpoczęcia procedur związanych ze spisaniem protokołu kanonicznego badania narzeczonych. Po rozmowie z duszpasterzem zostaniemy poinformowani jakie dokumenty powinniśmy skompletować, aby spisać protokół przedmałżeński.

Reklama ogólnosieciowa

Oto lista najważniejszych dokumentów:

 1. dokument tożsamości /paszport, dowód osobisty, prawo jazdy/;
 2. metrykę chrztu z zaznaczeniem, że jest ona do ślubu kościelnego
  /data wystawienia metryki nie może być dłuższa niż 6 miesięcy od daty ślubu, należy również zwrócić uwagę, czy na metryce jest adnotacja o bierzmowaniu i o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa/;
 3. zaświadczenie o kursie przedmałżeńskim;
 4. dokładny adres parafii ślubu z kodem pocztowym i diecezją do której ta parafia należy;
 5. jeżeli jedna ze stron ma unieważnienie małżeństwa kościelnego - instancję wyroku sądu;
 6. jeżeli jedna ze stron jest wdowcem, zaświadczenie o zgonie współmałżonka;
 7. w czasie spisywania protokołu może się okazać potrzebne jeszcze inne zaświadczenie /np. zaświadczenie lekarza/ale to już są wyjątki i dotyczą sporadycznych wypadków.

Jeżeli:

 • narzeczeni zawarli już ślub cywilny, należy posiadać dokument potwierdzający zawarcie małżeństwa cywilnego;
 • jedna z osób jest innego wyznania, to potrzebne jest zaświadczenie o chrzcie św. tej osoby z możliwością stwierdzenia dokładnej daty i miejsca chrztu św. a także potrzebne jest zaświadczenie z Commissioner for Oaths że dana osoba nie zawierała nigdy ślubu cywilnego ani kościelnego. Formularz takiej przysięgi otrzymujemy od księdza;
 • jeżeli jedna z osób jest nieochrzczona lub jej chrzest nie jest uznawany w Kościele Katolickim wówczas wymagana jest specjalna dyspensa od Rektora Polskiej Misji Katolickiej do zawarcia takiego małżeństwa;

Uwaga:

 1. Ponieważ nie ma możliwości zawarcia ślubu kościelnego z pominięciem cywilnego, konieczny jest tzw. Certificate, wydany przez Register Ofiice dla każdej ze stron (dwie kartki w kolorze niebieskim). Gdy małżeństwo zawierane jest w Polsce należy również odpowiednio wcześniej pobrać z Urzędu Stanu Cywilnego odpowiednie dokumenty do zawarcia małżeństwa konkordatowego i przekazać je księdzu w Polsce.
 2. Gdy jedna ze stron podlega kontroli imigracyjnej, tzn. nie jest obywatelem brytyjskim, ani obywatelem Unii Europejskiej, i nie posiada prawa stałego pobytu, musi uzyskać zgodę na zawarcie małżeństwa z Home Office.
 3. Jeżeli nie posiadaja Państwo dokumentu ukończenia kursu przedmałżeńskiego, to warto zwrócić się do proboszcza miejsca z zapytaniem, gdzie i w jakim czasie można przejść taki kurs. Warto pamiętać o tym, by nie odkładać kursu przedmałżeńskiego na ostatni moment.
 4. Jeżeli chcecie zawrzeć sakrament małżeński w Polsce, to należy pamiętać, że mieszkając powyżej sześć miesięcy na terenie jakieś parafii w Anglii i Walii, formalnie do niej należycie (trzeba wówczas zgłosić się do proboszcza i formalnie się zapisać) i dlatego wszelka dokumentacja małżeńska powinna być przygotowana w parafii faktycznego zamieszkania. Tak stanowi prawo kanoniczne i zresztą jest to duże ułatwienie dla narzeczonych, gdyż nie zawsze jest czas i możliwość, by osobiście stawić się w Polsce i tam załatwiać wszelkie formalności.
na podstawie opracowań ks. dra Janusza Paciorka

Oceń artykuł
(głosów: 6, średnia ocena: 4,5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (3)
mam pytanie i prosze o pomoc....otoz w 1995roku zawarlam zwiazek malzenski w urz stanu cywilnego w polsce,w 1997 roku musialam zawrzec slub koscielny,ponieaz proboszcz na nas to wymusil....powiedzial ze jak nie wezmiemy slubu koscielnego to nam nie ochrzci dziecka,wiec byl slub i chrzciny jednoczesnie.....obecnie jestem po rozwodzie juz przeszlo3 lata,mam nowego partnera z ktorym mam wspolne dziecko i chcielibysmy sie pobrac....nie mamy problemu aby zawrzec slub cywilny ale niewiem co z tamtym slubem koscielnym co mialam wczesnie????????moj obecny partner chce slubu koscielnego,wiec co mam zrobic????ja od 7 lat mieszkam w anglii w coventry i moj obecny partner tez.....PROSZE OPOMOC
 • 2010-09-26 12:02
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Justyno z tego co mi wiadomo, nie ma czegoś takiego jak rozwód po ślubie w kościele katolickim.
Zawierając zwiazek małżeński przed ołtarzem, przysięgę składasz przed Bogiem, Watykan nie udziela rozwodów.
Jedynym rozwiązaniem jest unieważnienie związku małżeńskiego, i tu musisz poprosić o pomoc księży, lub namiestników kościelnych.
Z tego co mi wiadomo możesz unieważnić swój związek jeśli np. udowodnisz że nie wiedziałaś o chorobie psychicznej męża, uzależnieniu od narkotyków lub alkoholu przed jego zawarciem itp.
Wiem również że to dość długotrwały proces, chociaż ostatnio gdzieś czytałem że załatwiane to jest o wiele szybciej jak jeszcze kilka lat temu.
 • 2010-09-26 12:30
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
jungii jungii
jestem po ślubie cywilnnym z brazylijczykiem 4 lata który zawarlismy w angli a ja nie zgłosiłam tego w polskim USC i teraz chce zmienic nazwisko i nie moge bo musze zrobic to w polsce czy grozi mi jakas kara za nie zgłoszenie tgo faktu prosze czy ktos ma jakies info na taki temat
 • 2011-01-06 17:31
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa